Jump to content

E46 FL 318i n42 143hp 29.11.2001


torvalds

Recommended Posts

asigurarea my friend , aia era buba, ca a mea e valabila pana in septembrie , deci mai avea 4 luni de asigurare. rovignieta pana in martie 2017... dar s-a targuit cu mine ca trebuia sa ii faca itp ul in 3 zile .. :frantics:

 

in fine , la baietasi din astia nu o dau , mai bine o tin ca a 2-a masina cand mi-oi lua alta , si aia e!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. masina a fost adusa in tara in 2010 , taxa a fost platita atunci si nu se recuperase pana in 2013 cand am cumparat-o eu, aceea era copia de pe adeverinta pe care am folosit=o eu la inmatriculare

2. pe portalul instantelor nu exista niciun dosar cu numele primului proprietar de pe carte cum ca ar fi un dosar de recuperare a taxei

3. dreptul de a cere restituirea taxei s-a prescris la 1 ianuarie 2016 - teremenul de prescriptie pentru creantele fiscale este de 5 ani.

4. pentru ca mi-a fost efectiv lene sa scot adeverinta de la anaf, am propus sa facem contractul de vanzare la notariat si sa trecem o clauza ca daca prin absurd iese adeverinta ca taxa nu este platita ii restitui eu contravaloarea. oare de ce nu ati vrut asa ?

 

5. nu uita ca eu am trecut la suspensia normala asa ca ati spus voi ca vreti masina (asta inseamna timp si bani pierduti de mine) - fara sa cer avans!

6. v-am spus de la inceput ca vreau sa va scriu pe talon instarinat catre ca imi vreau numerele

7. v-am spus ca ITP ul este valabil si ca v-a expira

 

8. dupa ce am vorbit la telefon v-ati mai targuit pentru 250 de lei ca expira itpul peste 5 zile si ca "credeam ca mai are 2-3 luni"

 

voi cand ati venit sa facem actele ati spus asa :

 

" pai iti spun de la inceput ca nu vreau sa imi scrii pe talon" - cum rahat e asta de la inceput cand eu, cand ati venit prima oara sa vedeti masina v-am spus ca nu o dau fara aceasta formalitate ?

 

dupa aceea ati spus dar domnle de unde stiu eu ca taxa e platita ca uite ca adeverinta e din 2013 ?

 

din cate imi amintesc am propus 2 variante : fie asteptati sa scot eu adeverinta si facem actele dupa (evident cus cris pe talon) fie facem actele la notariat (m-am oferit sa platesc eu contractul autentificat 100 de lei) cu clauza de mai sus ca platesc eu taxa daca iese doamne fereste negativ. nici una nu a fost agreata de voi, de ce ?

 

si tot din cate imi amintesc vroiati sa inchei un contract de vanzare cumparare direct cu tatal unuia dintre voi. insa niciunul dintre voi nu avea procura de la acea persoana pentru a cumpara masina.

 

dar da intr-adevar taxa aia de 221 de euro care este platita si nerecuperata 99,99% v-a impiedicat pe voi sa luati masina...

 

si daca tot vorbim de samsareala, nu cumva a avut unul dintre voi un valvetronic de vanzare chiar in perioada aia, un 316 dar care era trecut 318 si pe forum si pe siteruile de profil, cam cu 3200 de euro asa ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

a verificat userul @All pe bmwdecoder seri de sasiu si se pare ca un proprietar anterior a dat "putin" km inapoi, real are cam cu 100.000 km mai mult , deoarece in iulie 2011 avea 271.000. eu am rulat-o 78.000 de cand avea pe bord 204.000 pana acum cand are 282.000 (pe bord...).

 

- in alta ordine de idei, am schimbat rolele de accesorii si cureaua

- alternatorul cu unul sh din dezmembrari, ce sa vezi trebe codat la bmw ca altfel nu comunica cu ECU, motiv pentru care a rmamas martorul aprins in bord.

 

IMAG3561.jpg IMAG3564.jpg IMAG3565.jpg km_bmw_decoder.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

286.500 km pe bord

-schimbat rotile, am trecut pe cele de iarna , acelasi model de jante, doar cu cauciucuri kumho kw23, facut o echilibrare si presiune

-schimbat lichid frana ATE

-schimbat antigel HEPU

- schimbat garnitura corp filtru de ulei Elring

-schimbat ulei ( motul x clean) si filtre mann

- schimbat bucsi bara stabilizatoare fata - febi bilstein- le aveam in portbagaj de cateva luni

 

e pregatita pentru inca o iarna. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update pret 3100 euro !

 

Salut !

 

O dai prea ieftin, e pacat de ea. E plin "oleicsu" de cazane la pret mai mare ca al tau.

Daca nu esti grabit sa o dai, tine de pret(minim 3500) si incearca sa o pui pe Autovit, sigur o dai in primavara cel tarziu.

 

Parerea mea, scuza-ma ca m-am bagat in seama off topic si bafta la vanzare ! ;)

 

App...am vazut ca unii se indoiesc de taxa. Cum dracu sa crezi ca ar recupera careva o taxa de 2-300 de euro, care se plateste in 5 rate anuale ?!

Eu cand am luat-o pe a mea, m-a interesat doar fiscalul, ala e cu probleme in general.

Edited by hf_now
Link to comment
Share on other sites

pĂŁi da, nu mĂŁ grĂŁbesc sĂŁ o dau , insa nici cu acest pret nu o vrea nimeni , cĂŁ are km multi. probabil cĂŁ o pĂŁstrez și ĂŽmi mai iau una pentru mers in afarĂŁ și cu asta basta.

bine si alea de pe olx au in realitate km multi dar pe bord sunt doar 150 000 si unii vor sĂŁ viseze frumos.

