Jump to content

'02 BMW 325i vs '04 MINI COOPER S


particular325i

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

caterinca necaterinca (remarcati va rog sintaxa deosebita) pana la urma cooper s este o bombita destul de tare care da mari satisfactii. am stat deoparte vreo 2 luni si nu am mai citit sau postat nimic pe forum, in special asta cu mini. am facut aproape 5000 de km cu masinuta, majoritatea in bucuresti. pot sa zic, si asta e parerea mea si numai a mea asa ca nu imi sariti in cap, ca nu as da miniul pe nimic altceva pt deplasarea prin oras.

 

este mica si deci se parcheaza usor,

este mica si se strecoara prin locuri unde "gipurile" sau "esurile" sau "cinciarele" etc etc nu incap si deci nu pot depasi,

este mica si deci usoara si deci foarte sprintena, "facand la stop" multe masini cu pretentii prin oras,

directie, stabilitate si frane de "belea" :D

zgomot de turbo curat si frumos,

audio care suna fff bine,

comenzi simple si usor de folosit,

etc etc

 

acum normal ca are si hibe:

foarte rigida, orice damb simtindu-se in scaun,

doua persoane inauntru, a treia avand foarte putin loc iar a patra... :D)

porbagaj aproape inexistent,

"tocitor" de anvelope,

consum substantial la deplasarea in forta

 

cam asta ar fi miniul s in cateva cuvinte si mii de km la bord. acum chiar ca nu as da cooper s pe 325... nici in ruptul capului. dar repet este alegerea mea si... don't try this at home :twoup:

 

ps: am uitat sa va comunic, urmeaza in vara asta un upgrade, cip+tobe+filtru k&n, care va rezulta in 230 de caluti pe roti. de abia astept sa intalnesc o cupra atunci :twoup: :D

Edited by bored
Link to comment
Share on other sites

in 325i de 190 cp.. are mai putini cp/tona decat un cooper S... e "cart" ce o fii , arata bine, suna foarte foarte bine.... poate nu e practica, dar ca masina de oras.. e avion. Comparati-o cu un 325i coupe :twoup:) unde bagaje nu prea incap.. pasageri nu prea incap... nu zic ca-s egale.. da se vede unde se pot confunda :twoup:+
Link to comment
Share on other sites

caterinca necaterinca (remarcati va rog sintaxa deosebita) pana la urma cooper s este o bombita destul de tare care da mari satisfactii. am stat deoparte vreo 2 luni si nu am mai citit sau postat nimic pe forum, in special asta cu mini. am facut aproape 5000 de km cu masinuta, majoritatea in bucuresti. pot sa zic, si asta e parerea mea si numai a mea asa ca nu imi sariti in cap, ca nu as da miniul pe nimic altceva pt deplasarea prin oras.

 

este mica si deci se parcheaza usor,

este mica si se strecoara prin locuri unde "gipurile" sau "esurile" sau "cinciarele" etc etc nu incap si deci nu pot depasi,

este mica si deci usoara si deci foarte sprintena, "facand la stop" multe masini cu pretentii prin oras,

directie, stabilitate si frane de "belea" :D

zgomot de turbo curat si frumos,

audio care suna fff bine,

comenzi simple si usor de folosit,

etc etc

 

acum normal ca are si hibe:

foarte rigida, orice damb simtindu-se in scaun,

doua persoane inauntru, a treia avand foarte putin loc iar a patra... :))

porbagaj aproape inexistent,

"tocitor" de anvelope,

consum substantial la deplasarea in forta

 

cam asta ar fi miniul s in cateva cuvinte si mii de km la bord. acum chiar ca nu as da cooper s pe 325... nici in ruptul capului. dar repet este alegerea mea si... don't try this at home :twoup:

 

ps: am uitat sa va comunic, urmeaza in vara asta un upgrade, cip+tobe+filtru k&n, care va rezulta in 230 de caluti pe roti. de abia astept sa intalnesc o cupra atunci :twoup: :D

 

 

dude mi-ai furat visul...asemenea tuning vreau si eu desi eu am doar un cooper de 116 caluti dar il urc la 190-200 cu aceleasi pachete tuning care doresti si tu...culmea si aproximativ aceasi firme ;) poate tinem legatura si facem un "turing du romanie" , poate asa se mai alatura si alti sau altele :D

 

chiar am deschis un topic pe tema asta cu caravana! ms inca odata...respect by me, respect by mini :P

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
simpatici mai sunteti, cu mini-urile si parerile voastre despre ele <_<)

 

eeee, noi suntem foarte simpatici. dar sa ne fi vazut anul trecut cand s-a postat threadul asta. dar daca zici tu om fi si anul asta. te bagi si tu in gasca sau doar faci valuri p'aci prin bucuresti cand ele sunt de fapt la mamaia si tataia?

 

get a life mate, ca de murit toti murim, sigur. mi-a zis urania aseara pe mess...

Link to comment
Share on other sites

simpatici mai sunteti, cu mini-urile si parerile voastre despre ele :))

 

eeee, noi suntem foarte simpatici. dar sa ne fi vazut anul trecut cand s-a postat threadul asta. dar daca zici tu om fi si anul asta. te bagi si tu in gasca sau doar faci valuri p'aci prin bucuresti cand ele sunt de fapt la mamaia si tataia?

 

get a life mate, ca de murit toti murim, sigur. mi-a zis urania aseara pe mess...

