Jump to content

Masa tractabilĂŁ X3 F25


Keepa

Recommended Posts

Care este masa maximĂŁ pe care un X3 2.0 xDrive o poate tracta? Din ce am vĂŁzut pe site-ul BMW are 1.8t goalĂŁ și sarcina maximĂŁ admisĂŁ 620 kg, dar 1t sarcinĂŁ pe puntea fațĂŁ și 1.3 sarcinĂŁ pe puntea spate. Se cam bat cap ĂŽn cap aceste informații sau nu le ĂŽnțeleg eu corect. MĂŁ intereseazĂŁ sĂŁ achiziționez un astfel de model ĂŽn primĂŁvarĂŁ și la nevoie aș vrea sĂŁ o pun puțin la treabĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Pai probabil se iat in calcul si atasarea unei remorci/rulote care implicit incarca puntea fata majoritar. Este corecta sarcina de 600 kg, incarcatura strict in masina. Cred ca ce e atasat, intra la sarcina maxima ansamblu, care e undeva la 4 tone si putin. Probabil e eroare undeva la sarcinile pe punti pe site . Edited by cavaliere
Link to comment
Share on other sites

Cred ca mai intai trebuie sa verifici cat suporta carligul de remorcare iar dupa aceasta sa ai in vedere limita de 3.5t impusa de permis catB.

 

99% masina va duce sigur incarcatura admisa in conditii legale.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Poti merge pana la 4250 kg cu remorca cu cat B, cu conditia ca remorca sa nu depaseasca 750 kg

 

II. Anexa nr.1 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 din LEGEA nr. 203 din 9 noiembrie 2012 privind circulația pe drumurile publice, categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere:

„f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;”

Edited by RazvanE39
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In mod sigur nu vei putea tracta 3500 de kg chiar dc ai categoria E! Nu din cauza permisului, ci a limitei de tractare a masinii! Babeste masa maxim autorizata a remorci(remorca+incarcatura) nu poate depasi doua treimi din greutatea vehiculului tragator! E83 poate tracta conform cartii de identitate 1700kg cu dispozitiv de franare! Oricum mi se pare cam mult pt cat poate masina!

Mitsubishi L200, care este un bivol al autoutilitarelor poate tracta 2700kg conform cartii! Din cate stiu poate doar vreun Nissan Patrol sa poata tracta mai mult, dar nu cu mult!

Edited by Closcutz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.