Jump to content

Sfat achizitie BMW SERIA 1 dupa 2012


Al3xandrus

Recommended Posts

Eu cred ca te agiti deja prea tare cu vizionatul la nu stiu cate masini. Tu trebuie sa stii foarte bine ce iti doresti sa cumperi si nu altcineva. Ce ai tu de facut inainte sa cumperi masina este sa te documentezi despre fiabilitatea modelului, costuri de intretinere, probleme curente, sa nu dai chiar absolut toti banii pe masina si apoi sa nu ai bani pt taxa auto sau ca sa-i schimbi consumabilele. De exemplu eu as opta pt manuala, dar dc e pt sotie m-as risca la automata. Anumite culori iar nu le-as agreea, dar asta tine de gusturile fiecaruia. Inainte de orice sa ai in vedere ca achizitia unei masini este o cheltuiala si o loterie! Cand o iei sh loteria e cu risc un pic mai mare decat atunci cand o iei noua si cam atat( ca si alea noi au dezavantajele lor, cu deprecierea pretului cu servisarea etc). Tu vorbeste cu partenera, vezi ce ii place si nu mai pierde nopti si zile cu vizionatul la n masini, ca si dc ti-ar da papa Pius tidula ca masina x a fost a unei babute, ca are atatia km si ca a fost intretinuta numai la reprezentanta, iar dupa ce dai banii pe ea se defecteaza ca asa are ea chef, nu stiu pe cine te poti supara. Roaga-te sa ai mana buna, gandeste-te ca vei mai investi ceva bani pe parcurs si bucura-te de ce vei cumpara! Succes!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai sincer sa fiu am vazut doar 4 masini, mari si late, deci nu mi se pare ca am pierdut asa mult timp, poate mai mult am scris pe forum si ne-am ocupat cu vanzarea golfului ei. Asta mi se pare cam scumpa sincer, ea le-a selectat eu doar am fost cu ea in seara asta, dar acum am vazut ca este 2013, iar daca ar mai lasa la pret si km ar fi reali (aici este clar ca e ceva dubios), parca nu ar fi un deal chiar atat de rau. Bani avem, ca ne-am setat un buget CLAR e altceva stiti cum se intampla! Nu sunt la prima masina SH, am avut din 2007 fara sa ma laud POLO, FORD, VECTRA C, AUDI A4 B7 si acum un "amarat" de golf 7 benzinar de care ti-am scris pe PM, dar macar in golf sunt sigur ca nu mai bag in el nimic decat ce ma costa revizia la reprezentanta (deh garantia!), deci mi s-a cam dus copilaria cu suferinte si masini, dar vrea si consoarta neaparat un seria 1 si, fiindca am vandut astazi si golful si am zis sa facem mai multe, am ajuns abia noaptea sa le vedem (deh timpul trece atat de repede si este limitat maxim). De aceea mai si cer un sfat, una alta. Daca era la 12k probabil ca o luam instant, asa la 12...600euro (la prima strigare din ce a vorbit gagica aia cu nevasta-mea) mai ma gandesc si nu ma arunc... As fi vrut de vreo 2-300 euro sa-i fac si o revizie ca lumea si poate oricum mai este de schimbat una alta asa ca un 12k pentru noi ar fi fost dealul OK. Dar nu o vad eu pe tipa aia sa lase asa mult plus ca ea "ce mai castiga"? :)

 

Eu, personal, as fi luat-o pe cea gri negociata la sange (adica asta-> http://olx.ro/oferta/bmw-seria-1-116d-pachet-sport-line-ID4yfBi.html#377c36a7ee;promoted), daca avea probleme la volanta le schimbam EU in regim propriu (ma rog nu eu personal, la mecanic, intelegeti) si stiam ca merge ceas cativa ani, era schimbat de mine! Asa vorba ta - oricand poate sa pice una alta si parca nu as vrea sa fiu in limita superioara a bugetului si chiar sa intram in alti bani. O sa il sun maine si pe Andrei tipul de care mi-ai spus, dar e cu dus si intors si aici, nu vedem masina, el o aduce, daca are ceva probleme (caci nici nemtii nu mai sunt ce au fost, asta e clar!), o sa-mi sara mie in cap cu - "eu si ideile mele" , ea vrea sa le vada sa ii placa, stiti doar cum sunt femeile:) La cea gri de care va zic era plina de praf si deranj in spate, deh nu era pregatita de vanzare si clar nu i-a placut. Si nici culoarea, doar negru!

 

Personal, daca stiam de dealul acesta de care mi-ai spus acum 2 ani aveam si eu un seria 3 decent si nu un GOLF 7 "corect" dar batranesc, de rad apropiatii de mine "tataita" :)

 

In fine...deci, inca o data, daca aveti ceva pareri pro contra asupra acestui exemplar va rog sa imi spuneti -> http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7Ggqbb.html#4173500a9f . Multumesc si noapte buna!

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

Pareri pro si contra nu poti avea fara sa vezi/testezi masina in cauza.

 

Plus ca o verificare adevarata nu se face in parcare la mall, ci la bmw...sa vezi si istoricul real...etc. Asta ca sa te mai destupi un pic.

Tocmai de asta incerc sa gasesc o masina care sa fie OK si ca 0ret, dotari, an si abia dupa aceea sa o duc la reprezentanta pentru o testare desavarsita (colegul Liviu a spus ca ma ajuta in acest sens la Filaret). Deja exagerezi, sunt la momentul de informare abia....de ex. acest model negru daca este ok si la pret si la mai multe poate ne decidem asupra lui totusi...

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca Eugen, tie iti trebe o masina de max. 70-80 mii km, dai avans ce ai in buget si faci un leasing pe restu, iei un bmw premium selection, sti o treaba, daca nu ai timp sa cauti masini sa vezi cum o sa te simti cand stai prin service, si mai apoi scri aici in sectiunea "imi schimb parerea despre BMW". numai bine.
Link to comment
Share on other sites

Mai gasesti masini bune si la firmele de leasing.....dupa 3 ani de utilizare se dau inapoi de catre firme si ei le vand....au un pret mai mare decat autovit si olx de unde poti lua o teapa cat china dar macar sunt verificabile...firma mea a dat inapoi multe Mondeo si Astra spre exemplu, ce s-a intamplat cu ele eu nu stiu dar unele erau superbe ca aspect si intretinere.

Dar romanul nu vrea sa mearga in Germania....cica nu are timp dar deplasarea costa deci masina mai scumpa.

Masinile cu istoric curat si proprietar serios ...sunt scumpe.

De la leasing cu 3 ani vechime si istoric curat...sunt scumpe.

Bafta tie...ca eu am fost la nemti.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca sunt masini bune si la noi in tara, numai eu daca ma gandesc ce masini am avut si vandut. Nici in Germania nu-s cainii cu colaci in coada, unde mai pui si drumul. Recunosc, piata e saturata si aici si acolo de samsari insa cu putin efort, se exclud si se iveste o masina corecta. Un ochi de aruncat si la colegii de forum, unii cu bijuterii de masini.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.