Jump to content

Inlocuire motor E46


AndreiXXL

Recommended Posts

M-am saturat de 318d pd din 2 motive il am de 5 ani si m-am obisnuit cu el deci m-i se pare puturos. Al doilea motiv ar fi fiabilitatea cu celebra pompa de injectie, desi abia reparata nu stau prea bine impacat cu gandul ca poate ceda iar oricand chiar cand ti-e lumea mai draga la o distanta mare de casa te lasa in drum, stiu ca si cel de 150 cp mai intampina probleme, injectoare, pompa inalte turbina dar macar nu te lasa in drum si la cost de reparatie e aproape identic.

 

Am gasit la cineva un motor de 150 cp complet si la pret bun, acum nu stiu ce modificare si toate piesele necesare swapului de motor, ma poate ajuta cineva care se pricepe cu niste informatii sau chiar o manopera? Prin Bacau, jud invecinate sau pot sa sacrific o sapt de concediu si trag o fuga la Bucuresti daca e.

 

Daca e motor de volan dreapta mai necesita ceva in plus fata de cel dp volan stanga?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in primul rand iti trebuie motor,cutie,calculator,ews,pompe motorina ,cardan,grup , frane ca sa fie o lucrare facuta cap coada, in principiu nu e chiar asa de greu precum pare, da necesita multa munca daca vei face tu acest lucru si bani ca o sa-ti mai trebuiasca multe piese pe care nu le-am enumerat eu
Link to comment
Share on other sites

in primul rand iti trebuie motor,cutie,calculator,ews,pompe motorina ,cardan,grup , frane ca sa fie o lucrare facuta cap coada, in principiu nu e chiar asa de greu precum pare, da necesita multa munca daca vei face tu acest lucru si bani ca o sa-ti mai trebuiasca multe piese pe care nu le-am enumerat eu

 

sa zicem ca sunt dispus sa schimb toate astea , am o masina de pe care le pot lua e cu volan dreapta , unde sau cum aflu toate reperele necesare , adica daca ma duc cu masina intr-un service sa faca operatia sa nu ma trezesc ca ma plimb pe drumuri ca mai trebuie una alta

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca in service e solutia ta, iti dau cateva motive, ce-i de acolo iti vor cere o gramada de bani si nu stiu daca se vor chinui ei sa schimbe tot ce trebuie ,poate ai cunostinte ,prietenii care te pot ajuta cu manopera.

 

este o munca care trebuie sa-ti placa sa faci swap acesta ... sa ai rabdare ca sa iasa un 320d cum vrei tu :) , da de ce nu treci direct la 330d ?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca in service e solutia ta, iti dau cateva motive, ce-i de acolo iti vor cere o gramada de bani si nu stiu daca se vor chinui ei sa schimbe tot ce trebuie ,poate ai cunostinte ,prietenii care te pot ajuta cu manopera.

 

am un service abandonat la o matusa , dar imi trebuie un mecanic priceput , am un vecin cu service de vopsitorie , mai face si mecanica dar nu ma pot baza pe el la o chestie mai complexa , si am o ruda cu service tot undeva la distanta fata de casa , de asta prefer un service mai profi nu cred ca imi ia mai mult de 1000 lei manopera la toata treaba

Link to comment
Share on other sites

eu nu prea am fost prin servisuri sa stiu treburile cu manopera ca eu mi-o repar singur , da cred ca pentru 1000 lei se ia doar pentru punte spate data si pusa inapoi si mici acareturi , eu cred ca manopera la lucrarea asta se invarte mult mai sus Edited by Gaby Gby
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca in service e solutia ta, iti dau cateva motive, ce-i de acolo iti vor cere o gramada de bani si nu stiu daca se vor chinui ei sa schimbe tot ce trebuie ,poate ai cunostinte ,prietenii care te pot ajuta cu manopera.

 

este o munca care trebuie sa-ti placa sa faci swap acesta ... sa ai rabdare ca sa iasa un 320d cum vrei tu :) , da de ce nu treci direct la 330d ?

