Jump to content

320d(2003) vs. 320ci(2001)


Vlad_E30_E46

Recommended Posts

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ambele sunt alegeri bune dar ca pt toata lumea e dificil sa iei o decizie.. nu te gandi la bani.. cum zicea cineva pe aici o sa bagi bani in amandoua.

 

daca vrei sa-ti iei o masina sa-ti faca tie placere ia-ti coupe-ul pe benzina. e mult mai frumos. eu daca mi-a lua coupe nu l-as mai vinde niciodata ..

 

 

daca iti iei diesel o sa faci o alegere inteleapta ... dat nu cred ca asta cauti asa ca ia-ti coupe-ul neaparat :blink:

Link to comment
Share on other sites

mai asteptam oameni cu experienta motoarelor respective...........

231025[/snapback]

Eu am benzinar shi sincer sunt foarte multzumit de el.Asta daca tot ai zis ca vrei o parere apropo de motorizari dim partea cuiva care are.Nu shtiu la diesel cum este.Dar eu la benzina nu am avut cine shtie ce probleme.Consumabile shi cam atat.Acum tu shtii ce shi cum.

Link to comment
Share on other sites

hmm.. eu credeam ca ai o dilema daca sa fie coupe sau sedan. eu am aceasta dilema. in orice caz benzinaru iti poate da senzatii pe care motorina nu le poate oferi. si asta daca motoru are cel putin 150 de cai. ca si fiabilitate este mult peste motorina. daca reusesti sa te impaci cu faptu ca o sa bagi mai multi bani in combustibil atunci mergi pe benzina
Link to comment
Share on other sites

Mentionez ca am un 318d acum si stiu cat de economicos este dieselul, dar si ca ma incanta ideea de benzina-6 pistoane:) (desi ma sperie un pic diferenta la consum pe oras unde merg 80% din timp).

Chiar am nevoie de multe pareri avizate(legate de consum, intretinere, orice) din care eu sa-mi sustrag ce ma intereseaza pt a ma putea hotari!

multumesc mult!

225716[/snapback]

 

daca ai un 318d si nu ai fost multumit de el ...atunci eu zic sa iti iei 320i,insa daca nu ai avut nici un fel de probleme cu el si ai fost multumit de masina eu zic sa iti iei tot diesel

 

p.s. parerea mea e ca tu vrei benzina doar ca uni si altii sustin ca benzina 6cilindrii a consacrat bmw-u si pt asta nu sti nici tu sigur ce vrei...tinand cont totusi ca in 2006 e46 320d a fost cea mai vanduta masina.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu am fost multumit de el in sensul ca as vrea un pic mai mult "zvac", nu sa ma dau cu el la liniute dar stiti si voi ca se simte nevoia uneori, dar probleme tehnice n-am avut la el........legat de benzina si ca eu poate vreau fiindca nu stiu ce sustin unii sau altii tre. sa spun ca am pus topicul si vresusul si apoi au afirmat ei ce-ai afirmat, eu avand deja in minte dilema asta.........de fapt initial dilema mea era sedan vs. sedan, si apoi vazand ce coupeuri frumoase imi pot gasi, am ajuns la dilema de azi.............voi ce aveti? ce consumuri aveti la ele(mai ales la benzinare)?......
Link to comment
Share on other sites

.........de fapt initial dilema mea era sedan vs. sedan, si apoi vazand ce coupeuri frumoase imi pot gasi, am ajuns la dilema de azi.............

231146[/snapback]

 

 

EU unul am o dilema sa te inteleg ce iti doresti (sedan sau sedan)

sau un ferrari cu care sa te dai si care sa fie si benzina si coupe .. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ia in considerare si un 318i facelift. are 143 cp, nu fuge ca 320i dar stiu ca are un consum de 8.5 - 9.5 pe obc. mie mi se pare ideal pt un om care s-a saturat de motorina si nu vrea sa simta o diferenta prea mare la pompa. stiu pe cineva care are de vanzare unu si la luat tot din motivu asta. avusese un diesel inainte in care a bagat o groaza de bani. ii crapase si turbina si nu mai stiu ce.

