Jump to content

Lumina butoane volan E46 nfl 3 spite


madallyn

Recommended Posts

Buna ziua,

 

am un E46 nfl din 2000, si tocmai ce am montat un volan in 3 spite cu comenzi (la fel ca cel din atasament), si vreau sa fac sa se aprinda luminile butoanelor de pe volan ... inainte de acest volan am avut unul in 4 spite fara comenzi

 

ma poate ajuta cineva cu o schema?

 

Multumesc

post-69591-0-47360500-1468180308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

A montat doar volanul.

 

Ahaa..atunci ai nevoie de firele cu mufe pt retrofit sa faci conexiunile dintre comenzi si masina. Urmareste video asta si o sa iti dai seama ce e de facut.

Firele ti le poti face si tu daca ai ceva imaginatie si cele necesare. Bafta !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am avut comenzi pe volan din fabrica. Dar am facut legatura firelor cum face baiatul in video si functioneaza ok. Masina ta din ce an e? Se poate ca totusi tu sa nu ai nici modulul pt comenzi/pilot automat din fabrica si atunci se cam complica treburile.
Link to comment
Share on other sites

Masina mea nu a avut comenzi/computer de bord din fabrica, dar mufele aferente sunt acolo, cea cu 4 pini pentru bc si mufa pentru comenzi. Sunt eu mai cu moț?

un prieten a montat volan cu comenzi si a fost nevoie sa traga firele la blocul de lumini, prin zona aia, la un manunchi de caburi. era o schema chiar aici pe forum.

 

tu spui ca decat ai conectat mufele? si merg comenzile audio si sunt luminate? :)

Link to comment
Share on other sites

Tu doar ai montat volanul cu comenzi fara sa conectezi vreun fir? Sau ai facut retrofitul complet si nu se aprind luminile la butoanele volanului? Pilotul automat iti functioneaza?

 

Da, doar am montat volanul, conectand mufa de la airbag si mufa de la comenzi, doar ca pe celalalt nu aveam comenzi si nici pilot, deci mometan nu funcioneaza nimic de pe volan .... insa pe moment vreau sa fac doar sa se aprinda luminile de la butoane ...

Din cate am inteles de la altcineva, ar trebui trase niste fire de la blocul de lumini, am cautat de pe youtube dar nu am gasit nimic :(

Link to comment
Share on other sites

Oh, azi il montez si eu pe cel sport cu comenzi si airbag rotund, vazand mufa acolo, ma gandeam ca nu trebuie trase alte fire...

 

Pai trebuie tras fir pt iluminarea butoanelor la blocul de lumini si un fir sub capota la cutia de sigurante pt pilotul automat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.