Jump to content

E61 525d cu volanul pe parte gresita


Sapro213

Recommended Posts

Cred ca este timpul sa va prezint masina mea, cam putine dotari ce-i drept dar nu la asta m-am axat cand am achizitionat-o.

Cumparata in februarie dupa 2 ani petrecuti cu un w211 E220 cdi care mi s-a parut cam moale, lenes pe autostrada si cam schiop cu 5 trepte auto, am zis sa revin la BMW. Am mai avut acum cativa ani un 318 touring de care am fost foarte multumit si care inca merge in ciuda kilometrilor (peste 400.000).

 

Masina este un 525d cu 203500 km la bord, am cautat minim 2.5 automata si intoric complet.

Ca dotari nu este ceva extraordinar dar are cam tot ce e strict necesar, o sa fac si un vin decoder ceva mai tarziu.

 

Dupa achizitionare am fost in service si masina pare intretinuta exact cum am crezut dar totusi am fost nevoit sa schimb:

- ulei si toate filtrele

- bujiile

- garnituri admisie (pierdea putin ulei)

- clapetele scoase pentru siguranta mea, nu pareau afectate dar probabil erau coapte la kilometrii astia

- regenerare filtru particole

- resetarea valorilor cutiei de viteze.

Estetic i-am pus folii cei drept putin cam inchise, sper sa nu am probleme in tara in concediul ce se apropie.

 

Alte detalii legate de masina nu imi vin acum in minte.

 

Ca tinuta de drum si impresii, masina merge foarte bine are putere si este o adevarata placere la drum lung, in oras (londra) am un consum de 11 si extern undeva la 7-7.2 ceea ce e ok.

 

Bara fata a fost faultata luna asta de un taximeTRIST 😁 astept sa vad daca recuperez dauna de la asigurarea lui.

 

Urmeaza sa achizitionez o roata de rezerva, are run flaturi dar parca nu am curaj sa strabat 2500km cand vin in tara cu grija😅👀

post-71782-0-25505800-1433495091_thumb.jpg

post-71782-0-05200500-1433495119_thumb.jpg

post-71782-0-35349700-1433496363_thumb.jpg

post-71782-0-86762400-1433496383_thumb.jpg

post-71782-0-89586200-1433496410_thumb.jpg

post-71782-0-64585200-1433496617_thumb.jpg

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine, sa o stapanesti sanatos.

 

O intrebare, de unde ai de gand sa-ti iei roata de rezerva? sti ceva magazin online de asa ceva?

Mersi

Roata de rezerva am gasit pe ebay dar nu imi vine sa dau 180 pe tot setul, nou ce e drept, dar mi se pare mult. Am cumparat separat cricul si cheia de roti si acum ma tot uit dupa o janta ca cele de pe masina, am vazut pe la 60-70£ si parca e mai convenabil decat cu slimul.

 

Bine ai revenit printer noi!!! Sa te bucuri de ea cat mai multi kilometric! Nu inteleg totusi de ce ei scos clapetele galeriei de admisie. Nu are modelul nou de galerie?

Mersi 👍

Din cate mi-a spus mecanicul nu are noua galerie si mi-a recomandat sa scot clapetele, nici nu m-am documentat foarte bine sincer, dar la momentul respectiv am considerat ca e cea mai buna alegere, mai multa siguranta pentru drumurile lungi cand vin in concedii.

Oricum mai mult de 2-3 ani nu tin o masina ne fiind rentabil aici si deja cercetez piata la un F10 touring 525d sau 530d, mai astept sa scada preturile momentan se invart in jur de 13000-14000£, cand coboara sub 10000£ o sa achizitionez unul.

Am o slabiciune pentru touring de cativa ani acesta fiind al doilea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.