Jump to content

2015 R1200RT


fbdcnt

Recommended Posts

un mic review despre rt-ul nou racit cu apa.

in primul rand, pt cine nu stie - boxerele bmw erau racite pana de curand cu aer si ulei. solutia dateaza de foarte multi ani si s-a dovedit fiabila. cu toate acestea, era inerent ca in oras pe caldura, in alte momente de chin, motorul sa se supraincalzeasca. nu am auzit de uzuri premature, insa ceea ce se intampla era ca de la schimb la schimb, boxerele consumau ulei. exista un model pentru politie (P), care avea un electroventilator pe radiatorul de ulei. noile motoare introduse de cca 3 ani cred, sunt racite si cu apa, pe langa multe alte imbunatatiri. de unde avansul la motociclete in favoarea bmw fata de celelalte marci era estimez de cca 10 ani, cred ca acum a crescut la 20. ma refere la tourere mari, clase comparabile.

strict despre noul rt:

rt-ul vechi in toate variantele era cam plin de bube in cap. in primul rand e mai scurt ca distannta intre axe cu 22mm decat gs-ul. din cauza distributiei maselor, aderenta pe fata era precara, cu doua persoane si bagaje, prin munti la deal erai mereu cu roata fata pe sus. chiar si pe teren plan, roata fata tindea sa patineze lateral in curbe. motoarele noi cu apa au fost montate mai in fata, problema a disparut. se spune ca bmw nu stie sa faca sei si parbrize. e adevarat. toate sunt foarte proaste, la unele modele extreme de proaste, nu se poate merge cu ele. la asta, parbrizul e bun, nu face turbulenta la varf, iar saua pare ok, cred ca se poate merge pe ea. au modificat atat consistenta cat si materialul de pe ea. alte anomalii nu am sesizat, ce e ok e ca au luat partea din fata de la gt1600, inclusive toate automatizarile, mosurile de condus...etc si le-au transplantat aici. noul gt1600 va avea un usor facelift la careen si tobe, nici nu stiu daca va merita. viteza cu care poti merge in siguranta cu o motocicleta nu tine numai de puterea motorului, eu cal mai repede mergeam cu un k1200gt, si in blana pe la 240 statea bat pe sosea. k1600 desi mai mare din orice punct de vedere parca incepea sa bataie la un moment dat. intre rt si gs, desi pe rt esti mai bine protejat, parca mai bine te tii de gs la viteza decat de rt. in orice caz imi amintesc de mai multe drumuri cu gs-ul, in blana cu 200 pe autostrazi la 40c decat cu rt-uri. cred totusi ca motocicleta de Romania ramane gs-ul.

 

asta este:

 

http://img661.imageshack.us/img661/8898/9HJ4Cr.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Turbulentele cauzate de inaltimea si pozitia parbrizului se raporteaza la inaltimea rider-ului.

Am avut F650Cs cu Abs si manere incalzite, uleiul se racea circuland si prin cadru.

Saua nu era incomoda, pozitia de condus foarte lejera.

O motocicleta care mi-a ramas in suflet.

Daca nu aveam nevoie de bani pt 320d, nu o vindeam.

Bmw produce moto de calitate f buna, rautatile neposesorilor sunt provenite din acreala strugurilor.

Rt-ul e moto de om mare, puternic fizic si maturizat financiar.

Cate kg mai are modelul 2015?

Link to comment
Share on other sites

da, am studiat fenomenul cu acreala, nu e de la basinile posesorilor ci de la ale neposesorilor. chiar de curiozitate m-am uitat, aia care au moto bmw sunt deschisi la orice alta marca sau alternativa, nu vorbesc de rau marci japoneze, italiene...etc. aia in schimb care nu au bmw sunt f frustrati si injura bmw absolut gratuit. in definitiv, oricine poate prefera orice, problema e ca aia care isi permit bmw isi permit orice altceva si de aceea sunt deschisi si relaxati, reciproca insa nu e valabila. am mers pe toate japonezele nu ai ce compara.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Eu am observat altceva aici in bayern, cei cu bmw se saluta doar intre ei, merg doar in grupuri exclusiviste, majoritatea sunt bine peste 50....