 

hai ca am updatat semnatura ca sa nu mai ai dubii <_<

ma interesez pt o cunostinta care vrea sa cumpere un mini, buget pana in 7500E si asa am ajuns sa aflu ce simpatici sunteti

 

(scuzeee de oftopic)

 

ontopic: nu vad rostul comparatiei intre ele, fara sa fii f concret: x vs. y din punct de vedere al stabilitatii si senzatiei in curbe, de exemplu (ca la mini cam asta auzi cel mai des ca punct forte)

Link to comment
Share on other sites

@particular325i

Mini este o masina deosebita, atat pentru fete cat si pentru baieti...si sa stii ca e suficient de rapida si are o calitate mai mult decat suficienta.....Clientii de mini sunt clienti de mini....adica ori iti place....ori nu iti place.

 

O sa iti povestesc experienta mea cu un Cooper S, 175 CP, cutie automata...7000 km...adica aproape noua....gri inchis cu piele rosie si jante de 17'...adica frumoasa foc.

 

Parti pozitive:

-are un sprint foarte bun de pe loc si un sunet frumos

- e cocheta foc....si chiar deosebita

- o parchezi unde nu te astepti <_<

 

Parti negative:

- e adevarat ca are un sprint foarte bun....dar dupa 100-130 km la ora e gata...numai zgomotul e de ea (m-a facut un 118d de 143 cai)

- consuma in jur de 13-14% .... 335i consuma atata

- suspensiile sunt foarte rigide....la inceput e fun, dar dupa vreo doua zile cu strazile noastre....iti cam piere zambetul

gandeste-te ca pe portiuni unde treceam cu bmw-ul cu 90 la ora....cu mini mergeam cu 50 la ora.....ca nu puteam mai mult....si bmw-ul nu e campion la confort :)

- am vrut sa merg in excursie de 2 zile cu inca o famile...adica patru persoane ...am lasat-o balta...poate tu gandesti ca tie nu iti trebe 4 locuri....dar cand te astepti mai putin vine prietena ta si iti zice sa mai mergeti cu un cuplu la munte....nu vei putea...crede-ma

- am avut masina cam o saptamana....si...cand o conduceam, crede-ma ca nu prea atragea priviriile...gagici pe trecerea de pietoni, gagici in complexul studentesc, smecherii care stau la povesti in mijlocul drumului........foarte foarte putini se intorceau sa vada masina.....tre sa recunosc ca nu ma asteptam si am fost dezamagit.......tuturor ne place ca sa se mai uite lumea dupa noi........Nu mai spun ca orice BMW , inclusiv X3 atrage mult mai multe priviri ca si Mini

 

Aceasta a fost experienta mea si sper sa iei ce e mai bun din ea :bashwall:

Concluzia mea finala este ca Mini e o masina super faina, pe care sa o iei si sa mergi la distractie.......si.....cand te-ai saturat .....sa o aduci acasa si sa-ti iei bmw-ul :unsure:

Link to comment
Share on other sites

@particular325i

Mini este o masina deosebita, atat pentru fete cat si pentru baieti...si sa stii ca e suficient de rapida si are o calitate mai mult decat suficienta.....Clientii de mini sunt clienti de mini....adica ori iti place....ori nu iti place.

 

O sa iti povestesc experienta mea cu un Cooper S, 175 CP, cutie automata...7000 km...adica aproape noua....gri inchis cu piele rosie si jante de 17'...adica frumoasa foc.

 

Parti pozitive:

-are un sprint foarte bun de pe loc si un sunet frumos

- e cocheta foc....si chiar deosebita

- o parchezi unde nu te astepti <_<

 

Parti negative:

- e adevarat ca are un sprint foarte bun....dar dupa 100-130 km la ora e gata...numai zgomotul e de ea (m-a facut un 118d de 143 cai)

- consuma in jur de 13-14% .... 335i consuma atata

- suspensiile sunt foarte rigide....la inceput e fun, dar dupa vreo doua zile cu strazile noastre....iti cam piere zambetul

gandeste-te ca pe portiuni unde treceam cu bmw-ul cu 90 la ora....cu mini mergeam cu 50 la ora.....ca nu puteam mai mult....si bmw-ul nu e campion la confort :)

- am vrut sa merg in excursie de 2 zile cu inca o famile...adica patru persoane ...am lasat-o balta...poate tu gandesti ca tie nu iti trebe 4 locuri....dar cand te astepti mai putin vine prietena ta si iti zice sa mai mergeti cu un cuplu la munte....nu vei putea...crede-ma

- am avut masina cam o saptamana....si...cand o conduceam, crede-ma ca nu prea atragea priviriile...gagici pe trecerea de pietoni, gagici in complexul studentesc, smecherii care stau la povesti in mijlocul drumului........foarte foarte putini se intorceau sa vada masina.....tre sa recunosc ca nu ma asteptam si am fost dezamagit.......tuturor ne place ca sa se mai uite lumea dupa noi........Nu mai spun ca orice BMW , inclusiv X3 atrage mult mai multe priviri ca si Mini

 

Aceasta a fost experienta mea si sper sa iei ce e mai bun din ea :bashwall:

Concluzia mea finala este ca Mini e o masina super faina, pe care sa o iei si sa mergi la distractie.......si.....cand te-ai saturat .....sa o aduci acasa si sa-ti iei bmw-ul :unsure:

 

 

Ha ha ha ma faci sa rad ,cum poti sa spui ca te-a facut un 118d ?!!Eu cred ca nu prea ai stiut tu sa mergi cu ea.Am si Mini S automat si manual si singura diferenta intre ele este la plecarea dupa loc adica a-1 a dupa aia sunt la fel si nu-mi spune ca te-a facut un 118d ca exagerezi pot sa-ti demonstrez ca nici cu un 325i nu o sa faca fata pana 220 km/h is crede-ma ca am testat treaba asta

In legatura cu consumul :10-11% manuala,11-12% automata mers sportiv

Cat despre spatiul interior ..... da, nu este o masina care sa mergi cu ea 4 pers. la drum lung cu ea,prin oras mai merge

Iar cu atrasul atentiei iar exagerezi, nu e data cand ma duc la spalatorie sau la benzinarie sa nu ma intrebe cineva de masina sau sa se uite la ea .Si eu sunt fan BMW si am avut mai multe modele si noi si mai vechi dar nu sa uitat lumea la ele cum se uita dupa Mini ,bine acum sa nu crezi ca asta e criteriul dupa care imi aleg masina. Si acum sa revenim on topic cu toate ca nu cred ca mai conteaza,masina ti-o alegi dupa nevoile si situatia in care esti(familie,copii,afacere sau fun)

Link to comment
Share on other sites

- consuma in jur de 13-14% .... 335i consuma atata

335i consumĂŁ 16% ĂŽn oraÂş.

