Jump to content

Problema trapa BMW F10


BADICA

Recommended Posts

Astazi la spalatorie un binevoitor mi-a deschis trapa sa stearga marginile si trapa a ramas deschisa putin in sus pe prima pozitie cred.

Nu mai primeste nici o comanda.

am tinut si butonul apasat 15 secunde si nimic.partea care acopera geamul sa nu intre lumina este inchisa.

stie cineva care ar fi siguranta de la trapa?

unde sa ma duc cu masina sa rezolv problema?

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat-o cu ajutorul unui tester care avea optiune inchidere/deschidere trapa.

dar am constatat ca apasand doar butonul (ex.apasare pentru reinitializare) in conditiile in care partea de tapiterie este trasa, ea se ridica si ramane asa.

nu inteleg care e cauza, cred totusi ca ea nu ar trebui sa se ridice daca partea de tapiterie este inchisa complet.

daca deschid partea de tapiterie trapa functioneaza corect.

Am reinitializat-o si tot asa face.

trebuie doar sa fiu atent sa nu apas butonul cand partea de tapiterie este inchisa.

Link to comment
Share on other sites

normal cand apesi sa se ridice, trebuie sa se deschida si tapiteria vreo 5cm. nici la mine daca apas sa o ridic, nu se deschide tapiteria de tot, doar putin pentru aerisire. oricum e o problema de software la tine(daca e vreo problema). de hardware nu cred sa fie
Link to comment
Share on other sites

normal cand apesi sa se ridice, trebuie sa se deschida si tapiteria vreo 5cm. nici la mine daca apas sa o ridic, nu se deschide tapiteria de tot, doar putin pentru aerisire. oricum e o problema de software la tine(daca e vreo problema). de hardware nu cred sa fie

Ai idee cum poate fi rezolvata o astfel de problema?

 

e clar ca modelul asta pe partea electrica e praf.e a 3a problema intr-o saptamana de cand il am.

Link to comment
Share on other sites

pai daca era problema fizica, nu se misca niciodata tapiteria, pe cand el spune ca tapiteria o poate misca el din buton, dar nu mai gliseaza automat cand ridica trapa. in cel mai rau caz parerea mea e sa fie modulul/butonul de actionare care atunci cand executa si termina o comanda, scoate sunete, iar daca trapa a fost poate bruscata, probabil s-a stricat. sau vezi sa nu fi udat pe acolo cumva ceva. nu e capat de lume, stai linistit, analizeaza atent si o rezolvi, sunt sigur. si eu am masina de cateva saptamani si inca nu o cunosc in totalitate.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...
Ca sa nu mai deschid alt topic, stiti cumva daca se poate coda trapa astfel incat atunci cand ploua sa se inchida singura? Momentan am incercat prin metoda clasica: activat senzori ploaie, deschis trapa, turnat apa din sticla fix pe senzor si nu se inchide. M-ar interesa sa o codez daca se poate. Daca e cineva din Bucuresti care ma poate ajuta, va rog mesaj in privat. Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 5/29/2021 at 6:54 PM, six in line said:

Ca sa nu mai deschid alt topic, stiti cumva daca se poate coda trapa astfel incat atunci cand ploua sa se inchida singura? Momentan am incercat prin metoda clasica: activat senzori ploaie, deschis trapa, turnat apa din sticla fix pe senzor si nu se inchide. M-ar interesa sa o codez daca se poate. Daca e cineva din Bucuresti care ma poate ajuta, va rog mesaj in privat. Multumesc anticipat!

Salut! Ai reusit sa o codezi? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.