Jump to content

Brate inferioare axa fata F10


GabiCJ

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

As avea si eu o intrebare pentru comunitatea noastra mare.

 

Oare exista bucse pentru bratele inferioare la un BMW f10?

Mi se pare o tampenie sa nu se poata schimba doar bucsele din brate, e un nonsens sa platesti degeaba bucata de aluminiu cand doar cauciucul din bucsa e defect.

 

A incercat careva pana acum? Se pot schimba? si cel mai important se gasesc doar bucsele pe piata?

 

Multumesc anticipat.

 

P.S. cunoscatori care vin cu replici de genul " ai masina scumpa, trebuia sa iei in calcul....." si alte comentarii nefolositoare rog sa se abtina.

 

O zi buna va doresc.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce te miri asa, fiindca de cel putin 15 ani asa au fost proiectate bratele originale la bmw.

 

Poate omul e membru nou in comunitate :p. Si mie mi se pare o tampenie sa fii nevoit sa cumperi bratul intreg. E o risipa inutila de resurse daca e sa ma intrebi pe mine. Daca voiau bani puteau sa vanda bucsa separata la pret mai piperat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Pana la urma am ajuns si la mecanic, unul binevoitor care tine la satisfactia clientului si nu doar la profit.

 

Mi-a zis ca se pot bucsa bratele, exista bucse care pot fi inlocuite cu cele uzate, totusi mi-a recomandat sa aleg varianta cu schimbarea bratului complet. Deoarece aceste brate au la un capat bucsa si la celalalt un pivot, deomantare pivotului din fuzeta poate duce la compromiterea acestuia, fiind de multe ori atat de intepenit ca trebuie fortat.

 

Totusi cu un pic de pricepere s-a putut scoate pivotul fara sa se forteze in vre-un fel, astfel ca s-au schimbat doar bucsele.

 

Se pare ca tot ce trebuie este sa vrei :-)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Pana la urma am ajuns si la mecanic, unul binevoitor care tine la satisfactia clientului si nu doar la profit.

 

Mi-a zis ca se pot bucsa bratele, exista bucse care pot fi inlocuite cu cele uzate, totusi mi-a recomandat sa aleg varianta cu schimbarea bratului complet. Deoarece aceste brate au la un capat bucsa si la celalalt un pivot, deomantare pivotului din fuzeta poate duce la compromiterea acestuia, fiind de multe ori atat de intepenit ca trebuie fortat.

 

Totusi cu un pic de pricepere s-a putut scoate pivotul fara sa se forteze in vre-un fel, astfel ca s-au schimbat doar bucsele.

 

Se pare ca tot ce trebuie este sa vrei :-)

 

Cat a costat reparatia in aceasta varianta si cat ar fi costat schimbarea bratelor cu totul? Ai ceva garantie pe lucrare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.