Jump to content

Pareri ?


sp!ke

Recommended Posts

Salut!Sunt nou pe forum dar si in materie de bmw.Acum o luna mi-am cumparat un BMW e46 anul 2002,320i cu motorul de 2200 cm si 170 cp,iar ca km are 170.000(acum nu stiu daca sunt inca pe atat dati in spate sau nu...)

 

Am condus-o atat in oras (Constanta) cat si in afara(pe autostrada). Acum as dori o parere in legatura cu consumul ei,care este urmatorul: in oras (mers la consum,lejer dar si turat pana in 4-5000):10-11%. iar in afara(mers la 1500-2000 de ture):7-8%. Vreau sa stiu daca este un consum adecvat acestei masini,respectiv motorului ei sau este unul destul de mare.

 

De precizat ca inca nu i-am facut schimbul de filtre si ulei. Credeti ca daca le schimb as putea sa scot un consum mai redus? (in special daca schimb filtrul de benzina?).

 

Daca stiti si o comparatie la consum intre modelul meu si un 318i dar si intre unde 320d ar fi de ajutor.

 

Tin sa precizez ca masina este aproape full option si arata impecabil iar motorul e "ceas", pretul a fost 3000 de euro. Daca credeti ca pretul a fost cam mare,nu ezitati sa va spuneti parerea.

 

Va multumesc!

Edited by sp!ke
Link to comment
Share on other sites

pretul e ok , consumul daca este acela care il spui tu , este super. Sa o stapanesti sanatos.

 

Multumesc frumos. Si da,consumul in oras este pe baza a 5-6 zile. Am facut undeva la 250-300km in oras iar consumul mediu(care mi-l arata in bord) este de 10.6%.

Link to comment
Share on other sites

Consumu se face la pompă.

Ăla-n bord e frectie.

 

Nu prea ma pricep,dar cred ca ce ai spus tu,inseamna: "cati km merg in oras/afara cu o anumita suma de bani" (asta dupa gandirea mea,pt ca nu stiu ce inseamna consumul la pompa).

 

Daca este asta,eu am alimentat cu benzina in valoare de 100 de lei de la LukOil,si am mers (si sportiv dar si la consum) cam 200km,numai in oras.

 

Este destul de bun sau nu consumul?

 

App am vazut ca esti mai experimentat in materie de BMW-uri. Poti sami dai niste date legate de intretire si consum intre modelul meu si un 320d respectiv 318i ? Asta daca stii. Multumesc!

Edited by sp!ke
Link to comment
Share on other sites

Consumul la pompa- faci plinul, apoi dupa ce faci minim 100 km in oras sau afara faci din nou plinul (de preferat tot la aceeasi pompa) si vei obtine o valoare reala a consumului pe care o poti compara ulterior cu cea aratata in bord.

Poti sa ne spui ce viteza medie iti indica computerul de bord pe cei 200 km facuti in oras?

Multumesc!

p.s. foarte frumoasa masina, sa ai noroc de ea!

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.