Jump to content

senzor temperatura exterioara bmw e46 compact


beculet12345

Recommended Posts

salutare am o mare problema la un bmw e46 compact 2003 316ti motor 1.8. de curand mi-am schimbat maneta de la semnalizare cu una cu bc am si activato totu bine imi idica corect mai putin temperatura care e +50 c mam uitat pe forum si am vazut ca senzorul ar trebui sa fie in in partea dreapta insa lipsea erau 2 fire rosu cu alb ambele am cumparat senzor cu tot cu mufa insa firele de la senzor sunt maro cu negru ambele ce parere aveti nu acelea sunt firele? sa mai caut sau ce sa fac iar dupa montare trebuie sa functioneze pur si simplu sau trebe facut din tester???
Link to comment
Share on other sites

Salut, in cazul meu e46 320d nfl cand am cumpĂŁrat Masina era fĂŁrĂŁ acel senzor, am cumpĂŁrat și eu senzorul si când sa il pun nu aveam nici mufa, ĂŽn partea dreaptĂŁ sunt 2 fire albastre, iar stânga maro cu verde dacĂŁ nu mĂŁ ĂŽnșel, am pus mufe pe cele 2 fire și ghici ĂŽn partea dreaptĂŁ indicĂŁ exact temperatura ca pe stanga, a tot rĂŁmas senzorul pe stanga . ĂŽnainte de a pune senzorul cum lipsea mufa am verificat sĂŁ vĂŁd care erau firele ca nu știam pe care sĂŁ le leg, am verificat simplu: am unit pe rând cele 2 fire, am pus contactul si inainte ĂŽmi indicĂŁ la bord -40 grade, dupĂŁ ce am unit firele ĂŽmi aratĂŁ cu +40 grade atât pe firele din partea dreapta cât și pe stanga. ĂncearcĂŁ și tu sĂŁ unești firele ĂŽntre ele și vezi dacĂŁ se schimbĂŁ ceva la bord.

ĂncĂŁ un amĂŁnunt dacĂŁ afarĂŁ erau 10 grade mie ĂŽmi indicĂŁ 22-25 indiferent pe ce parte am pus senzorul. Am pus si tester pe el și nu ĂŽmi dĂŁ nimic.

Link to comment
Share on other sites

am pus si nimic......firele nu sunt intrerupte ca vine curent pe ele leam verificat cu un led si se aprinde

Mie Îmi mergea pe amândouã firele, când puneam senzorul dupã 2secunde Îmi indicã În bord temperatura. Chiar si când atingeam firele Între ele din -40 se schimbã În +40 , poate nu ai reprogramat maneta bine sau ceva. Eu o aveam , doar senzorul nu Îl aveam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.