Jump to content

e65 730d sau 735i GPL


Recunoscator

Recommended Posts

Salut baieti.

Intelentionez sa imi iau curand un seria 7,ori 730d ori 735i cu GPL.

Masina nu o iau pentru sportivitate,ci pentru stabilitate,lux si tot ce cuprinde.

Conduc pe Germania,iesirea pe autobanda este la 1 km de casa deci prin oras nu prea conduc.

De 2 ori pe an vin acasa in Romania,deci acolo nu prea este autobanda ,dar nu pot sa spun ca ma plimb 1000 de km prin oras cat sa ma usuce consumul.

Ca si taxe concret pot sa spun ca la Diesel ma ajunge cam cu 700 de euro pe an mai mult ca la benzinar.

Piesele sunt mai scumpe la diesel din cate am vazut.

Masina o sa o iau la mana a doua cu peste 200.000 de km.

Nu sunt un fan al vitezei pentru ca in final masina este o bucata de tabla...conduc maxim 140-150 pe autobanda.

Legat de Diesel stiu ca connsuma undeva la 6-7% iar benzinarul 8-9% benzina.

Conform teoriei daca este pe GPL i se mai adauga 2 litri extra deci ajungi la 11-12% de gaz.

 

Nu am gasit foarte multe legat de consumul la seria 7 pe gaz atat pe forum cat si pe google,ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie?

Orice idee,orice punct de vedere ce ma poate ajuta sa inclin balanta este binevenit.

Multumesc frumos.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

zilele trecute a plecat un prieten cu un E39-535i ( instalatie GPL de la http://www.agrom.ro/ ) din Bucuresti pana in Koln....150 euro drumul/gazul.

mergand si eu cu masina respectiva...nu e rau deloc pe GPL

diferenta destul de mica la V8 intre benzina si GPL

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

zilele trecute a plecat un prieten cu un E39-535i ( instalatie GPL de la http://www.agrom.ro/ ) din Bucuresti pana in Koln....150 euro drumul/gazul.

 

 

 

Urat....eu acum cateva luni am facut Saarbruken-Timisoara....1400 de km cu 70 de euro..la 320d ce detin acum.

 

 

sincer, nu cred ca sunt multi care si-ar cumpara un seria 7 sa ii puna gaz. parerea mea este sa mergi pe diesel, diferenta de piese nu este chiar atat de mare.

 

 

Posibil....Eu acum in Germania mai duc sotia la lucru...ma mai duc eu...5..6 kilometri unde am treaba cu 320d-ul meu,si iti spun sincer...daca nu merg macar 10 km cu el sa se unga motorul cum trebuie...se aude urat de tot.

Se aude motorul...Sec....nu stiu cum sa explic.

iti dau seama la 730d...?:D

Edited by Recunoscator
Link to comment
Share on other sites

cu un 530 am vent din Dortmund in Timisoara cu un consum de 7.4, in conditiile in care am alergat-o si era masina plina. Consumul de oras este intre 11-13. O folosesc si eu pentru drumuri scurte, ca nu am alta :D

 

mai jos e consumul de oras, de acum cateva zile.

post-70593-0-78952600-1450697540_thumb.jpg

Edited by Crysis21
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In octombrie am cumparat un 745. 20ââÂŹ pe saptamana in benzina numai mersul la sala.

De o saptamana jumate am instalat GPL. Deci de o saptamana jumatate merg la sala cu el am iesit si pe autostrada ca sa vad cum trage ai daca se simte diferenta. In total am 300km cu 30ââÂŹ de gaz si un sfert din rezervor. Se merita. Instalatia m-a costat 2350ââÂŹ plus bujiile NGK Laser line

 

Salutari

 

Enviado desde mi SM-G925F mediante Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.