Jump to content

F30 caseta directie


Anakin2015

Recommended Posts

Am si eu aceeasi problema, am deschis si un alt thread deoarece nu il gasisem pe acesta

Am fost la Bavaria Baneasa cu acest zgomot care se auzea pe partea fata stanga dupa ce mergeam pt aproximativ cateva minute (nu se aude la rece), initial mi-au zis ca este de la bratele fata superioare pe care le-am schimbat, am luat masina din service, pe drum spre casa am constatat acelasi zgomot, m-am intors, am facut un testdrive cu seful de service si a zis ca ar fi de la cutie care nu se incadreaza in rezolvarw cu acel kit de reparatie si ca ma costa aprox. 2000E inlocuirea casetei cu una noua...

Am lasat masina pt alte teste, astwpt verdictul final

Masina este un F30 ED 2014

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu aceeasi problema, am deschis si un alt thread deoarece nu il gasisem pe acesta

Am fost la Bavaria Baneasa cu acest zgomot care se auzea pe partea fata stanga dupa ce mergeam pt aproximativ cateva minute (nu se aude la rece), initial mi-au zis ca este de la bratele fata superioare pe care le-am schimbat, am luat masina din service, pe drum spre casa am constatat acelasi zgomot, m-am intors, am facut un testdrive cu seful de service si a zis ca ar fi de la cutie care nu se incadreaza in rezolvarw cu acel kit de reparatie si ca ma costa aprox. 2000E inlocuirea casetei cu una noua...

Am lasat masina pt alte teste, astwpt verdictul final

Masina este un F30 ED 2014

 

Ai rezolvat?

Link to comment
Share on other sites

Ai rezolvat?

 

 

Da, in realitate problema nu era de la caseta de directie ci de la barele de directie, probabil daca ma luam dupa ei acum aveam caseta noua de 2000E iar in realitate era o problema care s-a rezolvat cu 1500RON...

Am facut constatarea la baietii de la Tureal, chiar mi-au recomandat ca inainte de a umbla la caseta sa vedem daca nu cumva este de la altceva si chiar au avut dreptate, eu iti recomand sa mergi la ei.

 

Daca vrei sa incerci reprezentanta, evita Bavaria Baneasa, eu am schimbat piese degeaba.

 

Inca un exemplu, tot la ei am mers pt. o constatare, aveam 2 erori in bord care apareau cateodata (de LIM si Cruise Control), mi-au constatat ei si au zis ca trebuie sa schimb SZL-ul, pret 3000RON, am vrut sa-l schimb doar ca dupa ce am inlocuit barele de mai sus au disparut si erorile...

 

Sunt multi care se plang de Bavaria Baneasa, eu am crezut ca poate sunt exagerari dar se pare ca nu prea, am patit pe pielea mea si chiar nu ii recomand nimanui, poate sunt ok si isi dau silinta cat e masina in garantie, altfel niste nesimtiti, se comporta de parca iti dau piesele si iti fac lucrarea gratis.

 

Ai rezolvat?

 

 

Da, vezi ca ti-am raspuns aici:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/171383-f30-caseta-directie/page__st__40__gopid__2494951#entry2494951

 

Nu era de la caseta de directie.

Edited by Scrupix
Link to comment
Share on other sites

Da, in realitate problema nu era de la caseta de directie ci de la barele de directie, probabil daca ma luam dupa ei acum aveam caseta noua de 2000E iar in realitate era o problema care s-a rezolvat cu 1500RON...

Am facut constatarea la baietii de la Tureal, chiar mi-au recomandat ca inainte de a umbla la caseta sa vedem daca nu cumva este de la altceva si chiar au avut dreptate, eu iti recomand sa mergi la ei.

 

Daca vrei sa incerci reprezentanta, evita Bavaria Baneasa, eu am schimbat piese degeaba.

 

Inca un exemplu, tot la ei am mers pt. o constatare, aveam 2 erori in bord care apareau cateodata (de LIM si Cruise Control), mi-au constatat ei si au zis ca trebuie sa schimb SZL-ul, pret 3000RON, am vrut sa-l schimb doar ca dupa ce am inlocuit barele de mai sus au disparut si erorile...