 

La noi nu conteazĂŁ transparența și faptul cĂŁ am spus fiecĂŁrui potențial cumpĂŁrĂŁtor tot ce era relevant despre masina, la noi merge mai bine cu vrĂŁjeala : ”e țiplĂŁ mașina boss, acum am adus-o și a luat tot bordu pe autostradĂŁ”.

 

si dupĂŁ ce descoperĂŁ proaspĂŁtul cumpĂŁrĂŁtor de e46 cu 2500 de euro cĂŁ de fapt ”da, se aude o bucșĂŁ” inseamnĂŁ cĂŁ trebuie schimbate bratele și bieletele antiruliu și cĂŁ ”nu scoate pic de fum” ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ de fapt consuma 1l de ulei la 500 de km și trebuie schimbate simeringurile ĂŽși dĂŁ seama cĂŁ bmw ul e o mașinĂŁ de rahat care bubuie la doar 120.000 de km ca doar atata are in bord :)).

 

Probabil cĂŁ a mea va fi luatĂŁ de un samsar, care ii va da km inapoi la valoarea specificatĂŁ, ĂŽi va face mici operatiuni estetice pe exterior , iar un tanar va fi super incantat de noua achiziție și de faptul cĂŁ nu a luat mașina fraierului de pe forum cu multi km, a luat una mult mai bunĂŁ cu doar 120.000, dar deh un pic mai scumpĂŁ la doar 4000 de euro, dar vorba aia ”dai un ban da face” .... :pardon:

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost in concediu o saptamana in Austria la nasii mei.

Am facut in 5 zile aprox. 1600 km, doar in Austria, ... si unii inca au pretentia la 120.000km de la o masina din 2000-2004 "recent adusa" ...

Edited by hf_now
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca exagerati, exista extrem de multe e46 benzina cu mai putin de 250k km pe piata. Inteleg ca e intretinuta masina si chiar este in stare buna, dar lasati povestile. Are multi km. Eu am verificat pe Bmwdecoder lunile astea vreo 6 modele de e46 benzina. Pe langa acesta toate cele 5 aveau sub 250k km. Actuala mea masina este aceeasi luna de fabricatie cu aceasta si am luat'o cu 208k km, confirmati de istoric.

Cu siguranta masina merita banii, dar Valvetronic cu 400k km este intr'un mare fel...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca exagerati, exista extrem de multe e46 benzina cu mai putin de 250k km pe piata. Inteleg ca e intretinuta masina si chiar este in stare buna, dar lasati povestile. Are multi km. Eu am verificat pe Bmwdecoder lunile astea vreo 6 modele de e46 benzina. Pe langa acesta toate cele 5 aveau sub 250k km. Actuala mea masina este aceeasi luna de fabricatie cu aceasta si am luat'o cu 208k km, confirmati de istoric.

Cu siguranta masina merita banii, dar Valvetronic cu 400k km este intr'un mare fel...

 

Nu exista "foarte multe" E46 sub 250k !

Chiar foarte putine. Daca ai gasit tu una, inseamna ori ca ai avut noroc, ori ca ti se pare.

 

Uite, spre exemplu am eu cu 191k acum, ultima intrare in service in 2007 cu 45k, an fabricatie 2003/10 ... pare o masina "super tare" fata de aceasta din anunt ?

Link to comment
Share on other sites

@All, tu esti cumpĂŁrĂŁtorul informat, care stie ce vrea , știe de vin decoder, știe sĂŁ interpreteze anumite date pe care le primește și ia o decizie ĂŽn cunoștințĂŁ de cauzĂŁ.

Vrei sa spui cĂŁ ai verificat 5 e46 care aveau ultima revizie facutĂŁ in reprezentanțĂŁ cu cel putin 6 luni inainte, fĂŁrĂŁ ”gap-uri” de cativa ani intre intrĂŁrile ĂŽn service ? S-au postat multe extrase din vin decoder in care apĂŁrea o revizie in 2010 la 80.000 și apoi una in 2013 la 95.000, apoi dacĂŁ masina aia nu a calcat in reprezentantĂŁ timp de 3 ani , kilometrajul inscris nu face 2 bani pentru cĂŁ ĂŽn 3 ani se poate intampla orice .

Link to comment
Share on other sites

Cand vad mentalitatea asta cu "kilometrii reali" la o masina veche de 12-15 ani ... incep sa nu mai fiu contra datului inapoi. Pai cum sa te intereseze mai mult km decat starea masinii si investitiile in general ?

 

@All

 

Esti constient cat de usor se falsifica "istoricul" unei masini in baza de date comuna ? Suntem in 2016 ... nu mai visa avioane ... verifici masina mecanic, estetic si o iei, scurt.

In rest e doar amagire ... se strica si aia cu 80.000 daca si-a batut joc de ea anterioru' oricum.

Edited by hf_now
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu nu stiam cĂŁ se poate falsifica ... , la mine km nu au fost un criteriu cand am luat-o, in schimb i-am facut o diagnoza mai amanuntitĂŁ.

 

1. Ai procedat corect.

2. Se poate falsifica istoricul. Pentru un "hacker" incepator e treaba de 10 minute ;)

 

Evident, e riscant sa faci asta la masini din 2010+ pt ca inca sunt "active" real, insa la un E46 care nu a vazut reprezentanta din 2005 ? Sa mai fie si "recent adusa" si sa aibe ultima verificare in Olanda spre exemplu ? :))

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.