 

- am avut masina cam o saptamana....si...cand o conduceam, crede-ma ca nu prea atragea priviriile...gagici pe trecerea de pietoni, gagici in complexul studentesc, smecherii care stau la povesti in mijlocul drumului........foarte foarte putini se intorceau sa vada masina.....tre sa recunosc ca nu ma asteptam si am fost dezamagit.......tuturor ne place ca sa se mai uite lumea dupa noi........Nu mai spun ca orice BMW , inclusiv X3 atrage mult mai multe priviri ca si Mini

 

Ămi pare rĂŁu sĂŁ-Ăži spun dar ai o gândire foarte superficialĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Ha ha ha ma faci sa rad ,cum poti sa spui ca te-a facut un 118d ?!!Eu cred ca nu prea ai stiut tu sa mergi cu ea.Am si Mini S automat si manual si singura diferenta intre ele este la plecarea dupa loc adica a-1 a dupa aia sunt la fel si nu-mi spune ca te-a facut un 118d ca exagerezi pot sa-ti demonstrez ca nici cu un 325i nu o sa faca fata pana 220 km/h is crede-ma ca am testat treaba asta

In legatura cu consumul :10-11% manuala,11-12% automata mers sportiv

Cat despre spatiul interior ..... da, nu este o masina care sa mergi cu ea 4 pers. la drum lung cu ea,prin oras mai merge

Iar cu atrasul atentiei iar exagerezi, nu e data cand ma duc la spalatorie sau la benzinarie sa nu ma intrebe cineva de masina sau sa se uite la ea .Si eu sunt fan BMW si am avut mai multe modele si noi si mai vechi dar nu sa uitat lumea la ele cum se uita dupa Mini ,bine acum sa nu crezi ca asta e criteriul dupa care imi aleg masina. Si acum sa revenim on topic cu toate ca nu cred ca mai conteaza,masina ti-o alegi dupa nevoile si situatia in care esti(familie,copii,afacere sau fun)

 

Baieti, am tot incercat sa ne spunem parerile si experientele intr-un mod prietenesc....dar se pare ca nu prea merge cu unii dintre voi......sunteti numai in dume....<_<

Asa sa fie..........

 

In primul rand, tot respectul pentru cei care iubesc Mini-ul.....pe unii ii caracterizeaza, pe altii nu......eu doar mi-am povestit experienta mea, din care se vede ca Mini nu este pentru mine......

 

Strutule, m-a facut un 118d......era un drum cu serpentine, unde am prins maxim 160...parca.....si Mini-ul meu automat cu tractiune fata, nu se compara cu 118d....la fiecare curba imi iesea masina pe exterior si pierdeam tot ce castigam in linie dreapta. Probabil ca tu testezi masini in linie dreapta. Pe mine nu ma intereseaza acest aspect, pentru ca de mult timp nu ma mai dau la liniute, cum se spune. In linie dreapta, si bunica-miu, daca ii dau o masina, stie sa o conduca.......Mentionez ca acel 118d de 143cp il conducea un prieten care stie binisor cu ghidonul :)

Referitor la faptul ca nu prea stiu eu sa conduc, trebuie sa iti mentionez ca am deja 11 ani de condus non-stop, ca am facut deja peste 700.000 km, ca am ceva licente de raliu, ca am participat la raliu, unde am mai invatat si eu cate ceva despre testatul unei masini de la adevaratii soferi, si povestea poate sa continue........Acum tu realizezi singur daca ai facut o afirmatie potrivita :bashwall:.......

S mai am o intrebare pentru tine........ Ce faceai tu acum vreo 5 - 6 ani? aveai carnet? erai cu lamaitza pe parbriz? sau stateai pe geam si te uitai la baietzi mari cum se coxeaza?.........Nu de alta, dar eu in perioada aia eram cu o echipa de 20, 30, cateodata 50 de masini.....si dadeam liniutze pe la marginea orasului....sau prin oras......si cand veneau baietii in albastru, fugeam toti pe unde vedeam cu ochii.......Multi de pe acest site stiu exact la ce ma refer :unsure:

S referitor la atrasul privirilor....eu am spus ceea ce mi s-a intamplat mie, in orasul in care traiesc eu. Poate la tine e altfel, poate tu esti indragostit nebuneste de mini-ul tau...(felicitari pentru asta, inseamna ca ti-ai ales masina care te caracterizeaza).....si crede-ma .....atunci chiar ii vezi pe toti care se uita dupa tine......daca e asa, bravo tie.

Si, referitor la consum......cea automata.....ca numai pe aia am condus-o o perioada mai lunga, ca sa imi dau seama.......la mers normal imi lua vreo 11-12......si la mers sportiv 14.......nu este o lege asta....consumul poate sa difere. Si strutule, in caz ca aceeasi masina tie iti consuma 11-12 la mers sportiv.....iar mie 14......cred ca iti dai seama se stilul meu sportiv de condus :blink:

Link to comment
Share on other sites

335i consumĂŁ 16% ĂŽn oraÂş.

