Jump to content

320d, an 2010, 184 CP, piele, navi


severin31

Recommended Posts

Preturile la noi astea sunt, nu exista repere reale. Daca te uiti pe mobile, nu o mai vinzi. Acolo sunt preturi mai mari. La noi trebuie ori sa gasesti pe cineva real interesat si nu rupt in fund gen " are 12 mii si atat, bani de motorina nu mai sunt" sau sa gasesti un fraierica care ar da 10 11 mii pe un nfl din 2006. Aceste doua variante sunt rare, majoritatea cautand chilipiruri. Adica ieftin si bun si cu carte service si impecabil.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt tot felul de gura-casca. A venit unul, interesat mai mult de F30, 200 km special s-o vada.

S-a uitat 2 ore la ea, a povestit cat de nasoale sunt F30, ca scartaie, ca au plastice ieftine, ca era dispus sa dea 20.000 pe F30, dar ca l-au dezamagit teribil.

 

In final, a mea arata bine, sa-i facem o testare la reprezentanta, lucru cu care am fost de acord cu un amendament: sa ne intelegem cu pretul.

Ultimul pret era 13800.

Atunci ardeleanul zice ca astea se invart pe la 12700-12800 si ca el nu da mai mult de atat.

Adica ar da 20000 pe un model de care e dezamagit, dar nu mai mult de 12800 pe un E90 care ii place.

Ce sa mai zici!

 

A mai fost unul cu o faza tare: discutam noi frumos, ca, intr-un final, sa ma intrebe daca e posibil s-o vada in Buc. In anunt locatia e Drobeta.

Cum e posibil sa te gandesti sa cumperi o masina de o jumatate de miliard si tu sa intrebi daca e posibil sa ti-o aduca vanzatorul 340km dus, tot pe atat inapoi, pentru vizualizare.

Te doare mintea!

Edited by severin31
  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Aluia care cauta F30 si a fost dezamagit trebuia sa-i spui ca daca vrea plastice bune sa mai puna un pic pt un F10 :)

Faza cu ardeleanul....zi mersi ca nu era moldovean, ala nici 12mii nu-ti oferea. Pamflet.

Iar ala din Buc macar venea pana la Slatina sau pe unde e juma de drum intre Drobeta si Buc...zic si eu. Mai sunt cazuri cand se face asa.

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

nu vad de ce te-ai simti jignit de un pret ca 12.800, e unul corect. Ce vezi tu pe mobile poti sa uiti, nu au nici o legatura preturile din Germania cu cele din Romania, acolo sunt mult mai mari. Pe principiul asta, toti ar trebui sa ne vindem masinile cam cu 2 mii in plus, ca asa-s preturile pe mobile.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Faza cu km dubli decat in bord nu prea mai tine. Mai nou toata lumea stie de seria de sasiu si o verifica.

 

Cum pe autovit o masina cu pret bun si buna se vinde in maxim o zi - doua (se scoate de pe site) la fel e si pe mobile. Tu daca te uiti asa din cand in cand vezi doar ce ramane, adica media pietei.

Pe deasupra pretul de pe mobile se negociaza mai mult decat in Romania.

 

Plus ca masinile din Romania nu prea se mai aduc de pe mobile, se iau de la licitatii si se cosmetizeaza lacul de zgarieturi, interiorul si se vinde rapid.

Edited by Gizmo.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe mobile se negociaza mai mult? La masini de peste 12 13 k iti negociaza 4 5 sute in caz fericit. In fine, fiecare cu parerile lui. Masinile bune si cu km putini nu sunt ieftine oricum. Si ce verifici la seria de sasiu? In cel mai bun caz ca a avut ultima intrare in service la x km. Si da, se aduc de la licitatii, dar masinile bune si cu km decenti nu se iau pe bani putini nici la licitatie.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Când ĂŽntr-o discuție cu un potențial cumpĂŁrĂŁtor, ĂŽți relateazĂŁ cum era el dispus sĂŁ plĂŁteascĂŁ 20-22.000 euro pe F30, cĂŁ a fost și le-a vizualizat cu sumele astea ĂŽn buzunar, cum ți-ar pica sĂŁ-ți ofere cu 1200 mai puțin cĂŁ, știe el, așa e prețul la mașini ca a ta?

Câți au negociat 1200 la auto personal? Cred cĂŁ nici la cele de valori de peste 20.000.

 

2. Celui din Buc i-am comunicat cĂŁ ĂŽn zilele urmĂŁtoare, atunci, mașina va putea fi vĂŁzutĂŁ ĂŽn Caracal, județul Olt, și n-a mai zis nimic. Trebuia sĂŁ ĂŽi ofer bani de tren, de maxi și de o ciorbĂŁ?

 

Omul hotĂŁrât vine, vede, plĂŁtește!

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ și asta e mașinĂŁ cu km mulți, celelalte multe cum sunt? SĂŁ reamintesc exemplul unui user care a vândut o mașinĂŁ cu dublul kilometrilor, 10 ani vechime și vreo 7800 e?

A mea care are la jumĂŁtate și km și vechimea de ce ar merita cât zice X sau Y?

