Jump to content

recomandare arcuri bmw e46


mihaitza123

Recommended Posts

Salutare. De curand am schimbat amortizoarele pe fata ( sachs stock) si masina este mai ridica pe fata , si lasata pe spate. Pe spate mai atarna si butelia gpl ( mai ales daca ii fac plinul). Amortizoarele pe spate cred ca sunt ok.

 

Poate sa imi recomande cineva arcuri pentru spate mai dure ? daca fac plinul la gaz , si mai am si jumatate de rezervor benzina , mai bag 2 degete intre cauciuc si aripa.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil sunt uzate si amortizoarele pe spate , chiar daca nu au curs . Daca ai mai mult de 3 sapt si e tot ridicata pe fata asta e problema

 

au cam 2 luni si vreo 4000km. S-a mai lasat putin pe fata , dar probleme cred ca e pe spate la amortizoare sau arcuri + greutatea buteliei de gpl. O sa pun si o poza. Zici ca e dacie deaia veche cu portbagajul full

Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat si flansele ,de acolo sta mai ridicata,flansele sachs sunt cam cu 1 cm mai inalte decat cele originale,poti incerca pe spate sa pui alte distantiere sub arc,exista de 15 mm originale ,cele pe care le ai tu au 5 mm grosime.

pune foto sa vedem si noi.

Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

http://s12.postimg.org/4067s45jh/20160221_112240.jpg

 

http://s12.postimg.org/f11cx4xsd/20160221_112305.jpg

 

 

In momentul asta masina este goala , are 20l gpl si 15l benzina. Daca mai bag 20l gaz , s-a terminat , se mai lasa putin

 

daca ai schimbat si flansele ,de acolo sta mai ridicata,flansele sachs sunt cam cu 1 cm mai inalte decat cele originale,poti incerca pe spate sa pui alte distantiere sub arc,exista de 15 mm originale ,cele pe care le ai tu au 5 mm grosime.

pune foto sa vedem si noi.

 

am schimbat si flansele , sachs am pus

 

si o poza cu masina de acum 1 an jumate cand am cumparat-o

 

http://s27.postimg.org/ncf0ig3v7/8293.jpg

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

Din poze pare mai lasata pe spate acum, fata de cum era cand ai luat masina.

 

pai este , a trecut 1 an jumate , am pus amortizoare noi pe fata , si mai atarna si gpl greu acum.

 

amortizoarele pe spate cred ca sunt ok. Adica ma las pe masina si inca isi fac treaba , nu e barca.

 

Mai astept pareri pentru arcuri , ceva mai dur , eventual pentru alta motorizare.

 

Ceva modele sa le gasesc pe ebay.de

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O sa schimb si pe spate amortizoarele + flanse aceeasi firma ca pe fata ( sachs ) si vreau sa schimb si arcurile pe spate , dar inca astept pareri. Arcuri mai dure , sau arcuri normale + inaltatoare de cauciuc sub ?

 

cand o sa schimb toate astea o sa se ridice suspensia pe spate si cea pe fata se mai lasa ? sau suspensia dupa fata o sa ramana asa cum e.

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

am comandat amortizoare cu flanse sachs ( http://www.ebay.de/itm/2x-SACHS-STOSSDAMPFER-GAS-HINTEN-DOMLAGER-STAUBSCHUTZ-BMW-3-ER-E36-E46-/361322252798?hash=item54207c09fe:m:mZSOEVoRWZc0r9qrEA6_Xag)

 

Flansele sachs sunt la fel ca cele dupa fata ? cu 1cm mai inalte?

 

cand o sa schimb amortizoarele o sa ma uit si la arcuri , daca nu sunt rupte merita sa le schimb ? sau doar sa pun inaltatoare de 14,5mm cele de drumuri grele ?

Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat si flansele ,de acolo sta mai ridicata,flansele sachs sunt cam cu 1 cm mai inalte decat cele originale,poti incerca pe spate sa pui alte distantiere sub arc,exista de 15 mm originale ,cele pe care le ai tu au 5 mm grosime.

pune foto sa vedem si noi.

 

Este exact cum a spus colegul mai sus, sta mai inalta de la noile flanse.

Asa a fost si la mine...bine eu am schimbat totul odata...si era mai inalta toata masina. O sa se mai "aseze" pe fata dar nu cu mult. Trebuie sa schimbi si pe spate dar atentie la varianta de echipare a masinii.

Daca nu te-ai uitat pana acum la arcurile de pe spate s-ar putea sa ai o surpriza urata...se rupe spira de jos a arcurilor.

Parerea mea este sa montezi amortizoarele si flansele si pe spate si apoi sa te gandesti la inaltarea spatelui.

Sincer din pozele tale nu mi se pare decat ca este o idee mai inalta pe fata si atat.

Link to comment
Share on other sites

eu la e46 am pus arcuri noi marca lesjofors pentru suspensie normala cu flanse sachs si o sa stea bine,asa am avut si eu pe masina.

 

Mersi pentru raspuns. Masina este lasata nu ca ar avea neaparat o problema. S-a lasat din momentul in care am pus GPL pe ea. Singurul dezavantaj. Am butelie toroidala , de 54L cu plinul facut , pe putin 100km in portbagaj. Este normal sa fie lasata. Deaia si caut arcuri ceva Dure , de alte motorizari. Probabil ca si cu arcurile de la lesjofors ar sta tot la fel.

 

In spate intra 1 deget intre cauciuc si aripa , iar in fata 4 degete. E o diferenta considerabila

Link to comment
Share on other sites

fa o poza in care sa se vada amortizorul cu arcul,la bmw nu se pune ĂŽnceputul de la arc la degajarea de pe suport amortizor,poate nu e montat bine arcul pe suport.

poti pune si un cod de pe amortizor si vinul masinii sa vad daca e pus amortizorul care trebue.

Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

fa o poza in care sa se vada amortizorul cu arcul,la bmw nu se pune ĂŽnceputul de la arc la degajarea de pe suport amortizor,poate nu e montat bine arcul pe suport.

poti pune si un cod de pe amortizor si vinul masinii sa vad daca e pus amortizorul care trebue.

 

amortizoarele sunt cumparate de la cataxxl , o sa fac o poza maine.

Link to comment
Share on other sites

fa o poza in care sa se vada amortizorul cu arcul,la bmw nu se pune ĂŽnceputul de la arc la degajarea de pe suport amortizor,poate nu e montat bine arcul pe suport.

poti pune si un cod de pe amortizor si vinul masinii sa vad daca e pus amortizorul care trebue.

 

Am fost cu ea la un service , s-a uitat , amortizoarele pe fata sunt montate bine , si arcurile la fel , mi-au venit amortizoarele noi pe spate , si mi-au recomandat sa cumpar arcuri Heavy Duty. Am vazut pe net ca sunt mai dure , recomandate pentru cei care cara greutate constant pe masina. A mai avut cineva arcuri Heavy Duty ? O sa mai amortizeze ceva cu arcurile astea ? Am gasit ca model Monroe SN2276

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.