Jump to content

Engine oil level al minimum - ulei motor la nivel minim


addrianr

Recommended Posts

Salut,

 

Nu am gasit pe forum ceva concret pe acest subiect, de accea am considerat ca ar fi o idee buna, atat pentru mine cat si pentru eventualii posesori de BMW in acceasi situatie, sa creez acest topic. Asadar ii rog pe cei cu mai multa experienta sa isi gaseasca 2 minute sa ne impartaseasca parerea lor.

 

Am un 320d xdrive - E90 din 2011 cu nivelul la ulei in parametrii normali.

 

In momentul in care conduc cu o viteza mai mare si adopt un stil mai sportiv imi apare pe display un triunghi galben care ma avertizeaza ca uleiul este la nivel minim (engine oil level at minimum) si ca ar trebui sa completez cu 1 litru. Odata aprins acest triunghi nu se va stinge decat daca opresc motorul pret de 10-20 de minute.

 

De obicei apare cand merg constant cu viteze de peste 140-150 km/ora pentru o perioada mai mare de timp. Nu am sesizat sa apara triunghiul in oras, unde fac aprox 2 ore pe zi in traffic mediu spre aglomerat (Bucuresti..)

 

Ultima revizie a fost facuta la reprezentanta BMW in Frankfurt acum 12000 de km dar am sesizat eroarea nu la mult timp dupa revizie (pe autobahn unde am mers constant cu 180 - 230 km/ora).

 

Partea ciudata e ca in mod normal uleiul e la nivelul correct (nicio eroare), dupa care e la minim iar dupa o pauza e iarasi in regula..

 

Nu am reusit sa merg la reprezentanta BMW (din considerente de timp si pt ca nu am avut alte probleme care sa ma determine sa merg) dar ma gandesc serios sa am o discutie cu ei. E ceva normal sau ar cam trebui sa-mi fac griji si sa fac ceva in acest sens? Am cam mers ceva distanta cu aceasta notificare aprinsa pe display..

 

In cazul in care v-ati intalnit cu acest comportament va rog sa impartasiti cu noi sfaturile si parerile voastre.

 

Mersi!

Adi

Link to comment
Share on other sites

Daca masina cere 1l de ulei, pune-i ulei. Cei de la reprezentanta ce crezi ca-ti vor spune, sa nu-i pui?

Consum de 1l ulei la 12.000km este normal, asta iti vor spune la reprezentanta, mai ales in regim de viteza de peste 200km/h.

Si nu vad vreo problema ca dupa ce mergi o perioada cu viteza foarte mare, masina iti cere ulei. La turatiile alea, uleiul se disperseaza prin locuri prin care, la turatii scazute, nu prea ajunge. Din cauza asta "revine la normal" cand circuli prin oras sau dupa o pauza de 15-20 minute.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dan, mersi pt raspuns.

 

Tocmai la asta ma gandeam si eu ca se disperseaza la turatii mari si atunci senzorul considera ca nu prea mai e ulei atat cat ar trebui dar de fapt e acelasi volum de ulei iar daca eu completez risc sa am exces de ulei, ceea ce nu e bine..

 

Nu am luat in considerare faptul ca ar consuma ulei.. Ma gandesc totusi ca in acest caz ar trebui la un moment dat sa imi arate nivel mic si cand circul normal, ceea ce nu se intampla..

Link to comment
Share on other sites

atunci senzorul considera ca nu prea mai e ulei atat cat ar trebui dar de fapt e acelasi volum de ulei iar daca eu completez risc sa am exces de ulei

 

Senzorul se declanseaza cand nivelul ajunge la minim. Faptul ca senzorul nu ti se aprinde la mers normal, nu inseamna ca nivelul de ulei e la maxim.

Parerea mea e ca tie iti lipseste niste ulei, probabil nu mult, in cazul in care senzorul nu e stricat.

 

Cred ca orice masina are consum de ulei, unele foarte putin si altele mai mult, stilul de condus si calitatea uleiului conteaza cel mai mult.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Eu in afara de Audi-ul tt care consuma cam 1 litru intre.schimburi, nu am avut masina la.care sa completez intre schimburi adica 12-14 mii de km. Deci nu e "normal" sa consume ulei. Si nici Bmw-ul e90 de il am nu consuma deci as sugera sa verifici senzorul.

La fel, la Mercedes am facut un drum de Germania in total vreo 8 mii de km acum 2 luni si nu a consumat deloc. Si am mers 250 pe autobahn si in rest sub 160 nu a vazut.

Eu zic sa mergi totusi la service, inainte sa completezi cu ulei.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

la dieseluri cu dpf de multe ori, in functie de tipul procesului de regenerare(cele fara AdBlue in special) si alte variabile, ajunge motorina in ulei si chiar daca consuma nu observi ca se compenseaza cu motorina care ajunge acolo.

la alte modele ajunge antigel daca au spart radiatorul de ulei, sau ceva garnituri obosite, etc.. asa ca eu nu prea cred in treburile astea "nu consuma gram "

Ca poate nu e nevoie sa completezi, gen sa consume sub 1l intre schimburi, foarte posibil, dar ca nu consuma de loc, e alta

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Si eu am aceeasi problema; doar ca pe mine ma atentioneaza foarte des, fie ca sunt in oras, fie extern daca circul mai sportiv. Si mi se pare ca mananca prea mult ulei in general. Dupa schimb am completat deja cu 2L si tot imi apare triunghiul ala, aproape zilnic, tot timpul dupa ce opresc motorul, desi mai am pana la urmatorul schimb aproximativ 1000km - zice in bord.
Link to comment
Share on other sites

poate fi defect senzorul de nivel,daca tot complectezi te poti trezi ca ai prea mult ulei si se distruge filtrul de particole sau catalizatorul,ca sa vezi daca e in regula nivelul de ulei mai bine faci schimbul de ulei si il masori pe cel care il scoti-macar asa iti dai seama daca iti consuma ulei sau daca senzorul de nivel e defect.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.