Jump to content

Upgrade intercooler


Danyro

Recommended Posts

salut,

 

Cum masina iese din garantie, ma gandeam sa o duc de la 143cp la 177cp safe. M am documentat ceva si cutia+turbina ar fi ok - cuplu/presiune.

 

Nelamuririle mele ar fi:

 

1. Un intercooler mai mare ar aduce cativa cp extra? ar conta intr-un fel -> in mersul motorului mai bine etc?

2. As merge pe intercoolerul original al motorizarii de 177cp care este mai mare. singura diferenta este marimea inlet-ului care nu mai este de 62(ca la 143cp) ci 70mm.

aici problema ar fi daca furtunul nou se potriveste la imbinarea cu turbina mea de 143cp sau are alte cote - el cuplandu-se la turbina de 177cp. Am vazut ceva de sistemul quick fit.

3. Ce alte variante de calitate aftermarket ar fi? ma refer la producatori ok.

 

Orice sfat, e binevenit.

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut. Banuiesc ca ai 318d e90 (ar fi bine sa precizezi ce motorizare ai sa stim despre ce vorbim) :)

 

Nu te avanta inca la intercooler marit. Mai bine remapeaza masina iar pe urma daca mai doresti crestere de putere, treci la alta turbina + intercooler mare (gasesti Wagner plug&play sau cumperi intercooler universal si refaci traseul) + injectoare :)

Link to comment
Share on other sites

credeam ca apare in semnatura :)

 

masina este un E84/X1 18dx - 143cp stock. nu as mai vrea sa schimb turbina sau dpf off etc. doar un intercooler mai mare daca eventual aduce cativa cp sau o viata mai buna pt motor.

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

Un intercooler mai mare ajuta la racirea aerului comprimat de catre turbina iar cu cat e mai rece aerul puterea dezvoltata de motor creste, dar intre cel de pe 18d si cel de pe 20d nu e diferenta asa mare. Daca tot vrei un upgrade, ori pun intercooler Wagner dedicat ori unul aftermarket, refaci traseul si optezi pt o remapare cu DPF On.

 

Intercoolerul in sine nu duce la o crestere de putere ci reduce pierderea acesteia cauzata de incalzirea aerului care intra in motor.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Un intercooler mai mare ajuta la racirea aerului comprimat de catre turbina iar cu cat e mai rece aerul puterea dezvoltata de motor creste, dar intre cel de pe 18d si cel de pe 20d nu e diferenta asa mare. Daca tot vrei un upgrade, ori pun intercooler Wagner dedicat ori unul aftermarket, refaci traseul si optezi pt o remapare cu DPF On.

 

Intercoolerul in sine nu duce la o crestere de putere ci reduce pierderea acesteia cauzata de incalzirea aerului care intra in motor.

 

exact, ma intereseaza aerul mai racit care intra in motor dezvoltand o putere un pic mai mare...poate nesemnificativa in a simti ceva. ma gandeam la un powerbox nu neaparat chiptunning. am gasit unul care pare ok la cei de la chipexpress din uk. de la 143cp la 175 si cuplu de la 300 la 350NM.

 

ideea era sa modific cat mai putin si cu preturi ok. am gasit intercooler nou oem la 1000ron...nu am nervii necesari si nici mecanicul potrivit pt ajustari traseu intercooler/imbinari etc. de aceea daca era cat mai simplu si rapid era ok.

 

@crisjohn - degeaba pun ventilator ca scopul meu e ca aerul cat mai racit sa ajunga direct in motor, exact ce zicea kenbobo - aer mai rece = putere un pic mai multa. din ce am citit, 4-5cp extra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.