Jump to content

Demontare bord e46


Tripl3x

Recommended Posts

Salutari dragi colegi.Am si eu o mare problema. Cred ca , clapetele de la aeroterma au ramas blocate . Am cautat topic cu demontare bord dar nu am gasit. Daca cumva exista vreun topic despre asa ceva i-mi cer mii de scuze si rog a se muta acest topic. A venit vara si canicula. Aeroterma mea baga aer doar pe la mijloc, apas butoanele de parbriz si partea de jos dar nu se simte nimic.Foarte putin baga in partea de sus. Rece se face in masina e totul ok , problema este ca-mi bate in mine oricat as muta acele grile si mai am probleme cand am dureri de cap. Cineva m-a indrumat sa dau bordul jos si ca vad daca sunt blocate acele clapete, problema e ca nu stiu cum si unde este prins bordul. e aceea va cer ajutorul cu o schema cu partile unde este prins bordul. Si daca tot dau bordul jos si umblu la aeroterma un sfat as dorii de la cunoscatori: ce ar trebuii sa mai schimb pe acolo , sa curat ... ca vorba aia nu dai bordul jos in fiecare luna. Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Inca un sfat pentru cei care vor face aceasta operatiune de demontare bord.

Primul pas bornele de la baterie scoase dupa care scaunele trebuiesc scoase afara din masina.

Eu am sarit peste pasul cu scoaterea scaunelor si pentru ca nu am dat importanta la acest detaliu cu scaunele m-am ales cu inca 4 ore de munca in ziua urmatoare.

Pentru ca nu am scos scaunele , ele fiind de culoare gri le-am murdarit ca draku .

In ziua urmatoare am fost nevoit sa ma pun pe curatat tot interiorul.

Link to comment
Share on other sites

salut.

Poate cineva sa-mi puna niste poze cu aeroterma clima si aeroterma AC? Sa-mi arate ce difera intre cele doua?

Se poate pune aeroterma clima in loc de aeroterma AC?

Pentru inlocuirea lor au mufe tot ce trebuie, ori se modifica instalatia electrica?

Link to comment
Share on other sites

salut.

Poate cineva sa-mi puna niste poze cu aeroterma clima si aeroterma AC? Sa-mi arate ce difera intre cele doua?

Se poate pune aeroterma clima in loc de aeroterma AC?

Pentru inlocuirea lor au mufe tot ce trebuie, ori se modifica instalatia electrica?

mai sunt "ingineri" care schimba panoul de ac manual cu cel de clima automata, cred ca ii fac sa se simta bine sa mai aiba cateva leduri aprinse in bord, dar clima nu functioneaza corect, deoarece nu au senzor de temperatura, si apar probleme la directionare aer;trebuie facut asa:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/67144-diy-conversie-de-la-clima-manuala-la-clima-automata-climatronic/

Link to comment
Share on other sites

eu asa am luat masina.

la diagnoza ,tester... un baietas care lucra cu un program care activa dezactiva functii , a zis ca-i arata ca are clima din fabrica.

Banuiesc ca aeroterma cu clima are la fiecare din clapete parbriz mijloc si picioare cate un motoras, la mine aveam un singur motoras care activa cele 3 clapete plus inca 2 motorasecare avea legatura cu recilcularea , asa banuiesc si sunt sigur pentru ca actionau 2 tije in afara habitaclului.

Unde pot verifica si eu VIN? Ori ma poate ajuta cineva sa-mi spuna si mie dotarile masinii

VIN WBAEU51010CJ10413

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu asa am luat masina.

la diagnoza ,tester... un baietas care lucra cu un program care activa dezactiva functii , a zis ca-i arata ca are clima din fabrica.

Banuiesc ca aeroterma cu clima are la fiecare din clapete parbriz mijloc si picioare cate un motoras, la mine aveam un singur motoras care activa cele 3 clapete plus inca 2 motorasecare avea legatura cu recilcularea , asa banuiesc si sunt sigur pentru ca actionau 2 tije in afara habitaclului.

Unde pot verifica si eu VIN? Ori ma poate ajuta cineva sa-mi spuna si mie dotarile masinii

VIN WBAEU51010CJ10413

Multumesc

Are aer conditionat din fabrica, si nu clima digitala:

 

 

Vehicle Identification Number WBAEU51010CJ10413

Type EU51

Model 318d - EUR

Development Code E46 (4FL)

Chassis LIM

Steering LL

Doors 4

Engine M47

Displacement 2.00

Power 85

Drivetrain HECK

Transmission MECH

Color Titansilber Metallic - 354

Upholstery Stoff Jacquard/grau - WAR

Production Plant DINGOLFING

Production Date 2003-01-09

 

Standard Equipment

530 Air Conditioning Klimaanlage

548 Speedometer With Kilometer Reading Kilometertacho

832 Battery In Luggage Compartment Batterie Im Kofferraum

851 Language Version German Sprachversion Deutsch

 

Options

210 Dynamic Stability Control (dsc) Dynamische Stab. Control (dsc)

428 Warning Triangle Warndreieck

488 Lumbar Support Driver/front Passenger Lordosenstuetze Fahrer/beifahrer

494 Seat Heating F Driver/front Passenger Sitzheizung Fuer Fahrer/beifahrer

660 Radio Bmw Reverse Radio Bmw Reverse

801 Germany Version Deutschland-ausfuehrung

863 Europe/dealer Directory Service Kontakt-flyer Europa

879 German / On-board Documentation Deutsch / Bordliteratur

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.