Jump to content

sfaturi achizitie 318,320 benzina sau 320 d ,an 2009-2010


Recommended Posts

Buna! intentionez sa achizitionez un bmw 318,320 benzina sau un 320d ca si an 2009-2010 si nu ma pricep la ce sa aleg avand in vedere ca merg mai mult in oras.Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi referitor la ce tine de consum,probleme si alegerea modelului,multumesc!! Edited by CiprianPaun81
Link to comment
Share on other sites

Daca mergi mai mult prin oras, recomand sa alegi varianta pe benzina, pentru a evita eventualele neplĂŁceri cu turbina.

In principiu trebuie sĂŁ te aștepți la un consum de aproximativ 10 - 11 l/100 km in oras, iar afarĂŁ undeva la 6,5 l/100 km.

Eu as alege 320i daca as fi in situatia ta.

Bafta!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta este o prostie " daca mergi in oras evita dieselul". Evita-l ca se incalzeste mai greu, ca e putin mai zgomotos, dar nu ca se strica turbina. Turbina se strica in urma unei proaste exploatari.

In alta ordine de idei, daca circuli in orase aglomerate cum e Bucuresti, atunci ia-ti diesel pt consum clar mai mic.

Altminteri, daca nu faci multi km si nu conteaza consumul, ia benzina.

Din punctul meu de vedere e mai comod la condus 320d decat 320i.

In ultima instanta depinde ce buget ai. La aceeasi bani, 320d sigur va avea un rulaj mai mare.

Pana la urma alege masina mai intretinuta, cu dotari care sa iti placa si pretul care crezi tu ca merita.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Referitor la consum e90fl 318i, acum ca a ĂŽnceput frigul ĂŽn BucureĂâ˘ti cosumul afiĂâ˘at e de 11,2l/100km cu o medie de 23km/h.

Dieselul consumĂŁ mult mai puĂâşin, vin de pe e46 318d, Ăâ˘i are un cuplu Ăâ˘i zgomot de tractor. De asta am trecut la benzinĂŁ Ăâ˘i nu pot sĂŁ spun ca ĂŽmi pare rau

 

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Edited by lancer_dinamik
Link to comment
Share on other sites

nu poti face comparatie de consum atata timp cat nu stii pe ce traseu merge celalalt. in Bucuresti pot fi diferente f mari daca eu merg la o anumita ora si tu la alta. sau eu merg pe un sens si tu pe celalalt. sa nu mai zic ca tu ai automat.

cu siguranta in EXACT aceleasi conditii diferenta este putin mai mare;

 

in primul rand un diesel si un benzinar aspirat se conduc si se simt total diferit. din pct meu de vedere asta ar fi primul criteriu.

consumul ar fi important poate doar daca faci peste 20.000km pe an. in rest nu faci mare economie sau saracie in cazul benzinarului.

 

alta chestie mai tine de fiabilitate. pana acum ceva ani benzinarele aspirate erau destul de simple si fara moarte oarecum. Acum nu mai este asa, exista distributii variabile, vanosuri, senzor Nox in cazul de fata, chestii care daca pica nu e deloc departe de picatul unui turbo sau alte probleme specifice dieselului;

 

alta chestie mai este si oferta, care cred eu ca este net superioara la dieseluri. la benzinare fiind putine ca numar greu sa gasesti vreuna pe placul tau in cazul in care iti doresti o anumita culoare, dotari etc.

Link to comment
Share on other sites

320d eff dynamic, nu a sarit niciodata de 9 in Bucuresti. C klassul care e biturbo nici ala nu are de 9 niciodata. Spre comparatie cu TT 2.0 tfsi dsg nu scade consumul sub 14 in Buc. Trasee sunt dimineata colentina pana la piata victoriei, ziua pta vict-muncii, unirii, universitate-magheru-pta vict. Seara pta vict- colentina.

In aceleasi conditii de trafic, diferenta este mare, adica 3 4 litri. Ma gandesc ca 320i nu consuma mai putin decat 318.

Din punctul meu de vedere, alegi benzinar daca vrei sunet mai redus, daca vrei sa se incalzeasca mai repede, daca nu iti place diesel pur si simplu.

Ps: aici vorbim de mers domol. Daca le blanesti, consumul creste si mai mult la benzina.

Edited by cavaliere
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Asta este o prostie " daca mergi in oras evita dieselul". Evita-l ca se incalzeste mai greu, ca e putin mai zgomotos, dar nu ca se strica turbina. Turbina se strica in urma unei proaste exploatari.

 

Nu stiu daca e prostie sau nu, eu mi-am expus punctul de vedere pe care mi l-am format in baza celor scrise pe mai multe forumuri si siteuri de specialitate. Pana acum am avut 10 masini si toate au fost pe benzina, asa ca in ceea ce priveste motoarele diesel recunosc ca nu am experienta.

Dar, intradevar, ĂŽnainte sa imi cumpĂŁr actuala masina, am testat un BMW 118d si un VW Golf 2.0 tdi, care m-au incantat ca si demaraj, dar nu mi-a convenit zgomotul si faptul ca tremurau cam tare la relanti :).

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa ne contrazicem pe tema benzina sau motorina. Cea mai buna masina este aia pe care o ai, sau pe care iti permiti sa o ai (valabil si pentru prietene/neveste: ale noastre sunt cele mai frumoase)

 

am 318d de 143 ponei. imi parea rau ca n am luat scaune incalzite dar are incalzire auxiliara si in 3 min baga cald. consum pe frigul de -7 a fost 10% prin buc. in afara 5 %. sunt fan diesel , imi place cum suna :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.