Jump to content

Ce sunet sa imi pun pe masina


Recommended Posts

Nu imi place sunetul standard al masinii - 525DA / 2001 - model cu navi 16/9.

Sunet prea plat si posibil ca si difuzoarele sa fie cam coapte.

Se pot monta in usile din fata difuzoarele din linkul de mai jos - au adincime 59mm??

alternativa fata

Intrebari:

1.Suna mai bine decit cele standard ?? - are cineva Ground Zero ?? - este multumit ?

2.Am vazut ca in usi sunt prevazute 3 cai iar setul din link are doar doua - este ok ?

3.Filtrele din kit-ul difuzoarelor sunt necesare ?? - daca am inteles bine, din amplificator [cel standard al masinii] semnalul iese deja filtrat.

4. Pretul este 210Ron - este justificat ??

5. Este posibila o imbunatatire a calitatii sunetului doar prin inlocuirea difuzoarelor standard ?? - raman recunoscator pt recomandari

 

Multumesc anticipat celor care isi vor exprima parerea.

Edited by bazil
Link to comment
Share on other sites

Cele alese de tine trebuie amplificate pentru a se auzi bine. Tu dai semnal de la head-unit, maxim 15 w per difuzor. Ele au 90. N-o sa obtii nici pe departe ce speri.

Eu iti recomand sa schimbi difuzoarele standard cu astea: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ype-E/SPE-13CS/ pe fata, si astea http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ype-E/SPE-13C2/ pe spate.

Cu ele o sa se auda mai bine decat pe difuzoarele originale ale masinii, si nici nu costa mult, in conditiile in care nu o sa le amplifici.

2. Difuzoare sistem pe fata pe doua cai sunt arhisuficiente, cele pe 3 cai, la diametrul difuzorului de bas de 13 cm sunt foarte rare si costa, de obicei, si foarte mult.

3. Sunta absolut necesare, ai sa vezi diferentele. Nu-ti face probleme, le vei monta pe cutiile triunghiulare ale difuzoarelor din spatele fetei de portiera (daca ai desfacut usa, stii la ce ma refer).

3. Pretul nu-i deloc mare. Un sistem de difuzoare de calitate "sta" pe undeva pe la 500 RON in sus...

4. Da, in varianta de care ti-am spus eu. Altimteri, e muuult prea multa bataie de joc.

5. Daca ai cotiera in bancheta de spate cu gaura de sky, ia-ti un subwoofer de cca 300, 350 w RMS, amplifica-l si ai rezolvat toata problema.

Link to comment
Share on other sites

Te felicit ca ai ales sa cumperi un HU bun. E primul pas si e important. Foarte important. Acum trebuie sa te hotarasti in care parte vrei sa te indrepti SQ sau SPL.

 

Ai primit sfaturi bune in acest topic asa ca nu mai repet (si pe mine ma tenteaza DLS).

Spor la lucru. Tine-ne informati.

 

Si pentru ca azi mi-am propus sa uzez tastatura (nu ca ar interesa pe cineva):

 

Daca banii nu ar fi o problema, si din topicul cu cat castiga un posesor de BMW, pentru putini s-ar putea sa fie asa, eu as face astfel:

- difuzoare pe doua sau trei cai in usile din fata, FARA crossovere, fiecare difuzor amplificat separat. Bineinteles ca amplificatorul acestora trebuie sa aiba suficiente reglaje ca sa pot folosii difuzoarele fara crossovere;

- modificare fete usi pentru a asigura volumul de aer necesar respectivelor difuzoare, cat si o orientare corespounzatoare a difuzoarelor;

- difuzoare spate -> in garaj;

- subwoofer plus statie aferenta in portbagaj;

- acumulator deep-cycle;

- conectica de calitate;

- antifonare pe unde trebuie;

- pavaj cu ecrane LCD pe sub masina (in loc de neoane si LED-uri) :blink: <- Glumeam aici.

 

Dar cum banii sunt o problema trebuie facuta treaba pe bucati si cu compromisuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

E39/2001 - Sistemul multimedia [navi 16/9+casetofon+radio] si Audio unit-ul din portbagaj sunt aratate in foto atasate.

Am nevoie de putin ajutor din partea cunoscatorilor in domeniu - eu nu sunt electronist si am nevoie de informatii de baza inainte de a incepe modificarea sound-ului masinii [un subiect cam controversat si cu foarte multe opinii in aceasta sectiune de forum - prin urmare greu sa iei o decizie].

 

1.Are cineva o schema cu intrarile si iesirile din Audio unit [radio+amplif ??] - un link unde pot gasi informatii este ok pt mine.

 

2.Din start nu vreau "interventii brutale" :blink: asupra ceea ce exista - vreau sa schimb toate difuzoarele existente [sistem fata+coaxiale spate] si sa includ un amplificator. In acest moment sunt in faza de tatonare a componentelor [multumesc f.mult lui "Ihearto" pentru sfaturi].

Am inteles ca exista statii cu High Input - asta inseamna ca poti lua semnalul direct din difuzoare ??? [ceea ce mi-ar conveni sa nu se umble in Audio unit-ul existent].

Asta pt ca am senzatia ca in cazul meu nu exista iesiri "low output" din Audio unit -sau gresesc.

 

3.Mergind pe varianta High input in statie, diferenta de calitate este suparatoare sau detectabila doar pe instrumente de masura ?? [nu ascult la volum mare, nu vreau sa imi cada numarul de la masina sau sa stau cu antifoane pe urechi :=)]

 

4. In cazul in care statia are doar Low input exista adaptoare ? - sunt aceste adaptoare mai proaste decit cele incorporate de fabricanti in statii ??? [adica este recomandabil sa cumperi o statie mai scumpa care sa aiba High input decit sa faci o combinatie ??]

 

5.Ce trebuie sa fie specificat in caracteristicile statiei pentru ca sa se deconecteze si ea la "luarea" contactului masinii. Poate sa se decupleze daca pe High input are

tensiune zero ??

 

6.Se pot amplifica doar difuzoarele fata [sistem] si cele spate coaxiale sa ramina de pe Audio unit-ul existent ?? Se poate strica ceva in Audio unit ??

 

Astept cu interes sfaturile celor care sunt mai avansati decit mine [eu nivel novice !]

Multumesc !

post-2341-1183446276_thumb.jpg

post-2341-1183446283_thumb.jpg

post-2341-1183446296_thumb.jpg

Edited by bazil
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
de curand am achizitionat si eu un ALPINE IDA- X001 si vreau sa schimb si difurile originale ( daca merita ) cu ceva mai bun pentru a exploata mai bine calitatile sculei...fara insa a modifica prinderi, gauri...etc. Deci pe locasurile originale ce-mi recomandati sa pun ... buget max. 10 mil...masina este un E46 coupe 2001 cu 6 incinte...2spate - 2usi si 2 langa manerul usilor fata (twitere cred ca se numesc)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.