Jump to content

Problema cu schimbare vitezelor la cutie automata.


Anton Marian

Recommended Posts

Salut !

Am un e61 520D cu 124 000km(reali) si fabricat in 08/2008 model 2009. Motorul este un N47 ,cutie automata cu schimbator model facelift . De un an de zile a inceput sa schimbe ciudat. Cand merg cu 40 -50 km/h imi schimba in treapta a 5 sau a 6 uneori iar turometrul scade la aproximativ 800-900 rotatii. Dar toata treaba se intampla atunci cand ajung la 40-50 km/h si i-au piciorul de pe acceleratie. Daca continui sa tin piciorul sau sa accelerez usor atunci nu schimba viteza si masina se comporta normal. Atunci cand accelerez usor / brusc cutia schimba lent aproape ca nu se simte cand schimba vitezele.

In decursul anului 2015 am avut masina la service BMW autorizat.

Au schimbat uleiul la cutie + filtru nou.

Intinzatorul lantului care se afla in spatele motorului a fost si el schimbat, cu gandul ca, cutia nu stie exact pozitia arborelui cotit.

A primit un update nou la toata masina inclusiv cutia .

.................. Iar nu in ultimul rand am observat ca motorul se misca ciudat cand am ridicat capota, dar nu aud nici un sunet iesit din comun.

(Sau poate nu am eu ureche muzicala pentru motorele cu lant :D )

O sa pun si o filmare cu motorul poate cineva are 30 de sec sa arunce un ochi pe Youtube.

https://youtu.be/9dTnMV2k47Q

Link to comment
Share on other sites

Miscarea aia nu e datorata vibratiilor? Adica am observat ca daca filmezi ceva ce vibreaza (de exemplu un difuzor), cam asa se vede. Oricum ai o rola galagioasa.

In ce priveste cutia, e normal ca turometrul sa scada in trepte superioare, e o diferenta de rapoarte, altfel ai fi avut o singura viteza. Parerea mea e ca asa s-a adaptat ea stilului de condus (exista cumva mai multi soferi ai masinii respective)?

Link to comment
Share on other sites

Putea sa fie 2008 model pre LCI, fiind LCI are legatura cu 2009 ca model. Si daca mai e inmatricualt in 2009, inca o legatura. Dar na, trebuie tu sa si comentezi cate ceva.

S-ar putea sa aiba dreptate VeGe si sa se adapteze stilului tau de condus, la Ranger automat daca iau piciorul de pe acceleratie mi-o scoate din viteza in drum drept sau in vale. Apropo, fiind in a 5-a cum spui, la 50 km/h cand incepi sa accelerezi de acolo schimba in inferioara sau accelreaza in a 5-a?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

VeGe /. Doar eu conduc mașina .

Akon / mașina a fost înregistrată in 2008/09/04 in Germania , si in 2008/09/24 Suedia . O sa iți pun o poza cu mai multe date despre ea . Daca ai vro idee despre soluția rezolvări problemei , spune-o . Daca vrei doar sa te iei de mine , nu iți voi da importantă . Ce te face sa spui ca motorul are un zgomot anormal ( justifica )

DorinB. / Daca accelerez schimba intr-o treapta inferioară si dispare vibrația .

Dar vibrația aia este foarte puternica .

 

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri .

 

.

post-65726-0-39417200-1456765310_thumb.png

Edited by Anton Marian
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mie imi suna o problema la cutie ... Masina cred ca dupa ce schimba in 6 la 40-50 la ora , nu mai schimba inapoi in 4 de exemplu si motorul se schinuie sa traga in viteza 6 si de aia apare vibratia aia ca si cum ar vrea sa moara. Adica cam asta am intels eu din ce ai explicat tu acolo ... Daca motoru vibreaza la relanti , atunci sunt suportii hidraulici (tampon motor). Sau poate ai ambele probleme ...
Link to comment
Share on other sites

tot cu distributia cred si eu ca este problema zgomotului. Referitor la cutie iti zic ca am schimbat la reprezentanta ulei si filtru si asa de bine le-au pus ca pierdea ulei pe la garniture si bucsa mecatronic. vreun litru s-a dus pana cand ma plictisisem eu de socuri in cutie si am verificat. si a mea are 500.000 km si a mai tras si rulota dupa ea. acum merge ok. ciudat mi se pare la tine ca la 50 la ora sa fi in treapta a 5-6. se duce naiba si turbine si tot se imbacseste.
Link to comment
Share on other sites

Mardeiasu / Eu merg in cursul saptamanii 2 km pana la munca si limita de viteza in oras este de 40 km/h, dar pe weekend o mai calc un pic .Iar km sunt reali la masina din cauza ca masina a fost rulata doar in Suedia si aici iti raman km inregistrati in sistemul de la RCA , pentru ca fac revizii anuale .Iar proprietarul a fost un tip de 58 de ani atunci cand a cumparat masina. Uleiul la cutie eu l-am schimbat , si nu scapa ulei . Dar in schimb ieri cand am fost la un prieten mecanic a zis ca se cam aude lĂŁnțișorul. In viitorul apropiat trebuie sa schimb distributia sau masina .

Tipul la care am fost mi-a povestit ca au dat kicks cu motoarele n47 din cauza ca au schimbat lanurile cu unele mai inguste. Pentru a avea un consum mai mic si impozit .

Am inteles ca nu trebuie sa mai desfaci _chiulasa_ atunci cand vrei sa schimbi distributia , o poti schimba pe la baia de ulei sau ceva de genu. Daca ma hotaras sa ii schimb distributia voi posta niste poze cu pasii pe care i-a urmat tipul .

 

Am gasit pe ebay tot kitul pentru distributie cu 150 euro . http://www.ebay.com/itm/FOR-BMW-E60-E61-520d-177BHP-TOURING-2007-UPPER-LOWER-TIMING-CHAIN-KIT-SET-/291375228652?hash=item43d75126ec:g:FWQAAOSwYGFU1OOT

Vanzatorul are 100 % Positive feedback de la 15944 de persoane , ceea ce ma face sa cred ca este o calitate buna .

Stie cineva un alt site de unde se poate cumpara distributia cu o calitate mai buna ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut ! Din ce am ascultat la ce ai postat ,dupa urechea mea " muzicala"..cred ca e vorba de distributie...si daca km sunt reali ..cam de acum incepe la N47 cu buba lor la distributie..fugi la mecanic sa nu patesti altele mai rele. Edited by TYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.