Jump to content

Adaptare prindere jante din 112mm in 120 mm


Cloud92

Recommended Posts

Salut,de ceva timp am tot cautat un set de jante pentru E60 si intr-un final am gasit,dar cum norocul nu tine niciodata cu mine,am dat de o problema si una destul de mare,cel putin din ce am vazut pana acum si anume... Ca jantele "nu se potrivesc" nu din cauza marimii,nu din cauza prezoanelor,ci din cauza ca prinderea este pe 112mm in loc de 120mm. Am tot cautat pe internet dupa o solutie de imi arde capul si am zis ca cel mai bine intreb aici,poate dau de cineva care stie sau care a avut/are asa ceva pe masina. Am vazut ca exista ceva adaptori/distantieri ( nu stiu daca am nevoie de asa ceva,chiar nu ma pricep aici) pentru ele. Dar nu stiu ce sa iau exact,de la ce firma,vreau ceva de calitate,asta ca sa nu am cine stie ce surprize sau probleme si daca se poate sa imi impinga roata in afara cat de putin posibil,vreau sa fie cat mai sigur si sa fie cat mai aproape de "stoc" .

 

Am sa las un link cu jantele. http://www.super-jante.ro/jante/mama1-8jx18-5112-black-painted-20284 . Am tot cautat de ceva luni ceva care sa imi placa si asta este singurul model care imi place in afara de cel de M5 E60,care vine doar pe 19 si nu se mai gasesc noi. Stiu ca este o bataie foarte mare de cap dar chiar as vrea sa pot sa le fac cumva sa mearga dar daca implica un risc pentru masina sunt dispus sa renunt

Edited by Cloud92
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta ceva facute special pt bmw, chiar daca sunt replici,dar pt bmw, cu 120 nu pentru audi etc...

Sunt replici dupa orice model bmw , chiar si cele de m5 cum zici tu ca vrei, si sunt si pe 18".. Originale doar 19" dar replici gasesti pe 18".. Decat astea ce le-ai pus tu,mai bine niste replici made in italy, pe 18" si nici nu trebuie modificat si alte prostii.. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Cauta ceva facute special pt bmw, chiar daca sunt replici,dar pt bmw, cu 120 nu pentru audi etc...

Sunt replici dupa orice model bmw , chiar si cele de m5 cum zici tu ca vrei, si sunt si pe 18".. Originale doar 19" dar replici gasesti pe 18".. Decat astea ce le-ai pus tu,mai bine niste replici made in italy, pe 18" si nici nu trebuie modificat si alte prostii.. :thumbsup:

Am incercat sa caut,dar nu gasesc noi,sau pe 18. Am gasit doar un set nou pe 17. Replica ca replica dar nu prea cred ca face cineva replica dupa MAM.. De aia si caut,ca am vazut ca sunt pdc kits,dar nu stiu daca implica un risc si la ce sa ma astept .

 

 

Se pare ca am gasit si pe 18 de M5 . Replica nu OEM dar am gasit. Mai astept 1-2 zile sa mai aud cateva pareri,daca nu,o sa iau direct de M pe 18.

Edited by Cloud92
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am asa ceva la vanzare ,daca esti interesat

Mersi Cristi dar am gasit deja,M5 replica noi la cutie . Inainte sa le iau o sa incerc sa vad daca se poate face setul de MAM A1 custom pe 120mm direct de la ei din fabrica,sau daca gasesc pe cineva care le poate modifica din 112 in 120. Am vazut ca s-a mai facut. O sa ma interesez putin inainte sa ma decid ca sa nu fac o miscare "proasta" si dupa sa imi para rau.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca butonai site-u ala observai http://www.super-jante.ro/jante/mamb1-8jx18-5120-black-painted-20214.html care sunt fix pt BMW, dar e complicat.

La fel cu OLX sau alte site-uri, alegi 5x120... pentru ca asta e prinderea, apoi esti atent sa fie jantele pentru modelul tau de masina, nu pentru Mergedes sau Skuter ori cine mai stie ce marca de avion.

Apoi ai grija cu replicile de M5, sa nu te coste mai mult indreptatul in urmatoarele saptamani decat costa jantele (am avut replici de M5 e39 si m-am lipsit de ele dupa ce le-am indreptat de doua ori.. si denivelarile erau sub 5cm de la decopertarile de asfalt pe niste stradute super intunecate, a 3-a oara s-au strambat de bateau si orizontal si vertical dar in alte imprejurari).

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca butonai site-u ala observai http://www.super-jante.ro/jante/mamb1-8jx18-5120-black-painted-20214.html care sunt fix pt BMW, dar e complicat.

La fel cu OLX sau alte site-uri, alegi 5x120... pentru ca asta e prinderea, apoi esti atent sa fie jantele pentru modelul tau de masina, nu pentru Mergedes sau Skuter ori cine mai stie ce marca de avion.

Apoi ai grija cu replicile de M5, sa nu te coste mai mult indreptatul in urmatoarele saptamani decat costa jantele (am avut replici de M5 e39 si m-am lipsit de ele dupa ce le-am indreptat de doua ori.. si denivelarile erau sub 5cm de la decopertarile de asfalt pe niste stradute super intunecate, a 3-a oara s-au strambat de bateau si orizontal si vertical dar in alte imprejurari).

Si tu daca dadeai erai mai atent macar vedeai ca sunt alte jante,nu modelu' ala. ce am pus eu sunt A1 , tu mi-ai aratat B1 care il stiu de mult. Crezi ca n-am stat sa caut orice site pentru A1 cu 5x120mm? Am trimis chiar si mail la producator sa vad daca se poate face ceva custom. Asta cu replicile,nu stiu ce sa zic,vad ca parerile sunt impartite. Unu' zice ca , cateodata sunt mai ok ca originalul chiar daca asta si mie imi vine greu sa o cred,altu' spune ca nu. Acum... ce sa mai zic.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.