 

Si eu daca aveam 55 de ani imi permiteam un motor de 18mii....dupa o viata de munca mi se pare normal sa-ti permiti

 

Daca te face fericit un lucru si mai ai si norocul sa ti-l permiti atunci de ce nu....dar daca iti cumperi un bmw doar ca sa-i intimidezi pe ceilalti

esti doar un cocalar, pasiunea pentru 2 roti nu se transpune in valoarea motocicletei, eu am mers de la 12 ani pe motor si nu era bmw, nu avea abs, nici angel ayes ..... acum daca lumea conduce bmw-uri si le creste potenta asta e... :thumbsup:

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

da ma asa e, daca stai acolo vezi realitatea. e un mit de ex ca porsche e masina de tineret, cand te uiti toti au parul alb. la fel cu bmw dar asta nu cred ca e de mirare, f multi daca nu majoritatea sunt trecuti de 40. nu stiu daca are legatura cu preferintele sau cu bugetul. probabil cu ambele. fiecare isi ia ce ii place si evident ce isi permite. aia ca unii de pe margine se simt cum spui intimidati, e normal, omenesc, iar daca ai ceva misto e normal sa fii mandru, la americani se cheama "pride of ownership" si este unul din factorii ce se iau in calcul la o achizitie auto/moto. nu e nimic anormal. sa ai preferinte tehnice, chiar si subiective, mi se pare tot normal, ce nu inteleg e ura asta viscerala fata de lucruri misto, obiecte in esenta, din partea unora- v. iphone, bmw...alte alea.

am mai observat ceva f anormal si daunator, incercarea de a acredita ideea ca aia ce isi permit una sau alta sunt de fapt niste idioti, bogatasi imbuibati care trebuie starpiti, adevaratii cunoscatori si pasionati, "those in the know", sa folosesc iar o vorba americana (desi limba e mica astia au cuvinte pentru orice) sunt cei saraci, care rod reviste, isi doresc si nu au, dar emit judecati pe experienta proprie zero. e de fapt pe dos, cunosc multi oameni pasionati de diverse, lucruri pe care si le si permit, au experienta proprie de prima mana si poti sa ii crezi cand spun ceva legat de subiect.

Edited by fbdcnt
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O chestie foarte interesanta este ca singurii motociclisti mai in varsta pe care-i vezi in Romania au BMW. Mai sunt si aia cu Harley, dar aia sunt mai degraba motociclisti de duminica.

Insa cand vezi un motociclist cu o gramada de bagaje - in general are BMW.

Plus foarte multi straini pe care i-am vazut prin Romania pe motociclete BMW. Probabil oameni care faceau touring real.

 

Japonezele super sport sunt intotdeauna foarte frumoase. Ducati-urile la fel. Insa tehnic probabil ca BMW e numarul 1. Intodeauna oamenii mai in varsta aleg mai matur, mai echilibrat.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

am vazut un interviu cu cineva de la bmw, il intrebau care e directia principala pe care merge firma, ca strategie. ala a raspuns ca "joy factor". asa si este. nici motocicletele nici masinile bmw nu sunt cele mai rapide, mai frumoase, mai nu stiu cum, daca insa te fac sa te simti bine cu ele altceva nu-ti mai trebuie. nu m-a interesat niciodata la un bmw sau alta marca "cat baga", ci cum ma simt cu ea. e ca la femei, daca ai una de te f-- bine nu-ti mai trebuie altceva. altfel vedeti bine ca in conditii reale, competitionale, bmw nu prea misca.
Link to comment
Share on other sites

sunt umflate alea care trebuie sa fie umflate, tourerele mari. restul nu sunt. de fapt sunt toate cum trebuie.

 

http://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/2015-BMW-K1300S-Motorsport-4.jpg

 

http://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/635406721626376189R1200RT.jpg

 

http://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/K1600GT-2015.jpg

 

http://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/R1200GS2015.jpg

 

http://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/F700GS-2015.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salutare,

 

Vreau sa cumpar un r1150rt an 2004 - 2005, nu mai vechi. Imi plac, iar la bugetul pe care il am cam asta mi-as dori.

Cateva pareri de la cei care le cunosc mai bine sunt binevenite oricand si mai ales as aprecia daca as stii mai exact la ce va trebui sa fiu atent atunci cand il cumpar.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.