Jump to content

Bmw 320d e46


sorynfl

Recommended Posts

Salutare,am un bmw 320d e46 facelift.am schimbat uleiul,filtrele si filtru epurator,am curatat egr-ul si simt k nu prea trage,se ineaca putin(asta dupa ce am mers in trafic f aglomerat cam 1 ora).. Masina este din 05/2002 a avut un singur propietar in germania si am luat-o la 229mii de km,la 190mii ia fost schimbata turbina (1400 de euro,am factura) acum am 239 de mii de km si deja i-am facut 2 schimburi de ulei si filtre...dupa ce i-am facut al 2lea schimb si am curatat egr-ul si am schimbat filtru epurator,am mers pe autostrada si tragea bine tare,dar de cand am stat in traficul ala mare,fave figuri
Link to comment
Share on other sites

Am verificat,totu este in ordine...este posibil sa fie de la catalizator?

 

App,egr-ul functioneaza bn..se deschide si se inchide supapa..nu il anulez pt ca inca nu am facut rar-ul la ea..app,inca ceva..mergand pe autostrada eram cu a 4a turata la 3800 si i-am dat a 5a,am mers cu a5a si a trebuit sa reduc pana la 2800 de ture intr-a 5a,cand am accelerat din nou (usor).. Am vazut ca imi scoatea fum...

Edited by sorynfl
Link to comment
Share on other sites

Fum negru banuiesc? Ceea ce inseamna ca ai amestec prea bogat. Daca nu iti scoate mult fum, eu zic sa nu iti faci probleme. Daca lasa nor de fum dupa tine, atunci cu siguranta e o problema si ar putea fi din multe cauze. Si mie imi scoate fum negru, dar se pare ca turbina nu face suficienta presiune, adica e pe duca. Daca zici ca turbina a fost schimbata, atunci de banuit ar mai fi debimetrul de aer. Dar cel mai bine o duci la un tester adevarat (gt1 parca e dedicat bmw) si iti va spune cu exactitate. Dar cum am mai spus, daca nu ai mult fum negru, atunci nu este chiar o adevarata problema. Are si ea o varsta. Din ce am mai urmarit si eu prin trafic, majoritatea euro 3 scot fum la schimbarea vitezei si la accelerari bruste.
Link to comment
Share on other sites

Da,este vb de fum negru si nu scoate mult,doar daca o accelerez brusc de ex daca o accelerez brus si tin pedala apasata,imi scoate fum pana ajunge la 3000 de turatii,dupa care nu mai scoate,iar daca o accelerez brusc si imediat i-au piciorul de pe acceleratie si o accelerez din nou,nu mai scoate....cand am cumparat-o avea oscilatii la relantiu cand era frig afara,i-am schimbat releul de bujii si nu mai am probleme... Sper sa nu fie nimic grav,se vede k masina a fost f intretinuta si din 2013 pana in ianuarie 2015 a fost tinuta in garaj,nu a mai mers deloc cu ea
Link to comment
Share on other sites

Daca nu iti scoate la relanti cand o accelerezi brusc, eu zic ca turbina nu iti face presiune suficienta. Daca scoate si la relanti cand accelerezi brusc, probabil debimetrul. Daca masina trage si nu face si alte probleme eu zic ca poti sa nu ii faci nimic deocamdata. Mai las-o si vezi cum se manifesta pe parcurs. Faptul ca masina a stat 2 ani pe tusa nu o face deloc mai speciala...din contra, eu as zice ca ii face rau, pentru ca piesele se corodeaza si iti cauzeaza numai probleme, chiar daca masina a fost intretinuta cum spui. Poate mai sunt colegi care au intampinat problema ta si iti dau mai multe detalii.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

La asta ma refeream cand am zis ca a stat 2 ani pe tusa,sa nu se fi depus cine stie ce..in fine...am sa ies din oras și voi merge cu ea mai turat...app,turbina baga bine,o simt cand intra,are sperla".. Mi-a facut figuri,doar de cand am stat f mult in trafic Edited by sorynfl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.