Jump to content

Ce stiti de 530xi 2005?


fbdcnt

Recommended Posts

In afara de ce scrie pe net ce stiti de noul motor de 3000 de pe 530 xi/ 2005?

Ma tot invart sa schimb un X5 3.0d cu care nu am nimic decat ca m-am plictisit de el cu un turism. Inclinam spre 730d. Am fost la Bavaria si am vazut noul M5, e senzational, daca mi-as lua o masina aia ar fi dar e prea scumpa, cam 100,000 CIP. Exista insa optional la vreo 4500 CIP pachet M pt. 5 normal. Ma bate gandul ca alternativa la un 530xi cu pachet M, 545 e iar scump si consuma mult. Cat o consuma real 530xi cu cutie automata in oras? Ar mai fi 530xd dar ala iese la toamna si nu prea mai vreau sa astept. In paranteza fie spus motorul asta 3.0d de 218hp care il am pe X5 e extraordinar, cu cutie manuala si roti late de pachet sport rupe aderenta frecvent in demaraj in treptele inferioare. Plus ca suna f bine. Parca mi-ar placea xd. Habar n-am.

Link to comment
Share on other sites

In afara de ce scrie pe net ce stiti de noul motor de 3000 de pe 530 xi/ 2005?

,Cat o consuma real 530xi cu cutie automata in oras?

24175[/snapback]

 

Nu stiu ce se scrie pe net despre noul motor,sau ce ai citit :blink:

 

Noul motor din Mg +Al a fost dezvoltat acum 7 ani si testat impotriva coroziunii(printre altele).Deocamdata nu sunt probleme (exceptand minore probleme cu VANOS-ul,din cate am citit).Oricum, se rezolva in garantie,deci nu conteaza.

 

Consumul ptr 530xi/2005?

 

Deoarece intrebarea vine din partea unei persoane care cumpara BMW-uri noi la 1-2 ani ,o consider...retorica.

Link to comment
Share on other sites

ma asteptam cu vanos-ul sa fie ceva probleme. asa e mereu. eu am avut la x5 cu x-drive-ul, au schimbat sau reprogramat chip-ul. a fost prima generatie. vad ca x3-ul asta 2005 nu mai are problema respectiva (anula x-drive si toate controalele de stabilitate). la fel am patit la mercedes seria e cand de-abea aparuse, tot ceva pe la computer. si la motociclete e la fel. cu toate astea nu ma pot abtine sa nu cumpar noile modele. imi place sa experimentez si nu ma deranjeaza factory recall, inteleg. nu sunt de acord sa stai un an dupa aparitia unui model pana se rezolva problemele. deja atunci e perimat. cat despre consum la cat circul eu cu masina (mai mult merg cu motorul) nu conteaza material evident, numai ca ma deranjeaza motoarele care ard benzina degeaba cum am mai avut pe la mercedes, jeep si altele. de cativa ani cumpar diesele, m-as intoarce la benzina la un consum rezonabil. lucrati la bavaria?

 

Consumul ptr 530xi/2005?

 

Deoarece intrebarea vine din partea unei persoane care cumpara BMW-uri noi la 1-2 ani ,o consider...retorica.

24228[/snapback]

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.