Jump to content

Problema Roti


sL!cK

Recommended Posts

Saluatare.

 

Zilele trecute am schimbat o pereche de jante pe 18 cu o pereche de jante pe 17, ET20 , J8.

 

Astazi m-am gandit sa le pun pe masina.

 

Jantele cu cauciucuri de iarna sunt pe 16. Zis si facut..am trecut la treaba. Am desfacut jantele de pe masina (cele pe 16) si am inceput sa montez jantele pe 17,

 

doar ca atunci cand am ajuns la rotile din fata sa le schimb,le-am ridicat pe cric si cand leam pus pe cele pe 17 am observat ca ceva atingea de protectia de

 

tabla care este in spatele discului de frana. Am impins de tabla aceia putin ,pana nu a mai atins aproape deloc de ea. Roata se invartea ,nu avea nici o problema.

 

Am trecut mai departe la cealalta roata din fata a masinii. Acolo am intampinat aceiasi problema,doar ca acolo atingea tabla mai usor.

 

Dupa ce am terminat de montat jantele , m-am suit in masina sa dau o tura cu ea sa vad cum se comporta masina cu noile jante.

 

Acuma, vine problema ce mare. SE BLOCHEAZA O ROATA...MASINA PLEACA DE PE LOC, DAR DUPA CE SE INVARTE ROATA PUTIN, SE BLOCHEAZA.

 

Am desfacut roata care am crezut eu ca este cea care se blocheaza (dreapta fata) si am invartit-o sa vad daca se blocheaza ...nu avea nici o problema,se invartea ,

 

numai ca atingea de acea tabla . Am mai tras putin de ea si am pus roata la loc.

 

Am incercat din nou sa plec cu ea de pe loc ...facea aceiasi chestie,se bloca roata.

 

Cand am vzt ca nu merge treaba ,am spus sa pun vechile jante la loc,cele cu cauciucuri de iarna,sa pot sa ma folosesc de masina in continuare ,pana rezolv problema

 

cu jantele.

 

Am pus jantele la loc,cele pe 16 ,cu cauciucuri de iarna si am vrut sa plec cu ea...Surpriza..O roata se blocheaza in continuare.

 

Acuma nu mai inteleg care este problema? Cu rotile astea am mers de 3 luni si nu am avut nici o problema cu ele.

 

Ce sa intamplat ?????

 

Sa fie oare prezoanele ...???

 

Nu stiu nici care roata se blocheaza exact,pentru ca am fost singur cand le-am schimbat,si nu a fost cineva sa se uite sa vada mai exact care roata se blocheaza.

 

MAsina este un e46 2003.

 

Nu cred ca problema este la jantele de 17. Ca daca era acolo problema ,atunci cand le-am inlocuit cu cele pe 16,nu ar fi trebuit sa mai faca figuri.

 

AM GRESIT EU UNDEVA? Decat am dat jos fiecare roata in parte si am inlocuit-o cu alta.

 

VA rog sa ma ajutati . Poate a mai intampinat cineva aceiasi problema si poate sa imi dea un raspuns .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.