Jump to content

BMW F10 520d


enigmatyq

Recommended Posts

  • 2 months later...
Intre timp am rezolvat"defectul" la bara spate , si vopsit bara fata.Cu aceasta ocazie am facut si o diagnoza, la care nu sa gasit absolut nici o problema. A primit si un tratament piele cu leatherique .Am ajuns la 210k km , masina merge exemplar.Ce mi sa parut ciudat,zilele astea cand au fost -15 grade uleiul nu a ajuns la temperatura optima,este ulei bmw.In martie o scot la vanzare, deoarece momentan nu dispun de diferenta pt ce-mi doresc..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cum ai rezolvat cu muchia de la bara spate?Am observat la a mea acceasi problema si tot pe dreapta..ciudat

Nu e nimic ciudat cu muchia aia din dreapta. Si la mine este la fel...:) Se face asa pentru ca pica motorina acolo cand se alimenteaza. Explicatia oferita de cei de la MHS. Spuneau ceva de genul ca problema este cunoscuta de cei de la BMW si nu sunt foarte mandrii de ea...:)

Edited by skyflm
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
Colegii , intrebare de baraj , nu radeti de mine :) . Mi sa aprins becul la placute frana fata. Inainte de f10 am avut un a4 si tin minte dupa ce am schimbat placutele pedala de frana avea alta cursa , trebuia apasat mai lung , a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc cu ea. In ideea ca eu am masina la vanzare , acelasi lucru se intampla si la f10 daca le schimb ? Daca da , nu as mai umbla la ele , le va schimba noul propietar si se va obisnui din prima. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Colegii , intrebare de baraj , nu radeti de mine :) . Mi sa aprins becul la placute frana fata. Inainte de f10 am avut un a4 si tin minte dupa ce am schimbat placutele pedala de frana avea alta cursa , trebuia apasat mai lung , a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc cu ea. In ideea ca eu am masina la vanzare , acelasi lucru se intampla si la f10 daca le schimb ? Daca da , nu as mai umbla la ele , le va schimba noul propietar si se va obisnui din prima. Multumesc.

 

In mod normal n-ar trebui sa fie diferente mari in pedala de frana cu placute de frana pe final de viata si placute noi. Practic ar trebui sa fie acea grosime de placute care se pierde in timp. Probabil ca atunci cand pui placute noi, sa se simta mai tare pedala, tocmai din cauza aceasta, dar acum nu atat de exagerat. Si asta fara sa pierzi lichid de frana.

Link to comment
Share on other sites

depinde cati km mai poti merge cu masina dupa ce s-a aprins acel martor. dar cred ca altfel impresionezi potentialul cumparator fara niciun martor in bord. cat despre cursa pedalei, eu zic ca ar trebui sa fie mai scurta, nu mai lunga. placuta fiind mai groasa, face contact mai repede pe disc.
Link to comment
Share on other sites

Schimbat astazi la bmw iasi placutele , e tot la fel ca inainte , bine franeaza mai "teapan" :) cu ocazia asta am facut si o verificare generala , la care sa gasit o eroare la senzor de parcare si discurile frana care ar mai merge doar acest set de placute . Cu ocazia asta am modificat si timpii la schimb ulei , deoarece a fost schimbat la un service in germania , nu bmw deoarece au cerut 450 euro pt schimb :) dincolo am rezolvat cu 200 filtru plus ulei . Edited by enigmatyq
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.