Jump to content

Creste temperatura BMW E36


Recommended Posts

Inteleg..asa am zis si eu ca e posibil din cauza radiatorului...plus ca nu avea nici termostat inauntru..! As vrea sa i fac o curatare a sistemului de racire mai bine dar nu stiu exact cum multumesc pentru sfaturi sper sa fie bine in continuare

Termostatul lipsa nu are legatura cu asta.

Termostatul tine apa in motor pana ajunge la temperatura optima 80-90-100 grade, depinde de motor, apoi da drumul, si se repeta circuitul.

Iarna fara termostat esti ca si congelat.

Link to comment
Share on other sites

Termostatul lipsa nu are legatura cu asta.

Termostatul tine apa in motor pana ajunge la temperatura optima 80-90-100 grade, depinde de motor, apoi da drumul, si se repeta circuitul.

Iarna fara termostat esti ca si congelat.

 

 

Bun am inteles si asta :rolleyes: Si pentru a face o curatare mai buna as vrea sa scot toata apa din instalatie si din ce amv azut in manualul de service trebuie elibarata apa din radiator de la busonul acela dar mai exista un surub in bloc..asa as vrea sa eliberez toata apa..si sa pun antigel...ce parere ai? mersi

Link to comment
Share on other sites

Daca ai gasit cum in manual, atunci incearca asa.

 

Unii curata cu calgon, altii cu sare de lamaie, sau alte minuni, nu stiu cat de ok este.

 

PS: Foloseste apa dedurizata.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai gasit cum in manual, atunci incearca asa.

 

Unii curata cu calgon, altii cu sare de lamaie, sau alte minuni, nu stiu cat de ok este.

 

PS: Foloseste apa dedurizata.

 

 

Da o sa incerc asa...am.observat ca pe loc baga foarte slab caldura aproape deloc..in mers rupe..sa fie caloriferul din bord infundat? Mersi

Link to comment
Share on other sites

Da,si caloriferul din bord poate fi putin infundat,sau electrovalva nu se deschide complet,deja ti-am mai dat acelasi raspuns pe la inceputul topicului.

 

 

Ok mersi mult pentru raspunsuri..O sa le.incerc pe ambele..numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nu te lua dupaindicatorul din bord te poate duce putin in eroare, celmai sigur poti verifica temperatura apei din radiator cu un termometru mic de camera, si verifica electrovalva care da drumul la apa fierbinte din motor, da calduraa la maxim si pune mana pe furtun, e fierbinte?
Link to comment
Share on other sites

Ventilatorul merge? Butonul din care rasucesti ca sa-ti dea caldura pe la parbriz sau la picioare iti merge mecanic? Daca cumva a ramas blocat pe aer rece degeaba iti trece apa fierbinte prin caloriferul din interior. ca n-o sa-ti bage deloc caldura. Aripioarele trebuie sa se comute mecanic de pe aer rece pe aer cald, ele se comuta sau nu? Sau au ramas blocate si tu doar rasucesti degeaba de buton?
Link to comment
Share on other sites

Ventilatorul merge? Butonul din care rasucesti ca sa-ti dea caldura pe la parbriz sau la picioare iti merge mecanic? Daca cumva a ramas blocat pe aer rece degeaba iti trece apa fierbinte prin caloriferul din interior. ca n-o sa-ti bage deloc caldura. Aripioarele trebuie sa se comute mecanic de pe aer rece pe aer cald, ele se comuta sau nu? Sau au ramas blocate si tu doar rasucesti degeaba de buton?

 

 

Man daca te referi la electroventilatorul din fata nu acela nu pleaca niciodata...am auzit multe opinii ba ca merge doar cu , clima ba ca trebuies a plece si cand trece apa de o anumita temperatura..cert este ca el nu pleaca deloc! Merg comutatoarele pentru ca atunci cand am luat-o a bagat caldura si mergea sa schimb de la rece la cald..chiar nu stiu ce sa zic mersi de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.