 

 

Ămi pare rĂŁu sĂŁ-Ăži spun dar ai o gândire foarte superficialĂŁ.

 

 

335i consuma 13-14 in oras....la mers normal.......si 15-16 la mers sportiv....eu ma refeream la consumul normal

 

Chiar crezi ca ma intereseaza parerea ta despre gandirea mea?.....eu doar am povestit experienta mea....Si daca gandirea mea , sau exprimarea mea nu este pe placul dumitale......trebuie sa iti iei un biletzel si sa stai la coada <_<....pentru ca nu esti nici primul nici ultimul.......

Sau, daca te tzine....ne putem vedea personal.....sa discutam despre gandire....

Link to comment
Share on other sites

Ai o atitudine foarte puerilă.

 

Ăncepi prin a te prezenta drept angajat la o reprezentanţă BMW şi sfârşeşti prin a ameninţa.

 

Cum ţi-am spus, gândeşti foarte superficial dacă ai impresia că frumuseţea unei maşini stă ĂŽn numărul de capete ĂŽntoarse pe stradă şi dacă ameninţările pe internet au vreo valoare.

 

335i consuma 13-14 in oras....la mers normal.......si 15-16 la mers sportiv....

 

Ăn aglomeraţie, adică aşa cum este ĂŽn general ĂŽn oraşele mari din România, nu va consuma sub 15-16%.

 

Nu de alta, dar eu in perioada aia eram cu o echipa de 20, 30, cateodata 50 de masini.....si dadeam liniutze pe la marginea orasului....sau prin oras......si cand veneau baietii in albastru, fugeam toti pe unde vedeam cu ochii.......

 

R@cer nu glumă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ma duc in parcare sa-mi dau foc la masina... :) Ce prost am fost ca mi-am cumparat Mini Cooper S :unsure: Scuze,dar nu ma puteam abtine. :bashwall:

 

ti-a mai ramas ceva benzina? :blink:

 

 

Nu,mi-am cumparat separat o sticla de 2 litri... <_<

Link to comment
Share on other sites

Ai o atitudine foarte puerilĂŁ.

 

Ăncepi prin a te prezenta drept angajat la o reprezentanÞã BMW Âşi sfârÂşeÂşti prin a ameninĂža.

 

Cum Þi-am spus, gândeºti foarte superficial dacã ai impresia cã frumuseÞea unei maºini stã În numãrul de capete Întoarse pe stradã ºi dacã ameninÞãrile pe internet au vreo valoare.

 

Ăn aglomeraĂžie, adicĂŁ aÂşa cum este ĂŽn general ĂŽn oraÂşele mari din România, nu va consuma sub 15-16%.

 

 

R@cer nu glumĂŁ.

 

 

Nu cred ca ai tu scoala necesara ca sa identifici si sa cataloghezi o atitudine.....

 

Nu conteaza cu ce ma ocup eu (apreciez faptul ca tii minte...poate m-ai pus la vip-uri sau la wanna be <_< ). Vad ca esti in glume, asa ca imi permit si eu :). Sa sfarsesc? :blink::):blink: de abia am inceput :bashwall: . Si nu era o amenintare.....era o invitatie la un dialog despre ce vrei tu......avand in vedere ca peste vreo luna vin in Bucuresti....poate......... Stii tu....un dialog fata in fata.....nu mesaje si jigniri trimise aiurea.....

 

La o masina exista frumusetea care o simtim noi pentru ea (nu se poate compara cu nimic)......si exista o alta frumusete.......care este reflectata si de numarul de capete intoarse pe strada........ia un matiz si plimba-te cu el.....te asigur ca nimeni nu te va observa......sau ia o masinutza aranjata frumos, deosebita.....si o sa vezi ca lumea se intoarce pe strada dupa tine..... precizez din nou ca este experienta mea personala.......si daca nu esti de acord cu ea.....e dreptul tau si poti sa o spui in multe feluri......fara sa jignesti.....

 

In orasul in care stau eu.....atat consuma la mers normal......sunt convins ca in Bucuresti poate consuma cat spui tu (si nu te fac mincinos asa cum m-ai facut tu pe mine).......pentru ca la voi e nebunie curata.........dar eu vorbeam de un consum normal intr-un oras normal......

 

Nu ma consider un racer .......au fost lucruri pe care le-am facut in tinerete.........si de abia acum realizez ce inconstient eram........dar acum , am ce povesti cu prietenii la o bere :unsure:

 

Daca vrei sa continuam discutia asta, iti sugerez sa vorbim pe msg private, sau cand o sa vin in Bucuresti.......pt. ca din nou suntem offtopic

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei coechipieri....de BMW-uri.... si nu numai <_<

In primul rand imi cer scuze ca sunt offtopic.

In al doilea rand vreau sa imi cer oficial scuze daca am jignit sau suparat pe cineva. Si eu am spus chestii gresite si am facut lucruri gresite de cand sunt pe acest site. Cu totii am facut greseli.

Eu nu vreau sa ma mai cert cu nimeni. Vreau sa intru pe acest site sa invat lucruri, sa am o discutie amicala si prieteneasca cu toata lumea, si fiecare sa isi spuna parerea lui, fara sa fie jignit de ceilalti. Nu am timpul si nervii necesari ca sa dau replici taioase sau sa jignesc pe altii.....si nici nu doresc lucrul acesta.

V-as ruga , daca mai are cineva de impartit ceva cu mine, sa vorbim pe msg. privat sau pe telefon. Nu trebuie sa vada toata lumea lucrurile urate care se spun atunci cand incepem sa ne jignim unii pe altii. Eu cred ca acest site a fost facut cu alte scopuri.