 

Sunt multi care se plang de Bavaria Baneasa, eu am crezut ca poate sunt exagerari dar se pare ca nu prea, am patit pe pielea mea si chiar nu ii recomand nimanui, poate sunt ok si isi dau silinta cat e masina in garantie, altfel niste nesimtiti, se comporta de parca iti dau piesele si iti fac lucrarea gratis.

 

 

Da, vezi ca ti-am raspuns aici:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/171383-f30-caseta-directie/page__st__40__gopid__2494951#entry2494951

 

Nu era de la caseta de directie.

 

Merci!

Am fost si eu la Tureal, par ca stiu foarte bine acest domeniu, insa de mentionat ca manopera e destul de scumpa. Pana la urma e de inteles in anumite cazuri.

Link to comment
Share on other sites

Da, in realitate problema nu era de la caseta de directie ci de la barele de directie, probabil daca ma luam dupa ei acum aveam caseta noua de 2000E iar in realitate era o problema care s-a rezolvat cu 1500RON...

Am facut constatarea la baietii de la Tureal, chiar mi-au recomandat ca inainte de a umbla la caseta sa vedem daca nu cumva este de la altceva si chiar au avut dreptate, eu iti recomand sa mergi la ei.

 

Daca vrei sa incerci reprezentanta, evita Bavaria Baneasa, eu am schimbat piese degeaba.

 

Inca un exemplu, tot la ei am mers pt. o constatare, aveam 2 erori in bord care apareau cateodata (de LIM si Cruise Control), mi-au constatat ei si au zis ca trebuie sa schimb SZL-ul, pret 3000RON, am vrut sa-l schimb doar ca dupa ce am inlocuit barele de mai sus au disparut si erorile...

 

Sunt multi care se plang de Bavaria Baneasa, eu am crezut ca poate sunt exagerari dar se pare ca nu prea, am patit pe pielea mea si chiar nu ii recomand nimanui, poate sunt ok si isi dau silinta cat e masina in garantie, altfel niste nesimtiti, se comporta de parca iti dau piesele si iti fac lucrarea gratis.

 

 

 

 

Da, vezi ca ti-am raspuns aici:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/171383-f30-caseta-directie/page__st__40__gopid__2494951#entry2494951

 

Nu era de la caseta de directie.

Cand zici ca ai schimbat barele de directie te referi la bieletele de directie? Inainte sa le schimbi resimteai acea vibratie in volan de care se plange toata lumea?

Link to comment
Share on other sites

Cand zici ca ai schimbat barele de directie te referi la bieletele de directie? Inainte sa le schimbi resimteai acea vibratie in volan de care se plange toata lumea?

 

Da, bieletele de directie iar inainte de a le schimba se resimtea o bataie cand mergeam cativa km (in general bara la bara prin Bucuresti, la drum lung fara a merge bara la bara nu se auzea), incepea sa bata ceva, se auzea o batie ca atunci cand ceva ar fi desprins.

Referitor la acea vibratie in volan, se simtea destul de usor in volan, nu era ceva atat de rau, probabil daca as fi stat mai mult si uzura era mai mare, posibil sa fi ajuns sa se resimta o vibratie mai puternica.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

De cand a venit vara, am inceput sa intampin si eu o bataie/un cloncanit pe stanga fata dar doar dupa ce se merge mai mult cu masina (uneori se manifesta dupa mai mult de o ora).

Din pacate sunetul apare destul de aleatoriu, adica nu in functie de ceva anume - s-a intamplat sa apara si pe drum drept, cu rotile drepte, desi initial aparea cand se punea presiune pe partea din fata a masinii, la franare de exemplu. Nu se aude nimic daca virez pe loc.

Am fost la 3 service-uri diferite si pe parte de articulatii/suspensie nu a fost identificata nici o problema, totul arata si se simte bine. Doar la unul din service-uri mecanicul a putut identifica un sunet atunci cand apasa pe caseta, dar nu a putut spune cu certitudine ca asta ar fi cauza. Si tot el a confirmat ca se simte ceva si in podea atunci cand se manifesta.

