Jump to content

Probleme demaraj dupa resoftare


Reflex

Recommended Posts

Seria de sasiu e WBAEU510X0CJ04321

 

Mda .. din pacate ai motorul cu pompa rotativa vp44 + injector cu fir ! verificata pompa [ mai ales partea electronica ]

 

 

Poti sa detaliezi putin?

 

O sa fiu scurt ... debitul de motorina pe pompa e comandat in functie de voltaj... daca e sarit de 4.8v .... atunci e pa pa ! sa nu fie arsa partea electronica sau injectorul cu fir a crapat !

 

Cand faci un soft ..... trebuie sa fii foarte atent ce voltaj bagi pe pompele rotative.... de asta dragos nu se baga la vp44... din cauza riscurilor care pot aparea ! motorul poate ceda mecanic !

Edited by DEVIL's Style
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ DEVIL's Style

Referitor la voltajul pompei la e46 cu vp44 nu e chiar asa cum crezi tu. Nu e ca la VAG unde ii dai % procentual din soft si poti sa cresti tensiunea cat ai ambitie.

 

@ Reflex pune softul original si fa o diagnoza completa la cineva care intelege, desi ma indoiesc ca e de la soft.

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Mersi. E cam prima data cand aud, poate fi de folos si inițiatorului. Credeam ca e la fel sigur ca orice alta resoftare, mai ales ca sunt multi care "se baga" (nu stiu daca stiu exact in ce se baga).

 

 

In cazul motoarelor de 318d si 320d m47 ... sunt foarte multe riscuri .... depinde acum de fiecare cum si le asuma ! Sunt multi care se baga la resoftare , pentru ca 90 la suta din ei.. merg pe principiul copy-paste.

 

Am fost la un mecanic azi, nu mi a depistat nimic.

 

hmm... verificarea aia nu inseamna sa pui un tester pe el si gata :) ... trebuie o verificare minutioasa :)

 

 

@ DEVIL's Style Referitor la voltajul pompei la e46 cu vp44 nu e chiar asa cum crezi tu. Nu e ca la VAG unde ii dai % procentual din soft si poti sa cresti tensiunea cat ai ambitie.@ Reflex pune softul original si fa o diagnoza completa la cineva care intelege, desi ma indoiesc ca e de la soft.

 

Nu lucrez personal cu softuri... dar , da... nu e chiar ca la vag.... dar am vazut cateva cazuri de acest gen din cauza softului. acum nu bag mana in foc ... acum cred ca e cam tarziu sa puna softul original inapoi... daca problema deja e cauzata... iti dai seama ca o sa fie la fel acum cu ambele softuri ! de asta recomand mereu.... la soft... pui masina pe dyno si eventual faci o verificare tehnica inainte ca sa te asiguri ca mecanic .. masina este ok !

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

Eu imi fac softurile singur si 100% nu e ca la VAG referitor la voltajul pompei. Masina mai mult ca sigur are o alta problema, dar poate fi identificata mai usor cu softul stock pentru ca majoritarea celor care au un tester in mana si inteleg ce fac au niste valori de referinta (injectie, avans, presiune turbo etc) bazate pe softul stock, nu pe softul modificat.

 

Masina poate avea un banal furtun crapat, sau alte probleme mai grave. Oricum pe forum nu ii vom rezolva omului masina, sa se duca fie la cel care i-a facut softul pentru a cere o opinie competenta, fie la un service bun.

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Nu reusesc sa i dau de cap si aici sunt si parerile impartite. Masina merge ca si cum ar avea softul original, dupa ce mi am resoftat o, parca era alta masina, fugea de rupea. Cum sa i pun softul original? Merg la tot felul de mecanici si fiecare cu diagnozele lor cu laptopul cu turatii cu verificare cu lanterna si nimeni nu gaseste nicio eroare... Pf
Link to comment
Share on other sites

Eu imi fac softurile singur si 100% nu e ca la VAG referitor la voltajul pompei. Masina mai mult ca sigur are o alta problema, dar poate fi identificata mai usor cu softul stock pentru ca majoritarea celor care au un tester in mana si inteleg ce fac au niste valori de referinta (injectie, avans, presiune turbo etc) bazate pe softul stock, nu pe softul modificat.

 

Masina poate avea un banal furtun crapat, sau alte probleme mai grave. Oricum pe forum nu ii vom rezolva omului masina, sa se duca fie la cel care i-a facut softul pentru a cere o opinie competenta, fie la un service bun.

 

 

Clar ca are o problema... dar pana nu o identifica... se uita la masina cat de frumoasa e ! am zis si mai sus... luat si verificat cele enumerate in postul anterior ! sunt masini rulate... era de asteptat sa mai apara cate o problema !

Link to comment
Share on other sites

Nu reusesc sa i dau de cap si aici sunt si parerile impartite. Masina merge ca si cum ar avea softul original, dupa ce mi am resoftat o, parca era alta masina, fugea de rupea. Cum sa i pun softul original? Merg la tot felul de mecanici si fiecare cu diagnozele lor cu laptopul cu turatii cu verificare cu lanterna si nimeni nu gaseste nicio eroare... Pf

 

Daca nu ai nici o eroare mecanica atunci inseamna ca masina a intrat in limp mode datorita parametrilor prea ridicati ai resoftarii. Du-te la un tunner priceput sa-ti citeasca ce modificari au fost facute fata de original.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai nici o eroare mecanica atunci inseamna ca masina a intrat in limp mode datorita parametrilor prea ridicati ai resoftarii. Du-te la un tunner priceput sa-ti citeasca ce modificari au fost facute fata de original.

 

 

Pe masina aia ... poti avea probleme mecanice si sa nu apara nimic pe tester.... daca intra in limp mode... masina nu mai tragea absolut deloc ! dar e o posibilitate ce spui tu !

Link to comment
Share on other sites

Daca masina a mers bine dupa resoftare, sunt doua variante. A trosnit ceva insa nu ar avea manifestarea de "trage ca pana in resoftare" sau omul s-a obisnuit deja cu softul.

A doua varianta e patita de mine cu un nene. Omul se obisnuise cu softul si pana nu i-am pus originalul sa vada diferenta, era ferm convins ca are probleme la masina si nu ii da de cap :getlost:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.