 

Cel cu 12800 nu a fost dispus la negociere, știa el cât face. Mi-a zis s-o mai țin câțiva ani cĂŁ nu-mi iau banii ceruți. N-a plusat nimic.

Așa cĂŁ aia nu era negociere.

AdicĂŁ eu ĂŽți mai las 200 și tu ĂŽmi oferi cu 1200 sub cât am cerut inițial și nu mai ești dispus nimic ĂŽn plus. AdicĂŁ numai eu sĂŁ las la preț și dacĂŁ ĂŽmi convine cât oferi bine, dacĂŁ nu, nu!

Am mai urmĂŁrit ce se vinde și nu prea vezi 320, de 184 cp, piele, xenon și km sub 160.000 la vânzare. Tot subliniez trĂŁsĂŁturile astea pentru cĂŁ pentru mine au contat foarte mult!

  • Like 2
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

La ĂŽnceputul utilizĂŁrii forumului deschisesem subiect cu achiziția unui Bmw cu 7000 euro. Voiam sĂŁ aibĂŁ de toate.

M-am mai documentat și am mai ĂŽnceput sĂŁ disting ĂŽntre unul și altul.

 

Ăn prezent, realizez cĂŁ nu pot gĂŁsi un F30, conform dorințelor, sub 18.000.

 

F10 cu puține dotĂŁri se gĂŁsesc și la 15.000, dar nu mĂŁ intereseazĂŁ.

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Inainte de toate testeaza-le pe ambele, f10 si f30. Si vezi care e mai ok la comfort,spatiu, zgomot interior datorat motorului etc. Nu te arunca sa cumperi ceva scump fara sa stii ce cumperi.

 

Uite ceva la max 18mii adusa acasa http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-320-D-Edition-Automatik-Bi-Xenon/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:price,sro:asc,mke:3500,mdl:10,frn:01-2012,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true/pg:vipcar/211123276.html . Cam ce cauti tu...km mai putini, automata, navi, scaune sport . Decent zic eu legat de pret vs dotari.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Ultimul pret era 13800.

Câți au negociat 1200 la auto personal? Cred cĂŁ nici la cele de valori de peste 20.000.

 

Adica 1200e de euro e mult ca si negociere, dar 200e e ok? La 14.000e, 200e inseamna fix nimic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1200eur nu e o negociere mare, e sub 10%. Eu am negociat in germania 15% la privat, procentaj atins si depasit de cei care iau de la dealeri fara tva.

 

 

Una peste alta, severin, tu n-ai pus masina aici ca sa o vinzi. Ai pus-o eventual sa ne mai povestesti despre aventurile tale cu potentialii cumparatori.

 

Dar un lucru e sigur, piata o face cererea + preturile mici dictate de samsari. Ori te obisnuiesti cu ideea si o dai la pretul pietei, ori nu o mai dai. E atat de simplu.

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Plus ca oricine suna la o masina,trage de pretcu 500,cu 1000 ,poate,poate merge!Sunt convins ca si tu ai procedat asa mĂŁcar o data din postura de cumparator!

14k pe ea,e foarte greu sa iei,cand la 15000 omu isi ia f30 indiferent ca nu e dotat ca e90-ul tau.Majoritatea isi cumpara anul la masina,unde mai pui ca e si modelul mai nou,chiar daca e mai cheala.

Asa am patit si eu cand am vandut e60 acu vreo 2-3 sapt.Se mai trezea unu sa intrebe ca de ce o vand la banii astia,are ceva?

Pai si la cat ai vrea sa vand un e60 din 2009 cu 200kkm la bord??ca daca te uiti pe autovit gasesti f10 la 15000euro

Cam asa e si la tine,pretul e influentat foarte mult de f30 (indiferent de optiuni,km)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Plus ca oricine suna la o masina,trage de pretcu 500,cu 1000 ,poate,poate merge!Sunt convins ca si tu ai procedat asa mĂŁcar o data din postura de cumparator!

14k pe ea,e foarte greu sa iei,cand la 15000 omu isi ia f30 indiferent ca nu e dotat ca e90-ul tau.Majoritatea isi cumpara anul la masina,unde mai pui ca e si modelul mai nou,chiar daca e mai cheala.

Asa am patit si eu cand am vandut e60 acu vreo 2-3 sapt.Se mai trezea unu sa intrebe ca de ce o vand la banii astia,are ceva?

Pai si la cat ai vrea sa vand un e60 din 2009 cu 200kkm la bord??ca daca te uiti pe autovit gasesti f10 la 15000euro

Cam asa e si la tine,pretul e influentat foarte mult de f30 (indiferent de optiuni,km)

Scuze de off topic ... cu cat ai dat-o? Nu de alta dar sunt curios ca am optiuni f.apropiate de 520 tau.

Edited by lucianWRC
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am vandut e60-ul cu 14250 E, asadar se poate obtine si pretul corect al masinii, atat timp cat esti realist si stii starea exacta a masinii pe care o ai. Si nici n-am stat cu ea mult la vanzare, in mai putin de 2 saptamani am dat-o si nici macar nu am pus-o pe autovit.

 

Bafta la vanzare!

Edited by dvr
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.