Jump to content

08 BMW E60 525D xDRIVE


armin

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

daca tot e forum auto pun un copy/paste gasit in 10 secunde

 

Se mai numeste si offset, o dimensiune si dimensiune foarte importanta si mereu imprimata pe orice janta. Spre deosebire de alti parametrii, cum ar fi distanta intre prezoane sau diametrul jantei, factorul de echilibru este mai putin cunoscut si luat in considerare. Insa este poate cel mai important in alegerea unui nou set de roti. Factorul de echilibru influenteaza faptul cum arata o roata montata pe masina, cat patrunde in spatiul rotii si daca anvelopa va atinge sau nu elementele caroseriei, contraaripi sau suspensie. Factorul de echilibru se se masoara intre linia centrala imaginara ce strabate janta lateral pe mijloc si suprafata de montare a jantei, acolo unde face contact cu fuzeta. Aceasta distanta se masoara in milimetrii si este intodeauna inscriptionata pe janta, alaturi de "ET", ceea ce inseamna "Einpress Tieffe", factor de echilibru in germana. Nu de putine ori se intampla ca atunci cand franam la viteze mari, volanul sa vibreze (ET nepotrivit pentru suspensia masinii), rotile sa atinga in contraaripi sau spoilere, volanul sa mearga foarte greu si usor si instabil, sau suspensia sa reactioneze gresit, toate acestea putand fi cauzate de alegerea unei jante cu un factor de echilibru eronat.

gasesti pe google orice informatie :)

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

Mulrumesc pentru raspuns,si pentru promptitudine.Stiu ca se gaseste pe google orice informatie,dar pana sa citesc pe topicul asta de et in alegerea jantei habar nu aveam ca exista asa ceva si cu ce se mananca...ca daca stiam cautam...dar dupa ce am vazut am vrut sa aflu de aici de la voi,ca am luat acum o luna jumate un 330xd si de asta am si intrebat.Sa imi fie cu iertare daca am deranjat inutil,sau am poluat topicul.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Nu am mai scris demult pe aici, a trecut un an de cand am luat masina, zero probleme. Sunt foarte multumit ca si fiabilitate, consum si confort.

Daca era si automata, era super :)

 

Masina este la vanzare, motivul: upgrade la F10 535 xdrive

 

Am schimbat de curand rotile de vara, cu ocazia asta s-a facut putina curatenie.

post-2214-0-34867000-1480332433_thumb.jpg

post-2214-0-12762300-1480332464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am decis sa vand masina fara rotile de vara pentru ca toata lumea vrea cat mai ieftin, asa ca daca este cineva interesat de set de roti pe 18 pentru E60 Xdrive cu cauciucuri Pirelli Pzero Nero GT 245/45/18 profil peste 6 mm si DOT recent sa-mi dea un PM. Jantele sunt in stare buna spre foarte buna, cateva julituri pe buze, asa le-am luat.

Pret informativ 500 euro

 

Genuine (OEM) 18" BMW 5 series E60 E61 x Drive Style 246 star spoke alloy wheels Alloy wheels:

  • Size: front 8J x 18 ET43 and rear 8J x 18 ET43
  • Style: star spoke 246
  • BMW Part Number: 3611 6777761
  • Series: 5 series E60 E61 xDrive

Poze nu am, rotile sunt la hotel de anvelope.

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.