Jump to content

cum se activeaza speed limit info kafas 1 pt romania


geopgi

Recommended Posts

  • 2 months later...

eu am reusit azi sa codez kafas1 si functioneaza in romania,singura nelamurire pe care o am e ca dupa citirea unui semn cu limitate de viteza imi arata in bord si pe head up, dar info cu viteza ramane doar cateva secunde apoi dispare.inainte de codare aparea ca aceasta optiune nu este valabila in tara dvs.acum am cerculetul acela portocaliu cu --- si dupa primul indicator afiseaza viteza dar cum am mai spus doar pentru cateva secunde,la urmatorul indicator se schimba in functie de valoarea citita.am facut urmatoarele codari:

1) pentru a VO 8TH[aceasta o aveam deja]

2) HU_CIC, 3001 ExBox, SPEEDLIMIT_INFO = activ

3) kOMBI, 3000 Anzeige_Konfiguration, SPEED LIMIT = sli_gen1

4) kOMBI, 3003 FZG_Ausstattung, SPEED_LIMIT = activ[la mine nu apare aceasta valoare in FZG desi il am]

5) Kafas, 3010 SLI_CODING, SLI_ON_OFF = SLI_ON

6) Kafas, 3010 SLI_CODING, CODE_ELECTRIC_HORIZON = nicht_aktiv

7) Kafas, 3010 SLI_CODING, Country_code_display = VALUE_1

8) Kafas, 3010 SLI_CODING, UNIT DISPLAY = wert_4

9) Kafas, 3020 KAFAS_COMMON, COUNTRY_VARIATION = VALUE_1

ce ar mai trebui facut ca acea valoare citita sa ramana pana la urmatoarea citita?

Edited by florincosta
Link to comment
Share on other sites

SLI nu functioneaza doar cu semele citite, afiseaza limita din sistemul de navigatie permanent si cand camera detecteaza o limita diferita o afiseaza cu prioritate, astfel tot timpul ai o limita afisata nu doar cand camera detecteaza ceva. KAFAS1 are restrictionare pentru codul de tara unde te afli, transmis de navigatie, fara un modul care sa modifice bit-ul de tara din mesajul trimis pe CAN de catre navigatie nu il poti face sa functioneze. Ai nevoie de un modul care se monteaza pe PT-CAN si care schimba in timp real codul de tara trimis catre KAFAS.

 

Ce ai facut tu, ai activat SLI "camera only" care va sta afisat pana cand primeste pe CAN codul de tara de la navigatie care il dezactiveaza. CAN ID-ul respectiv are un refresh de 1000ms adica exact atat cat vezi tu limita de viteza.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.