Jump to content

Jante


CostiBogdan

Recommended Posts

Salut

 

Am si eu o intrebare,

 

Am un bmw 320d xD 2010 si vreau sa imi cumpar niste jante de table pe 16 pt iarna si as vrea sa pun niste cauciucuri cu 225/55/16 de dimensiune ar trebui sa aiba janta???

Si ce dimensiune de caicucuri ma sfatuiti sa iau pt iarna mai late sau mai inguste??

Cam vazut jante pe 16' 5x112 sau jante pe 16' 5x120 si nu inteleg.

 

Astept un raspuns ceva.

Mersi multpt ajutor

Edited by CostiBogdan
Link to comment
Share on other sites

5x112 sau 5x120 se refera la numarul de prezoane x distanta dintre prezoane. Din cate stiu eu la BMW este 5x120, pentru latimea cauciucului te uiti dupa latimea jantei, adica "J".

Pentru iarna iti recomand cauciucuri mai inguste.

Edited by Vlad320
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa iti iei anvelopele pe care le recomanda producatorul masinii iar dimensiunile le regasesti pe montantul din stanga al masinii. Deschizi portiera si te uiti. Normal ar trebui sa fie 205/55/16, eventual 195/55/16 posibil sa le ai si sunt mai inguste, insa mai scumpe. Asa ca recomandarea mea ar fi neaparat noi de iarna, 205/55/16, pentru ca e diferenta de la cer la pamant cu anvelope de iarna noi versus sh. Nu te zgarci cand e vorba de siguranta ta.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu recomand cauciucuri mai inguste pentru iarna. Se descurca mai bine, mai ales in zapada inalta. Am eu de vanzare un set de roti pentru iarna, exact ce ai tu nevoie. Poti sa vezi in linkul asta: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/165225-vand-pentru-e90/

 

Daca te intereseaza poti sa ma suni. 0755530124

 

 

Salut am vazut cauciucurile tale,nu arata rau dar am citit ca , cauciucurile de iarna chiar si sh trebuie sa aiba unde 7-8mm daca is 6 egal sau mai mici is ca alea de vara adik nu prea isi fac treaba asa bn.

Oricum mersi pentru sfat si pt ajutor

 

Trebuie sa iti iei anvelopele pe care le recomanda producatorul masinii iar dimensiunile le regasesti pe montantul din stanga al masinii. Deschizi portiera si te uiti. Normal ar trebui sa fie 205/55/16, eventual 195/55/16 posibil sa le ai si sunt mai inguste, insa mai scumpe. Asa ca recomandarea mea ar fi neaparat noi de iarna, 205/55/16, pentru ca e diferenta de la cer la pamant cu anvelope de iarna noi versus sh. Nu te zgarci cand e vorba de siguranta ta.

 

 

Am inteles, o sa incerc sa ma axez pe cv nou, ii mai greu cu bugetu.

 

Mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, o sa incerc sa ma axez pe cv nou, ii mai greu cu bugetu.

Mersi mult.

 

Cauciucurile mele merg linistit inca un an. Si le dau cu tot cu jantele de tabla de care ai tu nevoie. La anul poti sa pui pe ele cauciucuri noi daca vrei, pana mai strangi buget. La cauciucuri nu conteaza doar cati mm au in carne. Conteaza foarte mult si firma, calitatea materialului, eficienta profilului. E alegerea ta :)

Edited by Radu I
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.