Jump to content

Rear View Camera E60


Recommended Posts

Salutare colegi! Am si eu niste intrebari.Colegul nostru Razvan Gavan si-a montat instalatie camera mers inapoi+ emulator.Vreo 300 euro la ajuns acest retrofit 75% fiind doar emulatorul.Mi-am gasit pe ebay camera+emulator.

Avantaje:

-camera se pune in locul unei lampi de numar(iti arata si dimensiunile in poza ca sa stii sigur)

-este ieftina

-emulatorul este ieftin (doar sa fie bun)

-vanzatorii sunt rated top sellers.

 

My link (camera)

 

 

My link (emulatorul)

 

Ce parere aveti,mai astept niste pareri si le comand direct..ce sa nu mearga,ce probleme sa apara?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ti-as recomanda camera. E predispusa la apa, si e naspa cu luminile, nu vei mai avea lumini egale la numar. In plus e greu sa gasesti cealalta lampa identica la leduri. Despre emulator nu stiu ce sa zic, sunt multe chinezarii pe piata.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da...dar nu prea mai imi bateam capu sa gauresc bara...etc,aici in oras la mine e nenorocire cu retrofiturile mai ales pe bmw:))...Recomanda-mi tu 1-2 de pe ebay pana in 80 dolari...am vazut ca e plin de ele.Cum a fost retrofitul la camera in manerul de portbagaj?? care au fost pasii exacti,ce a trebuit sa modifici daca poti sa-mi spui?Sincer nu stiu ca mi-ar pasa ca nu o sa se vada luminile egale...masina sta numai in garaj,doar daca ma prinde vreo ploaie,ninsoare prin oras.Chiar vreau acest retrofit deoarece stiu cata nevoie am din cauza nenorocitilor din trafic...te vad ca iesi din parcare laterala cu spatele si in loc sa te lase sa iesi ori merg la fel si te claxoneaza,ori accelereaza si claxoneaza..daca nu esti pe faza te-a pupat in cur.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai omule, nu cred ca ai inteles ce-ti spuneam. Nu gauresti nimic. Camera se monteaza in locul clapitei de deschidere a portbagajului. Vei avea in continuare posibilitatea sa deschizi portbagajul. Uite poze.http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160202/962865d58f4311fc92fde6ec8ae867f1.jpg

 

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160202/4f3b721ac511c14fb735b3d3b148baac.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi! Am si eu niste intrebari.Colegul nostru Razvan Gavan si-a montat instalatie camera mers inapoi+ emulator.Vreo 300 euro la ajuns acest retrofit 75% fiind doar emulatorul.Mi-am gasit pe ebay camera+emulator.

Avantaje:

-camera se pune in locul unei lampi de numar(iti arata si dimensiunile in poza ca sa stii sigur)

-este ieftina

-emulatorul este ieftin (doar sa fie bun)

-vanzatorii sunt rated top sellers.

 

My link (camera)

 

 

My link (emulatorul)

 

Ce parere aveti,mai astept niste pareri si le comand direct..ce sa nu mearga,ce probleme sa apara?

 

nu e bun emulatorul ala

Link to comment
Share on other sites

Davyd, take it easy si asculta colegii cu atentie!

 

- Camera e ieftina dar sa ti iei cum are Razvan ( te rog sa pui poza reala Razvan, ce ai pus tu e iCam de F15, tu ai altceva pe masina)

- emulatorul ala nu merge la e60 , din pacate vanzatorul minte in necunostiinta de cauza. Pentru e60 iti trebuie un emulator putin mai inteligent decat chinezaria aia si sunt putine pe piata care stiu sa faca treaba

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Davyd, take it easy si asculta colegii cu atentie!