Eu voi face primul pas. Nu voi mai jigni pe nimeni si daca cineva se va lega de mine....voi scrie pas....sau ignore...:) gasesc eu ceva :bashwall:......exceptii pot aparea :unsure::):blink:

Sper doar ca toti ceilalti sa doreasca acelasi lucru care il doresc eu pentru acest site.....prietenie, sfaturi, distractie, ajutor, siguranta ....si lista poate sa continue .

Cu siguranta se va vedea cine doreste sa indrepte lucrurile.....si cine nu.

Multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai tu scoala necesara ca sa identifici si sa cataloghezi o atitudine.....

Te ĂŽnÂşeli amarnic.

Plus cĂŁ tu ai pornit din start cu o atitudine foarte greÂşitĂŁ.

DiscuĂžia despre mieluÂşei Âşi alte aluzii nu ĂŽÂşi au locul aici pe forum.

 

Nu conteaza cu ce ma ocup eu (apreciez faptul ca tii minte...poate m-ai pus la vip-uri sau la wanna be <_< ). Vad ca esti in glume, asa ca imi permit si eu :). Sa sfarsesc? :unsure::):blink: de abia am inceput :bashwall: . Si nu era o amenintare.....era o invitatie la un dialog despre ce vrei tu......avand in vedere ca peste vreo luna vin in Bucuresti....poate......... Stii tu....un dialog fata in fata.....nu mesaje si jigniri trimise aiurea.....

 

Conteazã foarte mult pentru cã atitudinea ta respectã lipsã de respect faÞã de potenÞiali clienÞi.

Tu ai fost cel care s-a recomandat ca angajat la o reprezentanÞã BMW, nimeni nu s-a chinuit sã afle acest lucru.

Era o ameninĂžare subtilĂŁ pentru cĂŁ ai spus cĂŁ ne putem vedea dacĂŁ "mĂŁ Ăžine".

 

DacĂŁ vei discuta pe un ton amical, Ăži se va rĂŁspunde ĂŽn aceeaÂşi manierĂŁ.

 

La o masina exista frumusetea care o simtim noi pentru ea (nu se poate compara cu nimic)......si exista o alta frumusete.......care este reflectata si de numarul de capete intoarse pe strada........ia un matiz si plimba-te cu el.....te asigur ca nimeni nu te va observa......sau ia o masinutza aranjata frumos, deosebita.....si o sa vezi ca lumea se intoarce pe strada dupa tine..... precizez din nou ca este experienta mea personala.......si daca nu esti de acord cu ea.....e dreptul tau si poti sa o spui in multe feluri......fara sa jignesti.....

 

BMW fabricĂŁ maÂşini discrete, lupul ĂŽn piele de oaie.

Nu sunt niºte maºini opulente, sunt maºini discrete ºi elegante, iar sportivitatea lor nu este cunoscutã decât de pasionaÞi ºi de posesori.

MulĂži nu pot face diferenĂža ĂŽntre un M Âşi un BMW normal.

Din acest motiv nu conteazã câÞi oameni Întorc capul dupã o maºinã, conteazã cum te simÞi tu la volan, ce senzaÞii ÎÞi dã acea maºinã.

Ăn viaÞã nu este bine sĂŁ te intereseze ĂŽn mod special pĂŁrerea celor din jur.

 

Nu te-am jignit Âşi nici nu te voi jigni dacĂŁ vei posta ĂŽntr-un mod politicos. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Plus cĂŁ tu ai pornit din start cu o atitudine foarte greÂşitĂŁ.

DiscuĂžia despre mieluÂşei Âşi alte aluzii nu ĂŽÂşi au locul aici pe forum.

 

Conteazã foarte mult pentru cã atitudinea ta respectã lipsã de respect faÞã de potenÞiali clienÞi.

Tu ai fost cel care s-a recomandat ca angajat la o reprezentanÞã BMW, nimeni nu s-a chinuit sã afle acest lucru.

Era o ameninĂžare subtilĂŁ pentru cĂŁ ai spus cĂŁ ne putem vedea dacĂŁ "mĂŁ Ăžine".

 

BMW fabricĂŁ maÂşini discrete, lupul ĂŽn piele de oaie.

Nu sunt niºte maºini opulente, sunt maºini discrete ºi elegante, iar sportivitatea lor nu este cunoscutã decât de pasionaÞi ºi de posesori.

MulĂži nu pot face diferenĂža ĂŽntre un M Âşi un BMW normal.

Din acest motiv nu conteazã câÞi oameni Întorc capul dupã o maºinã, conteazã cum te simÞi tu la volan, ce senzaÞii ÎÞi dã acea maºinã.

Ăn viaÞã nu este bine sĂŁ te intereseze ĂŽn mod special pĂŁrerea celor din jur.

 

Nu te-am jignit Âşi nici nu te voi jigni dacĂŁ vei posta ĂŽntr-un mod politicos. <_<

 

 

Atitudinea mea a fost gresita, recunosc.....dar asta dupa ce au inceput sa apara a tot cunoscatorii si sa ma ia la misto.....dupa asta au aparut expresiile de mai sus. Si da, nu a fost o atitudine potrivita, si mi-am cerut scuze de nenumarate ori.

 

Din nou, te rog sa caracterizezi atitudinea mea (personal pe mesaj daca se poate) pentru ca nu inteleg la ce te referi....pe bune. Si avand in vedere ca pana acum, in aproape 4 ani nu am avut nici o plangere cum ca cineva s-ar fi simtit nerespectat de mine, nu pot sa inteleg cum de iti permiti tu sa spui lucrul acesta. Tu ai idee de cate ori am plecat noptiile pe drumuri ca sa ii ajut pe unii posesori de bmw-uri? Tu ai ideea de cate ori mi s-a trezit copilul din somn in plansete la ora 3, 4 dimineata cand ma sunau posesori de bmw-uri care aveau o problema si aveau nevoie de ajutor? Tu ai idee cate certuri am avut in familie pentru ca in loc sa ma duc acasa, am plecat pe drumuri sau am stat pana tarziu la lucru doar ca sa ajut anumiti posesori de bmw-uri? Sa iti fie rusine pentru afirmatia pe care ai facut-o.

