Jump to content

Exploride - Turn Your Car into a Smart Car


Recommended Posts

As dori sa va aduc in atentie un start-up interesant care ar putea sa completeze sistemul infotainment al masinii .

Este vorba de EXPLORIDE - un HUD cu o multime de functii -

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=id7OmL3T7T4&feature=youtu.be

 

Gasiti informatii complete aici:

 

https://www.indiegogo.com/projects/exploride-turn-your-car-into-a-smart-car/x/11907407#/story

post-4303-0-12381200-1440350790_thumb.jpg

Edited by X X L
video
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

107$ + shipingul? Sau n-am inteles eu?

am mai citit eu si e de fapt in proiect inca , nu e gata pt vanzare abia se face preoder estimated delivery 26 ian 2016

 

https://www.indiegogo.com/projects/exploride-turn-your-car-into-a-smart-car/contributions/new/#/contribute?perk_amt=269&perk_id=3006208https://www.indiegogo.com/projects/exploride-turn-your-car-into-a-smart-car/contributions/new/#/contribute?perk_amt=269&perk_id=3006208

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Strang bani pt el deocamdata. Daca dai comanda acum, il primesti in ianuarie. Pretul actual este de 270$+30$ transport, fata de 500$ cat va fi pretul lui la lansare. La 300$ e o jucarie foarte faina, spre deosebire de HUD-urile normale, putin inutile, asta chiar ofera ceva informatii din cate vad..
Link to comment
Share on other sites

Strang bani pt el deocamdata. Daca dai comanda acum, il primesti in ianuarie. Pretul actual este de 270$+30$ transport, fata de 500$ cat va fi pretul lui la lansare. La 300$ e o jucarie foarte faina, spre deosebire de HUD-urile normale, putin inutile, asta chiar ofera ceva informatii din cate vad..

si cum il conectezi , interfata etc etc ...parca sunt prea putine detalii

Link to comment
Share on other sites

Costa 269-299$ pachetul complet cu adaptor OBD , + 30$ shiping-ul . Eu am facut comanda . Timp estimat de livrare - ian 2016 . Se pare ca au strans deja cei 100.000$ pt a demara productia , desi mi se par cam putini . Pretul este mult redus in faza de promovare - 40-45% off.

Am ceva dubii , in ceea ce priveste adaptorul OBD si ce anume informatii vor fi obtinute de la masina pt a fi afisate .

Oricum arata promitator .

Link to comment
Share on other sites

Din CAN-ul masinii poate extrage foarte multe informatii. Daca stie ce si unde sa caute in magistrala, poate afisa orice. Deci n-ar fi asta o problema.

 

Sigur , numai ca ai si nevoie de o aplicatie dedicata (BMW in cazul nostru) si nu una generala gen Torque , care nu functioneaza . Adaptorul vad ca functioneaza pe Bluetooth .

Link to comment
Share on other sites

varianta de la BMW, HUS, se conecteaza pe FA-CAN unde sunt toate informatiile legate de motor (viteza, putere, cuplu), pe FA-CAN sunt legate si cesurile (kombi) de unde preia alte informatii gen ora, temperatura exterioara, etc.

HUS-ul de la BMW nu furnizeaza info de navigatie din idrive (CIC/NBT/CCC) ci foloseste o aplicatie de navigatie de la Garmin care trebuie instalata pe telefon.

 

Parerea mea ca o solutie dedicata BMW cum este acest HUS este mai buna decat o solutie universala creata pentru orice masina mai ales pentru cei ce nu au navigatie.

 

HUS-ul de la BMW este compatibil cu orice model de la E39, E46 pana la F10, F15 si vine si cu un kit de montaj care se adapteaza functie de model fiind vorba de borduri diferite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neo - nu se compara . Facilitatile oferite de HUS sunt mult mai limitate fata de cele oferite de Exploride . HUS ofera doar informatii de la masina si ruleaza navigatie si aia prin WIFI . Exploride ofera tot felul de conctivitati , la retele mobile , car kit , navigatie de pe storage intern , multimedia etc . Doar connectivitatea cu masina sunt superioare in cazul HUS. Altfel Exploride este un calculator de sine statator si care ofera si potential prin faptul ca ruleaza aplicatii . Sa nu mai vorbim de pret , cel putin in stadiul asta .
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca un HUD/HUS trebuie sa ofere informatii pentru sofer si strict legate de masina, de aceea orice producator limiteaza informatia din HUD strict la sistemele de siguranta si sistemele pentru asistenta.

Pe ultima generatie de HUD de la BMW poti vizualiza viteza, speed limit info, informatii legate de cruise control/ACC, Check-Controlul, navigatia si optional multimedia si telefonul.

HUD-ul te poate distrage foarte usor de la condus, de aceea personal, nu as vrea sa pot rula aplicatii pe el.

Mi s-a intamplat de multe ori sa fiu atent la informatia de navigatie de pe HUD si sa nu fiu atent la masina din fata care franeaza, cu toate ca proiectia unui HUD este virtual la cativa metri in fata masinii in timp ce la un HUS e pe bord in fata ochilor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate , dar sunt destui care nu au in masina toate facilitatile multimedia si de conectivitate pe care le ai tu in masina (sau poate chiar deloc) . In cazul asta Exploride este un adaos bine venit si ieftin pt ce ofera . Cand vorbesc de aplicatii , ma refer la ceva de genul BMWhat sau altele de conectivitate care sa ofere informatie care nu distrage atentia neaparat .

 

Si mi se pare si mult mai putin strident , mai aerisit, display-ul Exploride comparativ cu HUS .

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Oricum e o cutiuta pe bord in ambele cazuri , nimic intrgrat ramane la vedere , cel putin in ro e motiv sa sparga masina

 

Asta e cea mai mare problema - nu faptul ca o sa sparga masina - se poate lua usor de pe bord - ci faptul ca e o "cutiuta" cam inestetica pe bord .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.