 

Sunt programata la BMW Baneasa saptamana asta, dar nu stiu daca are rost sa mai merg si acolo avand in vedere experienta colegilor, durata si costurile verificarii avand in vedere riscul sa nu poata identifica problema corect. Masina nu apare in nici un recall iar kit-ul de reparatie nu e compatibil cu caseta de pe masina.

 

Momentan nu stiu ce sa incerc avand in vedere ca mi-as dori sa cunosc cauza inainte sa m-apuc sa schimb piese; vad ca pentru o parte s-a rezolvat prin schimbarea bieletelor de directie, din partea altcuiva care lucreaza cu BMW-uri am primit recomandarea sa schimb bucsile bratelor mari sau bratele mari cu totul in cazul in care si pivotii sunt dusi, iar a 3-a varianta ar fi sa incerc la Tureal poate totusi pot confirma ceva mai clar.

 

Daca aveti sugestii, sunt binevenite. Va tin la curent daca rezolv ceva.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Posibil ca ai vazut deja experienta mea, aveam 2 probleme, 1 bataia respectiva si2 erori in bord (uneori) de limitator si pilot automat, am fost la bavaria (deoarece prefer sa merg la reprezentante), mi-au pus diagnostic, bucsi crapate si trebuie schimbate bratele, pt.erori in bord Modul SZL defect, cost 3000ron, in prima faza mi-au schimbat acele brate, asta dupa ce am facut constatarea pt.care am platit, m-am intors cu masina la 30min dupa ce am luat-o din service deoarece facea la fel, m-au rugat sa o las pana a 2a zi sa inspecteze mai mult, le-am zis ca o las si 5 doar sa rezolve problema (aceasta discutie se intampla cu seful de service), mi-au zis apoi ca este caseta de directie care costa 2k € pt. ca modelul meu nu suporta acel kit de reparatie, iar printre altele mi-a spus ca ei schimba direct bratele acelea deoarece “e boala lor” am inteles de-aici ca aceasta constatare o platesti cam degeaba, in fine, am luat masina si am hotarat sa merg la un service specializat pe asa ceva sa mai cer o parere (intention sa merg la bavaria sa cumpar caseta de directie noua) dar cum nu ma pricep la mecanica am zis sa mai cer pareri asa am ajuns la tureal, constatarea in jur de 120ron, au verificat baietii, in prima faza nu au vazut ceva suspect deoarece avand situatia ca se intampla doar in anumite conditii, atunci cand am ajuns la ei nu batea, mi-au zis baietii sa ma intorc daca bate si se mai uita odata, zis si facut deoarece dupa mai multe drumuri in ziua aia a inceput iar sa bata asa ca m-am intors, nu erau 100% siguri dar au zis ca ar fi de la acele bielete si ca ei imi recomanda sa le schimb inainte de a umbla la cutie, am comandat piesele originale, le-am achimbat si de aproximativ o luna a disparut bataia respectiva si la fel si erorile din bord

 

Acum tragi si tu concluziile...eventual daca esti 100% convinsa aa mergi la reprezentanta, as zice sa eviti Bavaria Baneasa

Edited by Scrupix
Link to comment
Share on other sites

Intr-un final am anulat programarea de la Bavaria Baneasa pentru ca oricum nu eram convinsa ca o sa iasa ceva de acolo si apoi m-a convins postarea ta. Deja imi imaginam cum stau 2-3 ore p-acolo, si 350 lei mai tarziu sa-mi zica ca trebuie sa schimb caseta doar ca sa dea un diagnostic. Plus ca am o oarecare problema cu faptul ca nu pot sta langa masina sa pot vedea cam ce verifica 2 ore la ea.

Apoi am sunat la Tureal si m-a impresionat modul in care am putut discuta cu cel de la capatul celalalt al apelului. Mi-a confirmat ca a intalnit problema, ba chiar recomanda sa schimb direct bratul mare pe stanga pentru ca problema ar fi exact bucsa de care imi mentionase si altcineva anterior. Totusi am cazut de acord sa merg la o constatare inainte, ca sa ne asiguram ca e vorba de fix aceeasi problema pe care o cunosc ei si ca nu e din caseta. Am programare vineri si am sa incerc sa ajung la ei direct cand se manifesta problema ca sa poata diagnostica mai usor.