 

cat despre coupe nu cred ca trebuie sa-i intrebi pe altii.. asta e o alegere pe care o faci singur. mie imi place coupe-ul si nu o sa ezit sa-l iau

Link to comment
Share on other sites

si eu am cam tot aceeasi problema tocmai am dat 316i din 2000 si acum sunt nedecis ori sa fie 320cabrio 2003 ori 330xd tot 2003 da cu mai multi km la bord amadoua full. 80 la suta cred ca o sa ma orientez spre cabrio, sfatul meu pentru tine este sa iti iei tot benzina
Link to comment
Share on other sites

Saptama trecuta am trecut cu masina pe la service sa ii fac o revizie chiar daca avea decat 8000 km de la ultima. Motivul a fost ca discurile si placutele pe fata se uzasera. Ca si cost de exploatare uite cam ce am schimbat si cat m-a costat. Discuri(Brembo)+ placute (Textar), ulei+ filtru, filtru polen, filtru aer, filtru benzina, manopera. Totul a fost 1600 RON. Nu mi s-a parut foarte scump avand in vedere ca discurile nu se schimba chiar la 10.000 km si avand in vedere ca astea au costat cel mai mult.
Link to comment
Share on other sites

inteleg....

daca mai ai devizul sau ceva zi-mi si mie pretul la discuri si placute te rog!

ce consum ai scos pe drumul la mare si inapoi si la ce viteze?

231368[/snapback]

AM consumat de la Bucuresti la Mamaia si porma pe Medgidia si am iesit pe la Slobizia iar in autostrada soarelui si in final in Bucuresti si s-a mers cu o medie de viteza de 160km/h insa s-a ajuns si pe la 210km\h caci coloana de masini cu care am fost era formata si dintr-un audi dala nou si omu era nebun...deci nu a fost un mers cuminte..am consumat de 1 mil 200 mii lei vechi pe 600-700de km parcursi..

 

eu zic ca Bmw-elache a consumat "cuminte" :blink: :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Eu imi fac service-ul la un prieten din afara Bucurestiului si nu am avut un deviz dar ma pot interesa in cca 2 saptamani asupra preturilor. Despre consum pot sa iti spun ca i l-am facut pe OBC doar pe autostrada si am scos 9,6 la o medie de viteza de 173km/h cu o viteza maxima de 230km/h.
Link to comment
Share on other sites

o intrebare noua pt. cei cu benzinare: am citit undeva(un topgear mai vechi) ca motoarele benzina de pe e46(ft bune si fiabile de altfel) sunt recunoscute si pt consumul de ulei........nu sunt absurd sa nu inteleg un consum de 0.3-0.8l la 10-12mii km(desi mie la diesel nu-mi mananca) dar acole se vorbea de completari de ulei periodice , si asta si la motoarele bune, fara pb. tehnice.........

este adevarat? ati constatat asta? sincer va rog, daca nu se poate spune aici macar pe privat................

Link to comment
Share on other sites

o intrebare noua pt. cei cu benzinare: am citit undeva(un topgear mai vechi) ca motoarele benzina de pe e46(ft bune si fiabile de altfel) sunt recunoscute si pt consumul de ulei........nu sunt absurd sa nu inteleg un consum de 0.3-0.8l la 10-12mii km(desi mie la diesel nu-mi mananca) dar acole se vorbea de completari de ulei periodice , si asta si la motoarele bune, fara pb. tehnice.........

este adevarat? ati constatat asta? sincer va rog, daca nu se poate spune aici macar pe privat................

231783[/snapback]

Nici gram nu mananca ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

o intrebare noua pt. cei cu benzinare: am citit undeva(un topgear mai vechi) ca motoarele benzina de pe e46(ft bune si fiabile de altfel) sunt recunoscute si pt consumul de ulei........nu sunt absurd sa nu inteleg un consum de 0.3-0.8l la 10-12mii km(desi mie la diesel nu-mi mananca) dar acole se vorbea de completari de ulei periodice , si asta si la motoarele bune, fara pb. tehnice.........

este adevarat? ati constatat asta? sincer va rog, daca nu se poate spune aici macar pe privat................

231783[/snapback]

 

 

Asa este. Am inteles de la mai multi mecanici ca in conditii de exploatare normale, un motor M54 consuma intre 500ml si 1l intre reviziile de 10000km.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.