Jump to content

Ulei galeria de admisie


Recommended Posts

Salut! M-am decis astazi sa imi curat valva EGR/AEG, si am observat urme proaspete de ulei in admisie, pana acum 2-3 saptamani, cand am verificat uleiul era la acelasi nivel cum a fost in urma cu aprox 3500 km (cand s-a facut schimbul) acum am observat ca uleiul a scazut cu aprox 200-300 ml,inainte era la maxim acum putin peste jumatate. Nu sesizez schimbari majore la demaraj cu exceptia zilelor cu temperatura peste 30 grade C

 

La ce sa ma astept ? Turbo?

"Nu stiu daca joaca rol faptul ca am condus in ultima vreme aprox 1000 km cu viteza de peste 200 km/h. "

 

320Cd 150 cp 2004

 

Am uitat, urme proaspete si pe toba de esapament.

Edited by Danny D
Link to comment
Share on other sites

Salut! M-am decis astazi sa imi curat valva EGR/AEG, si am observat urme proaspete de ulei in admisie, pana acum 2-3 saptamani, cand am verificat uleiul era la acelasi nivel cum a fost in urma cu aprox 3500 km (cand s-a facut schimbul) acum am observat ca uleiul a scazut cu aprox 200-300 ml,inainte era la maxim acum putin peste jumatate. Nu sesizez schimbari majore la demaraj cu exceptia zilelor cu temperatura peste 30 grade C

 

La ce sa ma astept ? Turbo?

"Nu stiu daca joaca rol faptul ca am condus in ultima vreme aprox 1000 km cu viteza de peste 200 km/h. "

 

320Cd 150 cp 2004

 

Am uitat, urme proaspete si pe toba de esapament.

Faptul ca ai mers cu viteza precizata sigur a influentat consumul de ulei. Insa pot fi si alte surse de consum nebanuite. Urmareste nivelul inca 1-2 saptamani in care incearca sa nu sari de 3000 rpm si vezi cum se prezinta. Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Revin cu o informatie utila ,nivelul uleiului este exact asa cum a fost dupa schimb ( masina nu era pe teren drept cand am verificat uleiu ... ),ramane de descoperit sursa uleiului din galeria de admisie si daca este recomandabil sa curat intercooler -ul , si inca o mica nelamurire : este normal ca masina sa fie mai slaba ca performanta cand temperaturile exterioare depasesc 35 grade c ? (Teoretic tind sa cred ca da) , as vrea sa stiu daca in acest caz scaderea de putere este sesizabila . Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Sigur la peste 35 grade celsius pot aparea cateva aspecte nefavorabile performantelor pure.

 

Dar totusi daca nu esti multumit de un 200+ la ora probabil ar trebui sa nu mai chinui pe dizelache si sa cauti o masina cu motor mai mare sau stiu eu.....

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Sau potki folosi aditiv pentru motorina pentru a mari cifra centanica, conteaza mullt sa ai o motorina de calitate, deasemenea poti folosi si un ulei de motor mai bun + Duralube

dar toate astea costa, depinde de finantele pe care le ai, nu e.asa simplu.

Apropo in cate secunde ajungi la un 200/h?

Edited by cristianro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sau potki folosi aditiv pentru motorina pentru a mari cifra centanica, conteaza mullt sa ai o motorina de calitate, deasemenea poti folosi si un ulei de motor mai bun + Duralube

dar toate astea costa, depinde de finantele pe care le ai, nu e.asa simplu.

Apropo in cate secunde ajungi la un 200/h?

 

Nu am cronometrat dar acum cu siguranta mai rpd , am facut "remap" trage ca nebuna , masina atinge destul de usor viteza de 200 trece chiar de 250 ( daca ai drum in coborare )

Revenind asupra uleiului sunt aprox 6000 km de la schimb , uleiul este la nivelul maxim

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.