Si da, m-am recomandat in felul acela tocmai pentru chestiile care le-am enumerat mai sus. Dar din cauza unora ca tine, dupa cum vezi acum am ramas doar Ciprian.....si atat.

Nu era o amenintare subtila. Spre deosebire de multi altii, eu spun lucrurilor pe nume......tu ai inteles ceea ce ai vrut tu.....adica partea negativa.

 

BMW fabrica masini discrete? Tu esti constient de ceea ce ai scris? Fiul meu de la 8-9 luni imi arata cu manutza bmw-urile pe strada.....si nu numai el.

Nu exista pusti peste 1 an jumate sau 2 ani care sa nu stie de bmw......nu exista om sau batrani de la sat care sa nu fi auzit de bmw.....sau sa nu il recunoasca pe strada........cel putin eu nu am intalnit. La tine asta inseamna discret?

Doresc sa te anunt, ca un mare fan BMW ce esti, ca BMW-ul este lup in piele de lup.....ca sa folosesc expresia ta.

Si te asigur ca referitor la acei oameni care nu fac diferentele dintre un M si un BMW normal cum spui tu............nu vor face diferentele nici intre un AMG sau Mercedes normal.....cooper S sau cooper.....seat cupra sau seat-ul de strada.....megane rs sau megan-ul de strada.......si lista poate sa continue.

Sportivitatea BMW-ului nu este cunoscuta? Din 10 masini care le intalnesc pe drum, 7-8 se trag pe dreapta si semnalizeaza ca sa-i depasesc. De unde crezi ca vin toate afirmatiile copiilor sau pustanilor... care toti viseaza la BMW-uri? iti zic eu....de la sportivitatea arhicunoscuta a bmw-ului.

Singurul lucru care l-ai spus si sunt de acord cu tine .....este faptul ca cel mai important este sa te simti tu bine in acea masina ..

Si referitor la faptul ca nu e bine sa te intereseze parerea celor din jur......ai dreptate....dar stii cum e expresia aia......"cand 2,3,4,5, oameni iti zic ca esti baut...te duci si te culci "....eu zic ca pana la urma ne lovim si de oamenii din jurul nostru, care ne influenteaza viata. Ca daca nu ar fi asa, probabil ca am trai toti prin pesteri.

 

Am incercat sa nu iti raspund, dar prin afirmatiile tale chiar mai jignit.

Si te rog frumos inainte sa mai faci vreo afirmatie.....gandeste-o bine

Link to comment
Share on other sites

Din nou, te rog sa caracterizezi atitudinea mea (personal pe mesaj daca se poate) pentru ca nu inteleg la ce te referi....pe bune. Si avand in vedere ca pana acum, in aproape 4 ani nu am avut nici o plangere cum ca cineva s-ar fi simtit nerespectat de mine, nu pot sa inteleg cum de iti permiti tu sa spui lucrul acesta. Tu ai idee de cate ori am plecat noptiile pe drumuri ca sa ii ajut pe unii posesori de bmw-uri? Tu ai ideea de cate ori mi s-a trezit copilul din somn in plansete la ora 3, 4 dimineata cand ma sunau posesori de bmw-uri care aveau o problema si aveau nevoie de ajutor? Tu ai idee cate certuri am avut in familie pentru ca in loc sa ma duc acasa, am plecat pe drumuri sau am stat pana tarziu la lucru doar ca sa ajut anumiti posesori de bmw-uri? Sa iti fie rusine pentru afirmatia pe care ai facut-o.

Si da, m-am recomandat in felul acela tocmai pentru chestiile care le-am enumerat mai sus. Dar din cauza unora ca tine, dupa cum vezi acum am ramas doar Ciprian.....si atat.

 

Acestea sunt lucruri care Þin de natura profesiei tale, eu vorbeam de respectul faÞã de potenÞiali clienÞi, adicã utilizatorii acestui forum.

ÂŞi eu am ajutat foarte mulĂži alĂži posesori de BMW Âşi fĂŁrĂŁ nici un interes financiar.

 

BMW fabrica masini discrete? Tu esti constient de ceea ce ai scris? Fiul meu de la 8-9 luni imi arata cu manutza bmw-urile pe strada.....si nu numai el.

Nu exista pusti peste 1 an jumate sau 2 ani care sa nu stie de bmw......nu exista om sau batrani de la sat care sa nu fi auzit de bmw.....sau sa nu il recunoasca pe strada........cel putin eu nu am intalnit. La tine asta inseamna discret?

Doresc sa te anunt, ca un mare fan BMW ce esti, ca BMW-ul este lup in piele de lup.....ca sa folosesc expresia ta.

Si te asigur ca referitor la acei oameni care nu fac diferentele dintre un M si un BMW normal cum spui tu............nu vor face diferentele nici intre un AMG sau Mercedes normal.....cooper S sau cooper.....seat cupra sau seat-ul de strada.....megane rs sau megan-ul de strada.......si lista poate sa continue.

Fiul tĂŁu (sĂŁ-Ăži trĂŁiascĂŁ!) recunoaÂşte BMW-urile din cauza pasiunii tale.

BMW-urile sunt maÂşini discrete.

UitĂŁ-te de exemplu la Audi. Chiar Âşi motorizĂŁrile mici au evacuare dublĂŁ la vedere, eu am un 535i cu motor V8 Âşi evacuarea este ascunsĂŁ ĂŽn barĂŁ.