 

330d pt e46 nu prea merita sa platesti impozit la noi si daca ma descopera RAR-ul in trafic poti sa dai masina la dezmembrari ... , iar pe BG nu prea ma incanta . o solutie ar fi fost un 530xd dar nu am buget pt asa ceva si raman la ce am :)

 

sa zicem ca gasesc un mecanic care sa-mi faca swapul cu 1000 lei cunosc pe cineva care e ieftin si priceput dar nu stiu exact tot ce e nevoie pt swap

Link to comment
Share on other sites

318d in acte, nu e nevoie sa-l omologhezi,cu RAR e simpla treaba in ziua de azi

 

ti-am zis si mai sus cam ce ai avea nevoie

MOTOR+CALCULATOR,EWS CHEIE

CUTIE

POMPA MOTORINA REZERVOR

POMPA SUB SCAUN INSTALATIE

SI CARDAN GRUP FRANE nu e obligatoriu sa le schimbi , da eu recomand sa le schimbi sa fie ca un 320d cum vrei tu :)

Link to comment
Share on other sites

318d in acte, nu e nevoie sa-l omologhezi,cu RAR e simpla treaba in ziua de azi

 

ti-am zis si mai sus cam ce ai avea nevoie

MOTOR+CALCULATOR,EWS CHEIE

CUTIE

POMPA MOTORINA REZERVOR

POMPA SUB SCAUN INSTALATIE

SI CARDAN GRUP FRANE nu e obligatoriu sa le schimbi , da eu recomand sa le schimbi sa fie ca un 320d cum vrei tu :)

bun multam fain , stiu ca din 318d in 320d nu e nevoie de omologare rar , dar la 330d este . ma duc sapt asta sa vb cu mecanicul si sa ma apuc de treaba , grupul o sa il schimb oricum ca al meu curge putin , franele doar pe fata ca necesita discuri noi , spatele abea am schimbat mai trag putin de ele , pe langa grup nu trebuiesc si planetarele ?

 

la frane trebuie schimbat si calaretii si etrierele sau doar placutele si discurile ?

 

ambreiajul nu trebuie schimbat ?

Link to comment
Share on other sites

daca ai 318d de 1951cmc cu pompa de injectie clasica, 2001-2002, o sa ai f multe de schimbat ma refer la anexele motorului. adica motor complet, un 320d bun complet te duce peste 700euro.

 

totusi ca sa faci treaba prima si prima data iti trebuie un mecanic care stie ce face...

 

la cat valoreaza un e46 nu cred ca mai merita sa bagi 1000-1500eur doar sa ii schimbi motorul.. poate doar daca ai vreo raritate de masina cu ff multe dotari, in stare ff buna...

altfel, un 320d chel cu putine dotari gasesti pe la 3500-3600 cu taxa platita in stare cat de cat acceptabila..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de bani , sunt dispus sa investesc inca 1000 euro in masina sa o am asa cum vreau , deocamdata sunt multumit de ea chiar daca mai are putina rugina la varsta asta nu prea gasesti E46 impecabil , iar eu daca o vand pe a mea nu iau mare branza pe ea un 3000- max 3500 euro , si nu as vinde-o ca imi cunosc masina , nu e full dar are tot ce-mi trebuie , am pus interior recaro semipiele , o sa omologhez si xenonul , are pilot automat , bara M , clima automata , alarma OE , arata fix cum imi place mie , nu necesita alte investitii pt mici modificari care le-am facut eu exemplu: folii , leduri interior / ceasuri etc , nari negre , inele ceasuri , sistem audio hertz+subwoofer , alarma pager , stiu ca am schimbat f multe la ea , una luata de la o pers necunoscuta ai surprize si nu stii ce cumperi , posibil sa te lase multe piese dupa ce o iei sau sa ai noroc si sa tina 1 an fara investitii , plus ca gasesc foarte greu si la pret mare un E46 cum il vreau Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

daca ai 318d de 1951cmc cu pompa de injectie clasica, 2001-2002, o sa ai f multe de schimbat ma refer la anexele motorului. adica motor complet, un 320d bun complet te duce peste 700euro.

 

totusi ca sa faci treaba prima si prima data iti trebuie un mecanic care stie ce face...

 

la cat valoreaza un e46 nu cred ca mai merita sa bagi 1000-1500eur doar sa ii schimbi motorul.. poate doar daca ai vreo raritate de masina cu ff multe dotari, in stare ff buna...

altfel, un 320d chel cu putine dotari gasesti pe la 3500-3600 cu taxa platita in stare cat de cat acceptabila..

 

omul are ceva dotari pe masina fata de un simplu e46 chel...

 

sincer nu stiu de unde scoti preturile astea, tot timpul la tine un e46 costa 2-3 mii de euro de vreo 2 ani incoace (taxa platita evident), facelift nfl nu conteaza...

 

scuza-ma dar la preturile pe care le zici tu, gasesti doar niste cojitze de masini, cu peste 3-4 sute mii km, un e46 si 320d facelift mai ales, in mintile lui (intradevar cu 200-250mii km) il gasesti intre 4-5 mii.