 

- Camera e ieftina dar sa ti iei cum are Razvan ( te rog sa pui poza reala Razvan, ce ai pus tu e iCam de F15, tu ai altceva pe masina)

- emulatorul ala nu merge la e60 , din pacate vanzatorul minte in necunostiinta de cauza. Pentru e60 iti trebuie un emulator putin mai inteligent decat chinezaria aia si sunt putine pe piata care stiu sa faca treaba

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lasati si voi linkuri aici sa comandam ce trebuie daca nu e vreun secret

Link to comment
Share on other sites

Ce frumos si usor e sa zici "nu e bun emulatorul ala ","emulatorul ala e de F15,vanzatorul minte".Da mi-ati dat niste motive pentru care sa nu iau ce am spus mai sus,dar explicati-mi si de ce sau niste variante.

 

Eu ascult colegii cu foarte mare atentie,dar nimeni nu-mi spune nimic ok...doar razvan care mi-a raspuns in privat,mi-a spus ca a luat camera de marsarier este vreo 40 eur si emulatorul inca 250 euro.

 

Acuma...eu sper ca razvan a pus camera care o are si el pe masina...oricum cam zgarciti la vorbe colegii pe forumul asta <_< .Daca chiar stie cineva si are habar si poate sa ma ajute il astept cu mesaj in privat,numar de telefon orice(ar fi ok sa-mi spuna exact si ce piese ar fi bune si de unde).Bine acuma nu veniti cu kit original de 1.700 lei...dar intrebarea mea este "sigur imi trebuie emulator??"am vazut ca am niste optiuni cu teleservice cv de genu la navigatie..are vreo legatura?sunt habarnist pe bmw-uri,nu radeti!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gateway-ul din CIC-ul de E60 nu are suport pentru RVC deoarece BMW nu a oferit niciodata aceasta optiune pe E60.

Se poate pune camera aftermarket si sa arate ca cea OEM (cu sau fara linii de ghidaj) doar pe E7x si E9x (E9x pentru ca are aceasi versiune de gateway pe CIC ca si E7x).

In ambele cazuri la E7x si E9x ai nevoie de un modul care sa transmita pe CAN catre CIC id-urile unui modul original de camera BMW (TRSVC). Fara aceste date CIC-ul nu comuta intrarea video pe care legi tu camera.

 

La E6x este putin mai complicat din cauza problemei explicate mai sus. Exista un work-around si anume se foloseste intrarea si macro-ul pentru camera de night-vision (nivi) de care CIC-ul de E6x are habar.

Un modul (emulator) de camera pentru E6x ii va spune CIC-ului sa activeze intrarea de night-vision cand vede ca butonul de PDC este apasat sau masina este in reverse.

 

La E6x exista si un minus, macro-ul de night-vision este pe layer0 adica cand e activat este peste restul de meniuri de la navigatie, implicit si peste grafica de PDC. Deci, daca pui camera pe E6x, vei avea imagine OK dar PDC-ul va ramane acustic, nu vei mai vedea senzorii in modul grafic.

 

Reclama nu e permisa pe forum asa ca nu iti pot spune de unde sa cumperi un modul de camera dar o cautare pe google.ro cred ca te ajuta.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Ciudat ca e in partea stanga...credeam ca ar fi mai bine pusa in partea dreapta,adica am gasit camere cu manerul in stanga si camera dreapta si camere ca a ta..Deci razvan are camera care as fi gasito si eu pe ebay.La unele E60 am vazut in poze ca se vad si senzorii parcare in partea din dreapta si camera in stanga..poate era vreun fake sau o chestie mai complexa aproape de OE..

 

My link

 

De exemplu acest emulator are un top rated seller cu 1300+ vanzari ok.Printre acestea am gasit si pe cineva care a cumparat acum un an cu 94 dolari un emulator si spune ca i merge perfect...acum sa vad sa fiu sigur de camera,dar SKW m-a cam bagat in ceata desi razvan are exact ce am pus eu acolo...

 

MUltumesc de informatii neo si razvan! (razvan mi-a spus de tine pentru montaj si codare,dar cum i-am spus si lui imi pare rau ca sunt la 600 km distanta dus intors)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.