BMW-urile sunt maÂşini foarte discrete ĂŽn comparaĂžie cu performanĂžele lor.

 

Sportivitatea BMW-ului nu este cunoscuta? Din 10 masini care le intalnesc pe drum, 7-8 se trag pe dreapta si semnalizeaza ca sa-i depasesc. De unde crezi ca vin toate afirmatiile copiilor sau pustanilor... care toti viseaza la BMW-uri? iti zic eu....de la sportivitatea arhicunoscuta a bmw-ului.

Singurul lucru care l-ai spus si sunt de acord cu tine .....este faptul ca cel mai important este sa te simti tu bine in acea masina ..

Si referitor la faptul ca nu e bine sa te intereseze parerea celor din jur......ai dreptate....dar stii cum e expresia aia......"cand 2,3,4,5, oameni iti zic ca esti baut...te duci si te culci "....eu zic ca pana la urma ne lovim si de oamenii din jurul nostru, care ne influenteaza viata. Ca daca nu ar fi asa, probabil ca am trai toti prin pesteri.

Sportivitatea este arhicunoscutĂŁ ĂŽnsĂŁ pe stradĂŁ circulĂŁ extrem de multe BMW-uri slabe ca putere.

Cele puternice (În afarã de M-uri) nu ies În evidenÞã foarte mult faÞã de modelele mai slabe ca putere.

 

ConteazĂŁ Âşi despre ce oameni este vorba.

Este normal sĂŁ te intereseze pĂŁrerea celor dragi, dar nu este normal sĂŁ te intereseze pĂŁrerile trecĂŁtorilor de pe stradĂŁ Âşi ale altor neaveniĂži.

 

 

Am incercat sa nu iti raspund, dar prin afirmatiile tale chiar mai jignit.

Si te rog frumos inainte sa mai faci vreo afirmatie.....gandeste-o bine

 

DiscuĂžia evolueazĂŁ ĂŽntr-un mod interesant, nu ai de ce sĂŁ te simĂži jignit.

Menirea unui forum este de a discuta diverse lucruri fĂŁrĂŁ sĂŁ le iei ĂŽn mod personal.

Link to comment
Share on other sites

Baieti, am tot incercat sa ne spunem parerile si experientele intr-un mod prietenesc....dar se pare ca nu prea merge cu unii dintre voi......sunteti numai in dume....<_<

Asa sa fie..........

 

In primul rand, tot respectul pentru cei care iubesc Mini-ul.....pe unii ii caracterizeaza, pe altii nu......eu doar mi-am povestit experienta mea, din care se vede ca Mini nu este pentru mine......

 

Strutule, m-a facut un 118d......era un drum cu serpentine, unde am prins maxim 160...parca.....si Mini-ul meu automat cu tractiune fata, nu se compara cu 118d....la fiecare curba imi iesea masina pe exterior si pierdeam tot ce castigam in linie dreapta. Probabil ca tu testezi masini in linie dreapta. Pe mine nu ma intereseaza acest aspect, pentru ca de mult timp nu ma mai dau la liniute, cum se spune. In linie dreapta, si bunica-miu, daca ii dau o masina, stie sa o conduca.......Mentionez ca acel 118d de 143cp il conducea un prieten care stie binisor cu ghidonul :)

Referitor la faptul ca nu prea stiu eu sa conduc, trebuie sa iti mentionez ca am deja 11 ani de condus non-stop, ca am facut deja peste 700.000 km, ca am ceva licente de raliu, ca am participat la raliu, unde am mai invatat si eu cate ceva despre testatul unei masini de la adevaratii soferi, si povestea poate sa continue........Acum tu realizezi singur daca ai facut o afirmatie potrivita :bashwall:.......

S mai am o intrebare pentru tine........ Ce faceai tu acum vreo 5 - 6 ani? aveai carnet? erai cu lamaitza pe parbriz? sau stateai pe geam si te uitai la baietzi mari cum se coxeaza?.........Nu de alta, dar eu in perioada aia eram cu o echipa de 20, 30, cateodata 50 de masini.....si dadeam liniutze pe la marginea orasului....sau prin oras......si cand veneau baietii in albastru, fugeam toti pe unde vedeam cu ochii.......Multi de pe acest site stiu exact la ce ma refer :unsure:

S referitor la atrasul privirilor....eu am spus ceea ce mi s-a intamplat mie, in orasul in care traiesc eu. Poate la tine e altfel, poate tu esti indragostit nebuneste de mini-ul tau...(felicitari pentru asta, inseamna ca ti-ai ales masina care te caracterizeaza).....si crede-ma .....atunci chiar ii vezi pe toti care se uita dupa tine......daca e asa, bravo tie.

Si, referitor la consum......cea automata.....ca numai pe aia am condus-o o perioada mai lunga, ca sa imi dau seama.......la mers normal imi lua vreo 11-12......si la mers sportiv 14.......nu este o lege asta....consumul poate sa difere. Si strutule, in caz ca aceeasi masina tie iti consuma 11-12 la mers sportiv.....iar mie 14......cred ca iti dai seama se stilul meu sportiv de condus :blink:

 

 

Deci in primul rand nu am zis ca ma caracterizeaza Mini precum spui tu cu ironie si nu-l iubesc (inca),dar o sa te anunt cand o sa-l iubesc !

 

In legatura cu experienta ta cu Mini-ul pe serpentine :1 vezi ca , cutia avea modul manual (nu DS)si cum iti spuneam mai sus ca nu e nici o dif intre ele la viteza si schimbarea vitezelor .2 daca tu zici ca un Mini

 

sta prost in curbe atunci revin iar cu ce am spus mai sus. 3 Nu testez masina la liniute dar mai sunt si curios sa vad ce poate ca daca nu imi luam cooper nu S,in legatura cu bunicul nu tine sti prea bine treaba

 

asta ca si o plecare de pe loc trebuie sa o faci cum trebuie ca sa castigi ceva la start,asta trebuia sa stii daca esti pilot. 4 Imi spui mie ca tu pilot te-a facut altu cu o masina mai slaba si fara un Autoblocant pe

 

spate???!!!!

