Jump to content

320D din 2000


Michiduta

Recommended Posts

Salutare. Am probleme cu un 320D din 2000.

1. In seara asta am iesit afara cu masina afara sa-mi fac niste cumparturi (pregatindu-ma de o noapte de invatat inainte de examen) si mi s-a aprins bateria pe bord in rosu si am ramas fara servodirectie. Din ce motiv? Unde ar putea fi cauza?

Din ce am inteles, e posibil sa fi murit alternatorul si sa fi mers pe baterie cativa km pana mi-a cedat si servo (momentul in care mi-am dat seama ca a aparut indicatorul bateriei pe rosu) si ca nu-i mai dadea curent bateria. Este posibil asta? Sunt incepator, este prima data cand conduc BMW si nu am mai avut experiente cu ele.

2. Puterea motorului. Totul pare in regula la ea la turatia de pe loc, si in treptele 1 si 2. In schimb, in treapta 3 nu mai trece de jumatatea cursei (3500 RPM), iar in a 4-a ajunge doar la 3.000 RPM iar in a 5-a doar la 3500 (aprox 130-140 km/h) si nu mai trage brusc.

Unde ar putea fi cauza?

3. Nu-mi intra in functie Cruise Control. In bord mi se aprinde indicatorul ceasului cu verde si.... cam atat. A mai patit cineva asa ceva? Stie care ar fi cauza?

Mentionez ca celelalte comenzi de pe volan functioneaza.

4. Toate luminile (fata si spate) le arata aprinse in bord, ca si cum ar fi o problema cu ele. Blocurile optice pe fata au fost schimbate, sunt noi iar masina nu a avut accident. E posibil sa nu fi refacut circuitul corect cel care le-a schimbat inaintea mea?

Edited by Michiduta
Link to comment
Share on other sites

1. S-a rupt cureaua de accesorii , de asta nu incarca bateria si ai ramas si fara servo

Intradevar, s-a rupt cureaua de accesorii si am gasit si o fulie (neagra, de plastic) ciobita. Ea trebuie sa fie cauza. Multumesc pentru raspuns.

 

Au mai ramas celelalte probleme de rezolvat si e in service masina. Va anunt cu privire la puterea ei, mai exact, care a fost cauza, pentru ca multa lume a avut-o si poate e util si cazul meu. :)

O zi buna sa aveti.

Link to comment
Share on other sites

2. Incearca sa schimbi debitmetrul, sau, cel putin incearca sa pui unul de proba sa vezi daca se schimba ceva. Si eu am problema cu trasul, mai sus de 140 nu urca, iar dupa 3000 nu mai trage. La mine a functionat inlocuirea debitmetrului. Edited by dragos18
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.