Jump to content

Erori E46 320D


kazuya

Recommended Posts

Salut!

 

Este vorba despre un e46 320d 2003/2. Problemele sunt urmatoarele:

- La rece pana in 2000 ture merge intrerupt.

- Cateodata raman fara putere (rece/cald), abia urca in turatii (scot la liber, accelerez, bag inapoi in viteza si merge normal).

- Daca calc acceleratia pana la jumate masina merge bine, urca in ture normal, iar daca calc pana in capat urca mai greu, da si cu putin fum negru pe durata acceleratiei. Daca las putin pedala o ia frumos si nu mai scoate fum.

 

Pe diagnoza au aparut urmeatoarele erori:

 

1 - 003F35 DDE: Change air tube monitoring at idle;

2 - 0046F1 DDE: Control unit, internal 6.

 

1 - Este cumva senzorul de pe traseul intercooler-egr? Turatia la relanti este 828-833, niciodata nu este constanta.

2 - ???

 

Multam,

Link to comment
Share on other sites

Mersul intrerupt la 2000rpm poate fi de la EGR sau saibele de la injectoare.

 

Prima eroare poate fi de la senzorul MAP (cel din spatele admisiei) ori de la cel de la iesirea din intercooler.

 

A 2-a eroare: ori e defect dde-ul, ori e corupt fisierul scris pe dde.

 

Poti incepe prin a schimba cei 2 senzori si un update la zi la DDE. Daca ai remapat masina, sa mergi la cel care ti-a remapat-o sa iti rezolve eroarea.

 

 

Ideal ar fi sa rezolvi prima data eroarea cu DDE-ul pe urma vezi ce simptome mai ai.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

EGR-ul cum e anulat? E anulat si fizic sau doar din soft? Din soft prin ce metoda e anulat?

 

Turbina ai verificat-o? Ce presiune iti baga si de la ce turatii?

 

Furtune/intercooler ai verificat sa nu fie fisurate?

 

PS: Daca e remapata masina sa iti mai scrie inca o data fisieru, ceva nu e ok daca iti da internal error. Sau poate s-a blocat ECU. Spune-i sa iti puna un redresor pe masina sa ai macar 13.8v la scriere.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

EGR si fizic si soft(nu am mai multe informatii), furtune + turbo ok, la fel nu am mai multe informatii.

 

Softul a fost schimbat acum vreo 2 ani de ceva tip din Satu Mare de care nu vreau sa mai aud, dar eroarea a aparut de putin timp. Prin septembrie am pus testerul si nu aveam eroarea iar acuma de 2 saptamani am pus din nou si a aparut.

 

Multumesc pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.