Jump to content

mi am pus ipod .. cu o modificare banala


al_padrino

Recommended Posts

pentru cei interesati cum am facut .... dati un semn si ..poate va ajut.... de ce spun poate ....??...pt ca am cerut ajutorul colegilor de forum si am fost luat in betze! :blink:

 

 

mentionez ca aveam pe masina cd business

Link to comment
Share on other sites

Sunt functionale si comenzile de pe volan?

231441[/snapback]

 

 

nu

 

o sa va explic mai tarziu ..acu montez totul la loc

 

toate comenzile le faci de pe i pod , mp3 etc .... din consola masinii folosesti doar volumul...

Edited by al_padrino
Link to comment
Share on other sites

pentru cei interesati  cum am facut ....  dati un semn si ..poate va ajut.... de ce spun poate ....??...pt ca am cerut ajutorul colegilor de forum si am fost luat in betze!  :blink:

    mentionez ca aveam pe masina cd business

231439[/snapback]

 

...si atunci de ce ai mai deschis topicul asta ?

:)

Link to comment
Share on other sites

Bravo man. Poate pui si poze, ca e interesant cum l-ai montat. Deci ca sa pricep si eu, iPod-ul vine in loc de magazie de CD sau in locul head-unit-ului? Din ce inteleg eu din topicul precedent, ca acum l-am citit inteleg ca in locul magaziei... Ca nu inteleg cum faci cu firele, le iei din spate si le aduci in fata?
Link to comment
Share on other sites

salut...am revenit sa va explic ..ce si cum ...cam tirziu intradevar scuze!

:)

 

se deconecteaza semnalul audio ce vine de la cd si se trece printr un releu cu 2 contacte normal inchis , 2 contacte normal deschis ... cind vrei sa folosesti ipod ul mp3 etc... apesi un buton care conecteaza releul si schimba semnalul audio intre cd ul masinii si ipod... singura problema este ca daca nu "ruleaza nici un cd ..nu poti asculta ipod ul..." cu alte cuvinte asculti un CD dar de fapt sunetul este de pe ipod...

 

este o modificare extrem de banala care nu afecteaza nimic ...este ieftina si la indemina oricui.. nu strici linia bordului nu se vede nimic... totul e ok..

 

am facut si poze dar sint mai greu de explicat

 

calitatea sunetului este ireprosabila ...EXACT CA PE CD ... nici cel mai mic fasait sau mai stiu eu ce minuni.....

 

am incercat cu emitatorul FM si credeti ma este cea mai mare tzeapa pe care am luat o in materie de fidelitate .. iar bespre modulatorul FM (emitator ) ..tot respectul - e o bashina' :blink:

 

pentru cei ce sint curiosi de calitatea sunetului ...ne putem intilni sa se convinga

 

 

ipod ul nu se poate controla de pe masina ... singulele comenzi ramin cele pt volum atit de pe volan cit si de pe consola de mijloc..

 

pentru cei ce vor sa incarce ipod ul direct de la masina ..exista si pt asta o solutie la fel de banala si ieftina

 

 

costul modificarii este ZERO lei :)

 

 

nota!

am incercat sa mi imaginez cum ar arata bordul cu un radio mp3 din comert ...imaginea era groaznica ( exact ca o dacie cazuta dar care are 10 led-uri in bord) ....

 

 

 

BAFTA! :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo man. Poate pui si poze, ca e interesant cum l-ai montat. Deci ca sa pricep si eu, iPod-ul vine in loc de magazie de CD sau in locul head-unit-ului? Din ce inteleg eu din topicul precedent, ca acum l-am citit inteleg ca in locul magaziei... Ca nu inteleg cum faci cu  firele, le iei din spate si le aduci in fata?

231596[/snapback]

 

 

 

nu am putut sa l pun in locul magaziei de cd uri pentru ca NU A VRUT nimeni sa se intilneasca cu mine sa fac niste masuratori :blink:

 

..am rugat pe cineva care are magazie sa vina la o intilnire sa fac masuratorile respective si am constatat ca NIMENI DE PE FORUM nu are magazie de cd uri ....oare? ... :)

 

 

acum daca eram la fel de" finutz " ca baietii de pe forum .. nu va spuneam si voua ce si cum ..dar .. ookk :)

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Deci se desface radio-cd/casetofonul si se umbla pe la fire (nu ma pricep dar un electronist sigur se descurca)...si faci legatura cu mp3 playerul cu o mufa jack presupun...sper ca am inteles bine pana acum. Si firul pana la mp3/ipod pe unde il duci ca sa nu se vada si unde tii playerul? Niste poze ar face cat o mie de cuvinte! Edited by Mups@316i
Link to comment
Share on other sites

Guest sorren

banuiesc ca semnal video nu are cum sa vina din ipod . . . probabil trebuie facuta aceeasi modificare pe firul cu semnalul video de la tv or smth . . . putin probabil sa mearga . . . :blink:

 

 

sa inteleg ca tre sa ai un cd in magazie cand faci switchul pe ipod? sau sa si ruleze cd-ul respectiv?

 

 

merci

 

p.s. merge stereo?

Edited by sorren
Link to comment
Share on other sites

Deci se desface radio-cd/casetofonul si se umbla pe la fire (nu ma pricep dar un electronist sigur se descurca)...si faci legatura cu mp3 playerul cu o mufa jack presupun...sper ca am inteles bine pana acum. Si firul pana la mp3/ipod pe unde il duci ca sa nu se vada si unde tii playerul? Niste poze ar face cat o mie de cuvinte!

232454[/snapback]

 

exact.. se trage un jack ...cind vrei sa folosesti ipod ul bagi mufa si gata... eu am tras firul direct din cd prin bord si l am scos undeva la cotiera ... in asa fel incit sa pot umbla cu mina dreapta la ipod ..si sa mi fie lejer....pai cind vrei sa il maschezi il bagi direct in cotiera ..

 

si da! sunetul este stereo fara nici o distorsiune sau fasait.. :blink:

 

 

o sa pun si ceva poze :)

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca semnal video nu are cum sa vina din ipod .  .  . probabil trebuie facuta aceeasi modificare pe firul cu semnalul video de la tv or smth . . . putin probabil sa mearga . . . :blink:

sa inteleg ca tre sa ai un cd in magazie cand faci switchul pe ipod? sau sa si ruleze cd-ul respectiv? 

merci

 

p.s. merge stereo?

232611[/snapback]

 

 

poti sa bagi si semnalul vido ..eu unul nu am ecran mare la bmw ...dar se poate trage si semnalul video

 

 

legat de cd ..da!.. trebuie sa ruleze un cd aiurea pt ca altfel nu ti face schimbul de semnal pe cd si intra in modul radio....se poate face modificarea si prin anularea definitiva a cd ului din fabrica dar eu nu am vrut asa.. am vrut ca bordul sa ramina perfect functional.. adica daca nu mai folosesti ipod ul din diferite motive ai scos mufa si trece pe cd..si invers..vrei ipod bagi jack ul si trece de pe cd pe ipod.. si ai si bordul intact

 

LOGIC sefu' ca merge stereo ... iar calitatea este exact ca pe cd... sau ipod .. :) dupa caz

Edited by al_padrino
Link to comment
Share on other sites

Guest sorren

daca voi vdea filmele pe 16:9 si aud sunetele pe sist audio al masinii . . . maine imi cumpar ipod;)) . . .

 

Al-padrino . . . cand ai timp te pot deranja cu un tel sa-mi dai mai multe detalii inainte sa incep sa tai fire?;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.