 

 

 

AndreiXXL, sincer nu stiu daca merita atata bataie de cap si umblatura pt 35 de cai, doar daca mergi extrem de mult in afara...

Edited by raul_bog
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

omul are ceva dotari pe masina fata de un simplu e46 chel...

 

sincer nu stiu de unde scoti preturile astea, tot timpul la tine un e46 costa 2-3 mii de euro de vreo 2 ani incoace (taxa platita evident), facelift nfl nu conteaza...

 

scuza-ma dar la preturile pe care le zici tu, gasesti doar niste cojitze de masini, cu peste 3-4 sute mii km, un e46 si 320d facelift mai ales, in mintile lui (intradevar cu 200-250mii km) il gasesti intre 4-5 mii.

 

 

 

AndreiXXL, sincer nu stiu daca merita atata bataie de cap si umblatura pt 35 de cai, doar daca mergi extrem de mult in afara...

 

nu e vorba doar de 35 cp diferenta , are si turbina cu geometrie variabila si intra la turatii mai joase , e mai fiabil si mai usor de reparat in caz de defectiune la motor , mai putin zgomotos/vibrator decat un PD si are 6 trepte fata de 5 , intradevar e multa bataie de cap dar dupa swap macar o sa fiu cu inima impacata si nu o sa mai am motiv sa-mi detest masina si sa vreau sa scap de ea , numai cat ma gandesc ca porcaria aia de pompa de injectie bosh vp44 poate ceda oricand ma iau durerile de cap , ar fi bine sa iau una de rezerva sa o tin in portbagaj si sa fac putina practica sa o schimb pe loc :)) un fel de pitstop :p

Link to comment
Share on other sites

am vazut ca ai facelift si m-am dus cu gandul la M47TUD20

dar tu ai M47D20...si ai avut norocul sa fie facelift masina 2001 banuiesc :)

 

mda, acum te inteleg, dar parca tot as fi in dubii, doar sa stii ce motor iei exact, nu povesti...si sa stii ca mai tii masina 1-2 ani cel putin

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

omul are ceva dotari pe masina fata de un simplu e46 chel...

 

sincer nu stiu de unde scoti preturile astea, tot timpul la tine un e46 costa 2-3 mii de euro de vreo 2 ani incoace (taxa platita evident), facelift nfl nu conteaza...

 

scuza-ma dar la preturile pe care le zici tu, gasesti doar niste cojitze de masini, cu peste 3-4 sute mii km, un e46 si 320d facelift mai ales, in mintile lui (intradevar cu 200-250mii km) il gasesti intre 4-5 mii.

 

 

 

AndreiXXL, sincer nu stiu daca merita atata bataie de cap si umblatura pt 35 de cai, doar daca mergi extrem de mult in afara...

ceva dotari ce are el? hai sa fim seriosi, in afara de interiorul sport nu are nicio dotare. vorbim de e46 si numim masina dotata una cu pilot automat? sau faruri xenon aftermarket cu lupa (are din alea depo). sau bara fata m, doar bara fara fara pachet?

sa fim seriosi.

uite aici ceva dotari :)

http://olx.ro/oferta/bmw-325xi-4x4-ID5u6fQ.html#d7a8bdbfb3

cunosc masina a cumparat-o un prieten (coleg si el de forum cu noi, poate confirma) la un pret mai mic decat cel cerut. masina nu era teapa, samsarita, fara fiscal etc, masina de proprietar care o avea de vreo 3 ani.

 

si totusi ce pret SF ti se pare ca am dat eu? 3500-3600 pentru un e46 320d chel si cu taxa platita in stare acceptabila (adica nu stralucita) este egal cu intre 4000-5000 pentru una cu ceva dotari si in stare mai buna.

 

imi cer scz ptr offtopic dar na, mor ca unii nu accepta realitatea. e46 este o masina care se vinde ieftin poate unii care au dat cine stie cat acum multi ani, au bagat mii de euro ca na, se strica, acum le e greu sa accepte care e pretul real de vanzare. :)

si eu am o ragalie de e46 cu pachet m exterior, scaune sport interior, cheala in rest si daca as vinde-o nu sunt nebun sa sper peste 2000-2200. nfl motor 1.9. acum nu mai putin de 4 ani am dat pe ea 3500, apropo :). inmatriculata taxa platita.

 

si ca sa nu fiu total offtopic, ptr colegul care cauta swap cauta pe farcebook Florin Arsu, daca esti pe grupurile de fb de bmw o sa il gasesti repede. face swapuri foarte des si stie ce vorbeste si ce face :). e din bucuresti.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.