Jump to content

E36 316i engine swap 318is?


MSamir

Recommended Posts

Salutare,

 

Daca am inteles si citit bine, la BMW, motorul e considerat consumabil, astfel apare in cartea masini "seria motor nu poate fi poansonata", astfel inlocuirea lui ar trebui sa fie "simpla" cel putin pe partea de acte. Am tot cautat pe net motoare si am gasit 1.8is-uri la preturi foarte bune, dat fiind faptul ca ambele motoare sunt in 4 cilindri, pozitionarea lui fiind aceiaiasi, diferenta fiind cei 38 de cai in plus la is si 30 de Nm si cei 200cm, eu zic ca se merita un swap. Acuma eu imi cer scuze daca am gresit ceva informatie din povestea mea si va rog sa ma corectati, intrebarile mele sunt:

 

1. Cutia de viteze, spatiul si toate sunt compatibile cu motorul IS?

2. In cele din urma e necesara ceva modificare in acte?

Vorbesc de varianta legala, fara "spaga la ITP" la fiecare 2 ani si alte povesti.

 

Astept pareri, sfaturi.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu seria motorului nu apare pe cartea de identitate atunci cand nu poate fi descifrata de cei de la RAR, iar masinile care nu o au trecuta sunt destul de putine. Pentru restul masinilor seria este trecuta in carte. Nu conteaza ca e Bmw,vw sau alta marca.

Daca nu ai seria motorului trecuta in carte poti oricand sa schimbi motorul fara sa mai faci nici un fel de formalitate, dar cu acelasi tip de motor. Daca pui alt tip de motor si vrei sa o faci legal, trebuie sa il omologhezi la RAR dupa ce il pui pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Daca am inteles si citit bine, la BMW, motorul e considerat consumabil, astfel apare in cartea masini "seria motor nu poate fi poansonata", astfel inlocuirea lui ar trebui sa fie "simpla" cel putin pe partea de acte.

 

ai citit degeaba pe net :)) cel mai bine ia cartea masinii tale si vezi daca scrie si la tine! ca f putine masini nu au seria trecuta, si daca tu o ai, daca apare serie motor:x12d45df atunci la revedere nu ai ce face

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa pui 1.8is dar sa ai grija sa ii stergi seria si esti 90% safe.

 

Aseara la o bere cu niste prieteni, asta a fost varianta la care m-am gandit. DAR, asta nu o stiu, din exterior 1.8is cu 1.6 arata la fel? 4 cilindri, stiu ca au in comun, dar in rest? Ca daca da, atunci ce-ar mai trebui sa schimb ca sa fie comaptibil? ECU ma gandesc ca sigur, dar si cutia de viteze?

Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep la e36, totusi e probabil ca va fi nevoie sa schimbi destule. adica suporti motor, cutie, ambreiaj, debitmetru, sonde lambda etc etc....compresor ac, bla bla... debitmetru, pompa servo et..

 

partea buna este ca le poti lua pe toate la pret ff bun (din dezmembrari). manopera va fi cam la fel cat motorul si ce piese mai cumperi pe langa

 

acum tu stii cat mai merita sa bagi o astfel de suma intr-un e36 (nu cred ca scapi fara 600-700eur cu tot cu manopera)

Link to comment
Share on other sites

Totul a inceput de la o cunostinta care are 3 motoare is de vanzare la cate 1000 lei bucata, plus si alte piese, 1000 lei nu mi se pare mult pentru 140 cai, dar vreoiam sa stiu ce mai implica asta, atat ca piese cat si lege. Da oricum va multumesc la toti pentru pareri si idei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.