Jump to content

Bmw f30 316d


Ovynde

Recommended Posts

Felicitari pentru achizitie! Nu e genul meu (dpdv al motorizarii), dar fiecare cu gusturile lui... Referitor la schimbul de ulei la 30k, e cam mare intervalul, se face cacat uleiu ala. Mai bine il mai schimbi o data pe banii tai, intre schimburile recomandate si platite de reprezentanta, adica la 15k. Ca sa nu te doara capul. Spor!

 

P.S. Ai pus niste poze de-ti vine sa dai cu caciula-n caine!

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu o sa-l schimbi la 30.000. Pleaca numaratoarea de la 30.000 imediat dupa schimb sau cand e noua masina dar se va stabiliza undeva pe la 20.000. Incearca un drum mai lung cu motorul turat si vei vedea ca in 200 de kilometri de mers puternic scade counterul cu 2000 de kilometri. Daca o tii mult forjata iti poate indica sa faci schimbul si la 15.000 km. Conteaza foarte mult cum o conduci, asta e si ideea condition based service-ului cum il denumeste BMW. Eu am intrebat la Auto Bavaria daca e cazul sa fac pe banii mei un schimb de ulei intre cele gratuite si mi-au spus sa-mi vad de treaba desi puteau sa-mi ia banii linistiti. Edited by biza
Link to comment
Share on other sites

Și acum sa va povestesc o chestie care m a șocat. Prietena mea lucreazĂŁ ĂŽntr o firma unde toate colegele ei au mașini frumoase.asa k m am gândit sa i las ei bmw ul și eu sa merg la munca cu cealaltĂŁ masina o laguna.seara vin acasĂŁ și ce sa vezi ĂŽmi arata un video,se filmase când mergea cu 200 km/h.am ĂŽnnebunit. Eu am permis de 10 ani și nu am ĂŽncercat niciodatĂŁ viteza asta. Ea are permis de doar 2 ani și nu știu dacĂŁ experienta ii permite sa meargĂŁ cu asa viteza. Sfat pentru toatĂŁ lumea: nu lĂŁsați femeile sa meargĂŁ cu bmw.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce legatura au restul femeilor cu intamplarea asta. Sau bmw-urile, mai ales cand sunt atat de multe alte masini capabile sa atinga si chiar sa depaseasca viteza asta.

 

A fost un acces de iresponsabilitate si doar atat. Poate daca ii explici unde a gresit si ce consecinte putea avea grozavia va intelege. Macar acum stii ca la nevoie poti atinge viteza asta. :) In Germania, desigur.

Link to comment
Share on other sites

Una e stabilitatea in curbe si alta e puterea masinii , un 316d cu suspensie sport si jante pe 18 sta mai bine in curbe ca un 335d cu suspensie normala si jante pe 17.

 

 

normal ca sta mai bine, din moment ce nu mai ai parte de nici o viteza:))....pune jante pe 18 pe 316d si o sa ai parte de demaraje de logan!...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu exageram ca merge foarte ok si cu jante pe 18, are suficient cuplu.

Am avut masini cu 100 de cai benzina cu jante 18 si ce sa vezi, ma deplasam decent. Nu toti sunt reisari si accelereaza din semafor in semafor cu scart.

Problema jantelor mari este cu gropile, confortul si mai ales pretul unui cauciuc. Dar am observat ca jumatate de Romanie merge cu cauciucuri Sh.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ies și eu ca tot omul sa ma plimb Duminica seara prin oraș și ce sa vezi cum stĂŁteam eu liniștit la semafor așteptând culoarea verde ma trezesc cu unul proptit ĂŽn bara din spate.cobor din mașinĂŁ destul de supĂŁrat și vad ca am fost lovit de un alt bmw,explicația fiind ,, nu te am vĂŁzut ". Ma bucur totuși ca doar bara e șifonata ĂŽn rest nu are nici o zgârietura.asa k ĂŽmi ĂŽncep sĂŁptĂŁmânĂŁ cu o vizita la service.

 

http://s16.postimg.org/po7is4oqp/IMG_20150814_WA0004.jpg?noCache=1439791132

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am patit de 3 ori intr-un an treaba asta (anul trecut), si anul asta m-a sters un bou care venea de pe banda 1 pe 2 fara sa se asigure... (dreapta fata, lateral.. )

 

Suntem noi mai norocosi, ce ar mai fi sa vezi o masina oprita la culoarea rosie a semaforului sau la vreuan stop ziua in amiaza mare.. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am intrat aici cu gandul de a lauda posesorul de achizitie , dar mai tare m-am enervat ...lista dotari pauza ,macar un vin ceva , poze la fel pauza ..da chiar asa greu e sa dai resize la 5 poze pe un site specific si sa dai attach aici pe forum cand scrii un post !? hai serios acum

 

In alta ordine de idei daca comparam 3-er cu dacia e grav ,da grav tare.. daca imi ziceai de un g5,passat, 406 sau ceva cu ampatament si encartament cat de cat apropiat de al 3-arului atunci da ..dar sa compari cea mai slaba masina posibila(1300) , cu una din cele mai vandute din lume si premiata masina ,sincer si fara suparare e clar ca nu ai nici o treaba cu domeniul auto

 

Spre final iti zic totusi sa o stapanesti sanatos si fara evenimente pentru ca stiu acel sentiment deosebit de a-ti lua o masina noua si ma bucur cand vad ca si altii au parte de el !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ te ai fi uitat mai bine ai fi vĂŁzut ca nu eu am comparat bmw ul cu Dacia,cat despre prezentare și poze știu ca nu e cum ar trebui și recunosc ca nu m am documentat ĂŽn deajuns.am vrut doar sa mi prezint masina și chiar ma bucur ca m ai atenționat.dacĂŁ mai ai alte sfaturi......?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.