 

Am vrut sa scriu ce faceam eu acum 5-6 ani dar am sters ca poate nu ma credeai cati km faceam pe zi,cat despre permis am si eu de vreo 10 ani permisul dar sa stii ca asta nu coteaza de cati ani il ai

 

conteaza cati km faci totodata experienata pe care o acumulezi dar.............

 

toata viata mi-am dorit sa ma duc si eu la liniute si sa ma alerge garda dar nu am apucat pana cum ,poate imi ipartasesti si mie din aventurile tale

 

Si inca o data eu nu mi-am lut masina sa se uite lumea la ea sau ca m-am indragotit de ea ori ca ma caracterizeaza am luat-o sa mai incerc si altceva dar intre timp am mai avut mai multe bmw-ui si am facut

 

o comparatie intre ele,sa nu crezi ca asta a fost prima masina care m-am urcat in ea si m-a dat pe spate. In concluzie ca sa nu mai o lungesc daca tu te crezi mare pilot si nu ai fost in stare sa te acomodezi cu

 

masina timp de o saptamana cum ai spus tu ca ai avut masina atunci imi pare rau dar nu da vina pe masina.Orice masina in mainile unui PILOT are un potential pe care noi nu-l cunoastem ,dar in fine sper sa ne

 

intalnim vreo data pe serpentine ca eu nu o sa conduc cu frica de a o lovi!!

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu experienta ta cu Mini-ul pe serpentine :1 vezi ca , cutia avea modul manual (nu DS)si cum iti spuneam mai sus ca nu e nici o dif intre ele la viteza si schimbarea vitezelor .2 daca tu zici ca un Mini sta prost in curbe atunci revin iar cu ce am spus mai sus.

 

Serios? DS? Daca tu atunci cand mergi tare cu o cutie automata esti doar pe DS....asta imi spune multe despre tine. Eu am trecut de mult de etapa DS. Foloseam padelele de la volan....stii tu... + si -

Nu am spus ca Mini sta prost in curbe. In curbe sta foarte bine. Problema pentru mine aparea cand bagam inferioara (stii tu, - de pe padela) si acceleram in curbe. Masina avea caracter subvirator...si da....imi era frica.....si da....cu siguranta ca nu am scos maximum din masina tocmai datorita nesigurantei.

 

 

3 Nu testez masina la liniute dar mai sunt si curios sa vad ce poate ca daca nu imi luam cooper nu S,in legatura cu bunicul nu tine sti prea bine treaba asta ca si o plecare de pe loc trebuie sa o faci cum trebuie ca sa castigi ceva la start,asta trebuia sa stii daca esti pilot.

 

Sa stii ca treaba cu bunicu chiar tine.....daca diferentele de putere sunt mari. Ia un Cooper automatic si un Cooper S automatic de exemplu. Expresia cu bunicu nu e valabila la motorizari asemanatoare....unde plecarea este foarte importanta.

P.S. Pilotii sunt la televizor. Eu doar am avut placerea sa am parte de anumite perioade in care "ma credeam pilot" si speram sa castig campionate si sa fiu cel mai bun <_<.....Cred ca nu exista unu pe acest forum sa nu fi dorit macar odata acelasi lucru :unsure:

 

 

 

toata viata mi-am dorit sa ma duc si eu la liniute si sa ma alerge garda dar nu am apucat pana cum ,poate imi ipartasesti si mie din aventurile tale

 

Eu nu mi-am dorit niciodata acest lucru. Si in seara in care s-a intamplat, am dormit in masina, intr-o parcare din spatele blocului meu, si am plans toata noaptea de frica, am tremurat non stop, si mai ca imi smulgeam parul din cap cand am constientizat cat de prost am fost si ce repercursiuni puteam avea. In rest , nu prea e de povestit :)

 

 

 

o comparatie intre ele,sa nu crezi ca asta a fost prima masina care m-am urcat in ea si m-a dat pe spate. In concluzie ca sa nu mai o lungesc daca tu te crezi mare pilot si nu ai fost in stare sa te acomodezi cu

masina timp de o saptamana cum ai spus tu ca ai avut masina atunci imi pare rau dar nu da vina pe masina.Orice masina in mainile unui PILOT are un potential pe care noi nu-l cunoastem ,dar in fine sper sa ne intalnim vreo data pe serpentine ca eu nu o sa conduc cu frica de a o lovi!!

 

M-am acomodat cu masina, dar nu aveam incredere in ea. Si nu imi era frica ca o voi lovi, imi era frica ca o sa ma arunce afara de pe sosea si ca nu mai ajung acasa. Nu contest faptul ca multi dintre voi conduceti Mini S-ul mai bine decat mine. Exact cum spuneai tu, orice masina are un potential pe care trebuie sa il descoperi. Eu nu am fost in stare la S, pentru ca masina mie nu imi inspira siguranta si incredere. In veci vecilor nu voi da tractiunea spate pe tractiunea fata.

Si intre cooper s si 118d este o diferenta de aprox 1.5 secunde pana la 100 km. Pe distantele mici de linie dreapta se simtea foarte putin, in schimb pe serpentine bmw-ul era si este net superior. Si nu soferul era de vina.

Si referitor la intalnirea noastra pe serpentine.....chiar sper ca se va intampla candva.....nu de alta, dar nu stiu daca imi functioneaza stopurile. Cu siguranta imi vei spune tu lucrul acesta cand ne vom opri :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.