Jump to content

Cauciucuri de iarna vs cauciucuri all season runflat


cavaliere

Recommended Posts

Eu am luat anul trecut un set de anvelope Michelin Cross Climate pt un E90. Nu le-am luat nici din zgârcenie si nici pentru economie de bani. Le-am luat pentru comoditate. Sa nu ĂŽmi mai bat capul in primĂŁvara, dupa ce trece iarna, ca mai vine o zĂŁpada ratacita si ma opresc bĂŁieții cu chipiu sa ma caute de cauciucuri.

Un motiv in plus este faptul ca zona in care locuiesc ( Timis ) nu prea are probleme serioase cu zãpada, anotimpul rece fiind unul destul de blând.

Iarna trecutĂŁ a fost prima cu anvelopele luate si am fost mulțumit de ele. Am facut chiar si vreo 3 ieșiri pe la Arieseni si una prin Austria si nu am avut probleme.

Pe umezeala, zĂŁpada topita, ploaie --> se comporta foarte bine

Pe zĂŁpada --> performante medii

Pe uscat, comparativ cu anvelopele vechi ( Dunlop Blue Response ) par a avea aceleași performante

Am facut cu ele pana acum aproximativ 20.000 km, si deși cred ca mai duc cel putin inca pe atât toamna viitoare le voi schimba cu siguranța.

E de precizat faptul ca merg destul de tare, si uneori mai forțez limitele mașinii

Link to comment
Share on other sites

425 lei o anvelopa pe 15???

 

Nokian face anvelope bune, dar per total sunt în gama medie.

Prețul mi se pare enorm. La aprox 250 lei găseai Michelin, Bridgestone etc

 

pai normal costa 410 lei anvelopa de mai sus,fara transport! am tot "bajbait" ce anvelope de iarna sa iau,dar pentru ca urmeaza prima iarna in care o sa conduc masina cu tractiune doar pe puntea spate,am zis sa platesc acum si sa nu regret la iarna cand o sa vreau sa plec de pe loc pe zapada si masina o sa zica "nu,n-am chef azi"...

de impins nu mai imping la masini...

ori functioneaza ori la fier vechi cu ea!

p.s.: nokian hkpl mi-a recomoandat un amic ce conduce zilnic un mercedes S430 V8! el n-ar cumparaa alte cauciucuri pentru masina lui indiferent ce spun altii! daca sunt bune pentru masina lui,cred ca sunt bune si pentru un bmw 520i E34 din 1990...

Edited by gowriel1982
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

p.s.: nokian hkpl mi-a recomoandat un amic ce conduce zilnic un mercedes S430 V8! el n-ar cumparaa alte cauciucuri pentru masina lui indiferent ce spun altii! daca sunt bune pentru masina lui,cred ca sunt bune si pentru un bmw 520i E34 din 1990...

alea sunt pentru 4x4 in general... si au orificii pt tinte, in caz ca ai de "patinat" pe gheata

Link to comment
Share on other sites

pai normal costa 410 lei anvelopa de mai sus,fara transport! am tot "bajbait" ce anvelope de iarna sa iau,dar pentru ca urmeaza prima iarna in care o sa conduc masina cu tractiune doar pe puntea spate,am zis sa platesc acum si sa nu regret la iarna cand o sa vreau sa plec de pe loc pe zapada si masina o sa zica "nu,n-am chef azi"...

de impins nu mai imping la masini...

ori functioneaza ori la fier vechi cu ea!

p.s.: nokian hkpl mi-a recomoandat un amic ce conduce zilnic un mercedes S430 V8! el n-ar cumparaa alte cauciucuri pentru masina lui indiferent ce spun altii! daca sunt bune pentru masina lui,cred ca sunt bune si pentru un bmw 520i E34 din 1990...

Eu zica ca WRD4 este tot ce ai nevoie pt iarna.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Mai e o problema cu faptul ca neavand rezerva, as vrea sa iau o roata de rezerva insa la fel e dilema ce roata mi-ar trebui ca sa nu paradesc cutia de transfer. Ca roata subtire inteleg ca nu e buna.

Depinde ce dimensiune are roata slim.Poate fi echivalenta cu roata normala de pe mașina. Ce dimensiune ai ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.