Am auzit in mai multe locuri pareri bune despre ei, iar daca repara la fel de bine pe cat se comporta cu clientii, am sa-i recomand la randul meu cu orice ocazie.

 

Totusi am o mica nedumerire: in cazul tau ai zis ca s-a rezolvat dupa schimbarea bieletelor, in cazul meu se discuta (momentan) despre bratele mari care-s diferite din cate stiu. Esti sigur ca ai schimbat bieletele? Also, le-ai schimbat tot la Tureal?

 

Revin cu noutati.

Edited by cocosica
Link to comment
Share on other sites

Intr-un final am anulat programarea de la Bavaria Baneasa pentru ca oricum nu eram convinsa ca o sa iasa ceva de acolo si apoi m-a convins postarea ta. Deja imi imaginam cum stau 2-3 ore p-acolo, si 350 lei mai tarziu sa-mi zica ca trebuie sa schimb caseta doar ca sa dea un diagnostic. Plus ca am o oarecare problema cu faptul ca nu pot sta langa masina sa pot vedea cam ce verifica 2 ore la ea.

Apoi am sunat la Tureal si m-a impresionat modul in care am putut discuta cu cel de la capatul celalalt al apelului. Mi-a confirmat ca a intalnit problema, ba chiar recomanda sa schimb direct bratul mare pe stanga pentru ca problema ar fi exact bucsa de care imi mentionase si altcineva anterior. Totusi am cazut de acord sa merg la o constatare inainte, ca sa ne asiguram ca e vorba de fix aceeasi problema pe care o cunosc ei si ca nu e din caseta. Am programare vineri si am sa incerc sa ajung la ei direct cand se manifesta problema ca sa poata diagnostica mai usor.

Am auzit in mai multe locuri pareri bune despre ei, iar daca repara la fel de bine pe cat se comporta cu clientii, am sa-i recomand la randul meu cu orice ocazie.

 

Totusi am o mica nedumerire: in cazul tau ai zis ca s-a rezolvat dupa schimbarea bieletelor, in cazul meu se discuta (momentan) despre bratele mari care-s diferite din cate stiu. Esti sigur ca ai schimbat bieletele? Also, le-ai schimbat tot la Tureal?

 

Revin cu noutati.

 

 

Da, bratele sunt diferite de bielete, in cazul meu am schimbat bratele la Bavaria deoarece in urma constatarii erau siguri ca era de-acolo... in schimb avand aceeasi problema dupa schimbarea lor am decis apoi sa merg la Tureal iar bieletele le-am schimbat la Tureal deoarece baietii au zis ca de la bielete este problema si nu de la brate.

O sa iti ofere 2 variante pentru schimb, originale sau aftermarket, eu am ales originale si a durat cam 1 saptamana pana a sosit comanda.

 

Cel mai bine este sa faci o constatare si iti spun la fata locului despre ce este vorba, in plus poti sa stai si langa masina atunci cand iti fac constatarea.

Link to comment
Share on other sites

Am revenit de la Tureal, am reusit s-o duc atunci cand batea deja.

Concluzia: bataia ar fi de la bielete + capete de bara, si au mai identificat si un joc in caseta pe care o sa o reconditionam. Grand total va fi undeva la 3000 lei cu piese originale si sper sa nu mai am nici o problema din punctul asta de vedere urmatorii ani.

Acum doar astept sa ajunga piesele pentru ca aparent n-avea nimeni pe stoc bielete si capete de bara pe ambele parti. Fingers crossed.

 

Ce mi se pare un pic suspect e jocul in caseta la 100k km ai masinii, dar am sa incerc sa nu trag inca concluzii vizavi de marca.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Declar problema rezolvata pentru mine. Cum ziceam anterior, au fost schimbate bieletele de directie, capetele de bara si reconditionata caseta - am frecat masina destul de mult prin oras intr-o zi caniculara si nu a mai scos nici un sunet. Multumesc @Scrupix pentru recomandare!

 

Cu placere!

 

E bine ca nu ai ajuns la Bavaria Baneasa, probabil te-ar fi pus sa schimbi tot ansamblul fata+motor, mai ramanea doar caroseria :)))

Edited by Scrupix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.