Jump to content

Pareri/Sfaturi - Seria 3, 328i 245 CP - 2012-2013


AFk^

Recommended Posts

Salut,

 

 

Caut sa cumpar un seria 3 cu aceasta motorizare, din 2012-2013.

 

Am gasit cateva la preturi bunicele, in Germania, dar nu stiu mai nimic despre acest motor.

 

Trec de la un E90 320d, 2006, la acest model.

 

Masinile care le-am gasit sunt astea 2: first si second.

 

Automat sau manual?

 

Multumesc anticipat.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Caut sa cumpar un seria 3 cu aceasta motorizare, din 2012-2013.

 

Am gasit cateva la preturi bunicele, in Germania, dar nu stiu mai nimic despre acest motor.

 

Trec de la un E90 320d, 2006, la acest model.

 

Masinile care le-am gasit sunt astea 2: first si second.

 

Automat sau manual?

 

Multumesc anticipat.

 

este super modelul ,acelasi model si motor o sa caut si eu in 2-3 ani cand se mai ieftinesc , bafta , si sa nu te grabesti sa iei teapa

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu ma grabesc, sunt in cautare. Am gasit cateva si din franta...

 

Motorul e de vis din ce m-am informat. Ma gandeam ca poate are cineva de aici si ne lasa cateva impresii.

 

cauta bine pe forum ca este un user care a cumparat un asemenea model si motor , si are un topic cu cel putin 20pg

 

edit: la sectiunea masina mea http://www.bmwclub.ro/forums/topic/133024-f30-328i-xdrive/ doar ca el are xdrive

si sunt 130pg :D

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

Pai la noi se modifica si se creste pretul. In Germania, 80% din masini fac cel putin 30-40k km pe an, chiar si mai mult. Masinile deja au spre 4 ani... Fa socoteala.

 

Gasesti si la km mai putin, cu 3-5k euro mai scumpre, dar pe mine nu ma intereseaza km, ca oricum nu o tin mai mult de un an.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai mai bine o ia cu 15 mii de iepuroi cu 300 mii de km ,data inapoi la 140 de mii, o tine un an, mai face 40 mii , ii da inapoi la 150 de mii si poate o vinde la acelasi pret sau poate mai mult, daca ii tranteste si un set de jante. Asta inseamna sa fii mafiot.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ce nu intelegi?! el nu o tine mai mult de un an....... e doar de impresie asa! sa arate ca poate, ca apoi o vinde !!!

 

asta e ca in topicul ala: ce sa mi iau intre e90 si e60? ....... si apoi zice ca si a luat e46!!!

 

oameni mici care au impresia ca sunt "mari" ! cred ca e varsta la care toti vor sa se afirme!!! :thumbsup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am intrebat ceva, nu am dat in cap. Problema mea daca o vand dupa 1 luna sau dupa un an.

 

Intrebarea era daca stie cineva ceva despre motorul asta, fiabil, ce bube are, etc..

 

O sa imi iau si un golf 4 gti, 1.8T, 220 CP, luna viitoare :D cu 3000 euro.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la faptul ca masinile peste 150-200k km incep sa dea semne de oboseala. Cum la diesel se duce turbina, distributia sau DPF-ul, dupa media de 200k km, asa intreb si de asta. Are ceva daca o iau cu km mai multi, pana in 200k? la ce sa ma astept... Ca nu vreau sa o cumpar si sa nu ii fac un buget de "reparatii".

 

@Service premium - nu dau 30.000 europeni, ca intr-un an, sa pierd la revanzare cel putin 10.000 din ei. As face asta doar daca as stii ca o tin cel putin 4 ani. Asa se merita.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Pai avand in vedere ca e un turbo benzina, banuiesc ca posibile probleme ar putea sa apara la turbina, la galerie, eventual consum de ulei. Sincer sa fiu motorizarea fiind destul de noua nu stiu cat au apucat sa faca km cu ele asa multi. Pt flote se cauta diesel din motive evidente.

Vezi pe bimmer forum ca trebuie sa fie feedback fata de ce e pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la faptul ca masinile peste 150-200k km incep sa dea semne de oboseala. Cum la diesel se duce turbina, distributia sau DPF-ul, dupa media de 200k km, asa intreb si de asta. Are ceva daca o iau cu km mai multi, pana in 200k? la ce sa ma astept... Ca nu vreau sa o cumpar si sa nu ii fac un buget de "reparatii".

 

@Service premium - nu dau 30.000 europeni, ca intr-un an, sa pierd la revanzare cel putin 10.000 din ei. As face asta doar daca as stii ca o tin cel putin 4 ani. Asa se merita.

F30 328i la sub 20 000 euro inseamna o masina foarte uzata.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc @Cavaliere.

 

@Service Premium, nu o caut "impecabila", sau "full de full". Vreau doar sa aiba trapa, suport pahare, navi mare, scaune sport si cutie automata si motorul asta bineinteles. Ma gandeam undeva la 22k euro sa o gasesc, fara alte taxe, doar pretul masinii. Sa ajung cu ea la maxim 25k euro.

 

Ma intereseaza daca pot aparea probleme serioase la acest model intre 150.000-200.000km. Ceva in genul asta sau in genul asta

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Cu .... si cu sufletul in rai nu se poate.

 

Ieftin si bun nu exista.

 

Toate masinile astea cu pret mic desi sunt relativ recente reprezinta o teapa imensa. Bune pentru naivi, pentru cei care nu au nici cea mai mica urma de cultura auto.

D-aia exista F10 la 15 000 euro si F10 la 30 000 euro. La fel si aici.

Faza e ca daca dai bani putini pe o masina d-asta, nu mai e loc de "vreau fiabilitate, sper sa nu am probleme ca doar e BMW".

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.