Jump to content

e46 318ci 118hp


adriano2br

Recommended Posts

Peste vreo saptamana asa , vreau sa cumpar si eu un bmw din 2000, coupe 1895cmc , de 118cp. Masina arata bine , are piele, jante aliaj..Doar in poze am vazut-o momentan. Suspiciunea mea a aparut atunci cand tipul mi-a zis sa il anunt cu o zi inainte cand ma duc sa vad masina, pentru ca nu o are in oras, este undeva la tara, in garaj..el avand alta acum. pretul ar fi 3200

euro negociabil, si sper sa o iau cu 3000.

 

Am un prieten care si-a luat masina recent..si la fel , cand a vrut sa vada masina..vanzatorul i-a zis sa se duca in urmatoarea zi ca e plecata sotia cu masina de acasa..iar dupa ce a cumparat-o,peste cateva zile au inceput sa i se aprinda martorii in bord, check engine si altii. El suspecteaza ca vanzatorul a dus-o la tester sa ii stearga erorile inainte sa i-o vanda lui.

 

 

Si nu vreau sa petesc si eu la fel, sa o curete asta de erori apoi sa mi-o dea mie. Oare daca are erorile sterse de el si eu o bag pe tester , mai apar ceva erori?

Edited by adriano2br
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fii sa mergi cu un tester si te uiti la erori la fata locului...le stergi, testezi masina si te uiti din nou.

De asemenea, ai putea sa iei cu tine un manometru sa masori compresia la motor

 

Dar in general, motoarele 1.9 benzina is fiabile.

 

Daca esti din apropierea clujului, te pot ajuta cu astea.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, e distanta cam mare intre noi, sunt din braila..dar o sa gasesc eu un service. Am gasit 3 bmw'uri, doua coupe , 1.9 de 118cp si unul in 4 usi , 1.9 de 105cp. Acum, trebuie sa imi fac timp intr-o zi sa le vad pe toate si care o sa mi se para mai bun, pe ala il duc la tester..si eventual , il cumpar. Toate 3 au pretul intre 2900-3300 euro.
Link to comment
Share on other sites

Suma asta este f mare pentru un e46 1.9. Sa merite banii astia trebuie ca masina sa fie fff intretinuta si sa aiba si ceva dotari peste medie (atentie ca la e46 dotari nu sunt climatronic si 4 geamuri el. Ci altceva, pachet m, trapa, xenon, etc) . Ai grija ce iei, eventual pune direct linkurile si te mai sfatuieste lumea p aici .
Link to comment
Share on other sites

-geamuri electrice fata/spate(inchidere/deschidere din cheie)

-climatronic

-senzori ploaie

-interior piele

-servo directie

-abs/asr

-jante 17 M

-toba sport(se aude foarte bine)

-magazie 6 cd

-oglinda interioara cu senzor antiorbire

-oglinzi electrice/rabatabile/incalzite

-stopuri spate led

-alarma

-cotiera piele

 

Masina asta este un coupe din 2000. 3000 de euro ultimul pret, adus in tara in 2015 si o iau direct de la proprietar. poze nu pun, ca inca nu este a mea si nu vreau sa apara ceva probleme cu proprietarul..posibil sa aiba si el cont. De obicei masinile se vand mai scump in braila-galati. Nu vreau nici ceva la 2000 de euro..pentru ca alea nu poti avea nici o pretentie de la ele. in schimb , m-am plimbat cu un e46 in 4 usi..adus in tara prin 2009 cred si radiat fiscal din 2010. L-a luat un prieten cu 2500euro, dar din 2010 , de cand a fost radiat fiscal, nimeni nu l-a mai luat in evidenta, si sigur a trecut prin cateva maini pana a ajuns la el. MAsina are o bataie la cardan, cand o baga in viteze..cred ca este de la flansa, ceva batai pe la rotile fata..in schimb merge. Dar tinand cont de istoricul ei..nu as plati nici 2000 pe o astfel de masina.

Edited by adriano2br
Link to comment
Share on other sites

Oare am sanse sa gasesc un e46 coupe..sau sedan non facelift , model 316i sau 318i in stare buna pe la 3000 de euro ? sa fie inscris daca se poate.

 

Am fost azi sa vad un coupe 318 , 118cp,,dar a fost o dezamagire totala, proprietarul mi l-a laudat , ca totul e perfect..iar la fata locului am fost dezamagit total . Masina nu avea nici o dotare mai speciala..in afara de piele, care era foarte imbatranita..mult mai bine cred ca ar arata o tapiterie textila decat ce am vazut azi , in plus bordul era in mile..ceea ce nu mi-a zis la telefon. Si din ce am vazut , lipseau si niste plastice pe sub bord..si banuiesc ca a avut volan pe dreapta. Motorul avea o scartaiala pe la cureaua de accesorii..plus o huruiala , ca sa nu mai zic de balta de ulei care era pe el. plus un litru de lichid serva pe care il tinea sub capota..probabil pentru completari :|. Cauciucurile tocite si ele...si asta doar asa la o mica inspectie, nici nu am plecat cu ea de pe loc, ca sigur mai gaseam si alte probleme.

 

Oare chiar asa scump se vand e46'le astea? chiar nu conteaza deloc starea lor? vad ca toata lumea le lauda si cere mult pe ele..dar multe nu fac banii..nici macar 2000 de euro nu as da pe o astfel de masina..iar apoi sa mai bag 1-2000 in ea. Oricum, inca nu ma dau batut. o sa mai caut.

As lua ceva cu numere rosii, dar ma mai ajunge 1000 de euro si inmatricularea ..si parca nu as da atatia bani la stat. Iar facelift euro4 nu vreau din cauza motoarelor. Vreau non-facelift doar pentru motorul clasic cu 8 valve, ceea ce pe facelift nu exista.

Link to comment
Share on other sites

La 3000 eur gasesti 1.9 in stare peste decenta. Trebuie doar sa cauti masini de la propr seriosi (intreaba daca sunt ei trecuti pe carte, si sa o aiba de mai mult timp). Ai ceva de cautat dar bugetul este f ok ptr un 1.9. O sa iti mai scriu eu la ce sa te uiti in perioada urmatoare (am un 1.9 de 4 ani) dar acum sunt p tel...
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat doua bucati E46, un 323cabrio si un 318isedan fl mai demult. Sincer sa iti spun toate care erau varza aveau preturi bune. In poze aratau beton iar in realitate erau pur si simplu niste cazane. Am intalnit si oameni cu masini ok, intretinute, care intradevar aratau chiar bine, dar pretul lor era total diferit.

In functie de buget gasesti masina care trebuie. Sunt si exagerari de pret dar nu vb despre astea aici.

Mai exista varianta sa gasesti pe cineva care chiar are nevoie urgenta de bani si sa te alegi cu un chilipir...doar ca sunt mai rare cazurile.

Mergi si vezi cat mai multe masini. Eu din Bucuresti am cumparat masina tocmai in Piatra Neamt.

Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

Doar de la proprietari caut si eu. Tipul asta era proprietar de anul trecut..si a zis ca l-a ajuns 4000 cu tot cu inscriere..ceea ce nu prea cred. Ori s-a tepuit serios...ori vroia sa ma faca pe mine sa ii dau banii pe ea.

 

Mai am una pe care trebuie sa o vad..unic proprietar de 7 ani a zis, dar problema e ca cere vreo 3700..si nu am atat, oricum, asta se vede ca a fost intretinuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.