Jump to content

Sfat Achiziție


Sub7apte

Recommended Posts

Salutare, bĂŁieți! Peste puțin timp voi ĂŽmplini 18 ani și aș dori sĂŁ mĂŁ ajutați și pe mine cu un sfat prietenesc. Ăn primul rând, nu sunt aici ca sĂŁ mĂŁ laud, și nici nu ĂŽntreb doar asa, ca sĂŁ mĂŁ aflu ĂŽn treabĂŁ, așa cum am fost acuzat pe alte forumuri. Am un buget ~25.000 euro pentru prima mașinĂŁ și aș fi vrut sĂŁ merg pe BMW, ĂŽnsĂŁ nu sunt hotĂŁrât ce alegere sĂŁ fac. Eu aveam in gând 3 modele, ori un 730D din 2011, 525 din 2013, ori un X6 2009. Știu, X6 este ĂŽn contrast cu celelalte 2, ĂŽnsĂŁ ĂŽmi place de asemenea. Eu aș fi ĂŽnclinat balanța cĂŁtre cele douĂŁ sedanuri, dar V-am spus, nu sunt sigur deloc. Din câte am auzit, X6 e o mașina care e destul de scump de ĂŽntreținut, citisem pe aici parcĂŁ, postase un user ca la ~35.000 km schimbase plĂŁcuțele de frânĂŁ.. MĂŁ rog, nu mai vreau s-o lungesc aiurea. Ăn concluzie, voi ce ați alege dintre aceste 3 variante? VĂŁ rog, fĂŁrĂŁ caterincĂŁ ieftinĂŁ sau cu d-alea gen "ce ĂŽți trebuie ție BMW la 18 ani? Ia-ți un golf. " Mulțimesc anticipat!
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ce iti trebe bmw la 18 ani ? :) ia-ti un golf :))

 

daca tot vrei sa inveti sa conduci ceva, ia o masina care sa te invete condusul( daca stii sa mergi pe un oltcit-care e parfum deja- stii sa mergi pe orice) si un tico e bun ..

 

si acum serios : la 25mii si varsta ta m-as gandi si la un f30 mpack 318d sau 320d

Edited by nettoVerkauf
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ca si intretinere din cele 3, seria 5 are impozitul mai mic avand motor de 2l, in rest revizile si intretinerea este cam la fel. Acum desigur ca uni vor spune pai sti ca f01 este o masina pentru persoanele in varsta :laugh: , ca x6-le este de pitzi, si coca :w00t: , consum mare bla bla... ca si sfat personal iti sugerez sa alegi ce iti place mai mult, :good: dar un drive test cu cele 3 modele te va lamuri mai bine.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La varsta si bugetul tau cauta ceva tineresc, un coupe sau un cabrio, cu dimensiuni mai mici, poate ar fi mai indicat un awd, lasa 7er si X6 pt mai tarziu, oricum iti vor da multe batai de cap pe stradute sau in parcari subterane inguste.

 

7er nu cred ca este mai ieftin de intretinut decat un x6, oricum asta ar trebui sa fie ultima grija cand te arunci la asa ceva. Ca idee la X6 schimbam placutele la 30-35k km, la seria 6 nu au apucat nici 30k km.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca stii deja ce recomandari o sa primesti, atunci de ce mai deschizi topic?

 

O masina puternica, cu dimensiuni mari si eventual tractiune spate este cea mai nepotrivita alegere pt un incepator.

 

Ca sa evitam alte discutii vom inchide acest topic, s-a mai discutat.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.