Jump to content

Angel eyes E91/2010


sarasans

Recommended Posts

Salut,

 

Am schimbat (eu) becurile halogen stoc cu leduri (am far xenon). Am pus niste leduri albe mai puternice (60W) in speranta ca ochiul exterior va lumina egal cu cel interior mai ales ca asa li se face reclama ledurilor intr-o gramada de poze pe net inclusiv pe cutia celor cumparate de mine. Insa problema persista, ochiul interior este acum mai puternic iar cel exterior la fel de slab. Am vazut pe strada ca de exemplu E92 din acelasi an are ambii ochi ai farului luminati egal insa nu stiu daca farul la E92 e construit la fel. Am avut ocazia sa studiez un far spart de E91 si inteleg de unde provine problema: angel eye-ul interior e luminat direct de bec pe cand cel exterior este un tub de plastic prin care se reflecta lumina iar reflexia e slaba, in opinia mea a fost gandit prost tubul ala.

Am vreo solutie sa luminez egal cei doi ochi? Cred ca am vazut pe strada cateva E90/91 de aceeasi varsta, e adevarat foarte putine, dar care aveau ochii cu led alb luminati egal plus toate E92. Poza:

post-66296-0-30205200-1452240790_thumb.jpg

post-66296-0-35366900-1452240812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut! scuze ca te intreb, pentru schimbarea becului de la angel eyes, ca mi s-a ars, pe unde trebuie intervenit pe langa roata sau sub capota? cat de dificil este si cat costa rpoximativ beul? precizez ca este un E90 2010 fara lupa. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

<br />Salut! scuze ca te intreb, pentru schimbarea becului de la angel eyes, ca mi s-a ars, pe unde trebuie intervenit pe langa roata sau sub capota? cat de dificil este si cat costa rpoximativ beul? precizez ca este un E90 2010 fara lupa. Multumesc<br />
<br /><br /><br />

 

 

Salut. Se intervine pe sub capota. Un bec costa aprox 20 RON. Cu minima ĂŽndemânare ĂŽl poți schimba singur ĂŽn 15-20 min

Link to comment
Share on other sites

de ce tot spuneti voi ca pe la roata ? la mine ..tot lci am un capacel prin spatele farului si am vazut ca ala da direct in becul de angel. O fi asa ca e bi-xenon ?

La tine e asa pentru ca ai bi-xenon (desfaci capacul si schimbi becul), ca si la mine. La halogene (LCI) e putin mai complicat si necesita putina indemanare precum si o surubelnita stea foarte mica pentru ca suportul becului cu oglinda (parca de 10 sau 5 w era) este prins in far cu 2 mici suruburi.

 

Salut,

 

Am schimbat (eu) becurile halogen stoc cu leduri (am far xenon). Am pus niste leduri albe mai puternice (60W) in speranta ca ochiul exterior va lumina egal cu cel interior mai ales ca asa li se face reclama ledurilor intr-o gramada de poze pe net inclusiv pe cutia celor cumparate de mine. Insa problema persista, ochiul interior este acum mai puternic iar cel exterior la fel de slab. Am vazut pe strada ca de exemplu E92 din acelasi an are ambii ochi ai farului luminati egal insa nu stiu daca farul la E92 e construit la fel. Am avut ocazia sa studiez un far spart de E91 si inteleg de unde provine problema: angel eye-ul interior e luminat direct de bec pe cand cel exterior este un tub de plastic prin care se reflecta lumina iar reflexia e slaba, in opinia mea a fost gandit prost tubul ala.

Am vreo solutie sa luminez egal cei doi ochi? Cred ca am vazut pe strada cateva E90/91 de aceeasi varsta, e adevarat foarte putine, dar care aveau ochii cu led alb luminati egal plus toate E92. Poza:

 

La fel am luat si eu de pe internet si nu sunt stralucite. Dupa un drum de 1h cand m-am uitat la anulatoare frigeau de nu puteai tine mana pe ele asa ca le-am dat jos (pentru ca imi era frica sa nu ia foc) si am ramas la cele originale. Multi bani si nu se merita "investitia". Cam asa arata masina cu ele.

post-71074-0-39251100-1452853434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.