Jump to content

achizitie 520 sau 525 f10 ((second hand))


Liquid_dimi

Recommended Posts

Salut Baieti

 

 

Sunt nou pe forum...de fapt acesta ar fi al doilea topic al meu... (mai facusem unul unde am primit foarte multe raspunsuri interesante... dar... de "destept" ce am fost am sters complet topicul (fizic) ((fara sa vreau)).

 

Ideea este ca vreau sa imi achizitionez bmw ( 520 ) sau 525 ( f10 ). ((cineva de pe forum la un momentdat mi-a recomandat un 528i ((argumentand ca-s mai fiabile, inspecial nu au problema cu distributia (care este bine cunoscuta si pentru care am si intrat aici pe bmw forum) + nu exista problema cu turbina mica de la 525d.

 

 

 

Ca sa nu ma mai lungesc inutil ... va mai spun doar ca am dat cateva telefoane pe la diversi dileri BMW din Germania. ( aproximativ 5-6 telefoane)

 

Am remarcat CLAR ca desi am selectat de pe bmw.de categoria (Premium Selection) majoritatea ofera 1 (UNU ) singur an de garantie. Cand i-am intrebat daca pentru contravaloarea unei sume de bani , pot sa primesc optional inca un an sau doi de grantie unii mi-au spus ca nu se poate abolut de loc, doar un singur an, atat.

 

 

Altii mi-au spus ca imi mai pot oferi inca un an de garantie contra unei sume de 400 euro dar trebuie sa vin la sfarsitul primului an de garantie cu masina la ei sa ii faca o verficare amanuntita. (( eu am argumentat ca pot sa ma duc la bmw in Romania pentru verificarea asta.... ei au spus ca nu se poate asaceva... trebuie doar la ei in reprezentanta. Am spus pas.... ca e o prostie sa mergi 2300 km cu masina ca sa iti faca ei o verificare ca sa imi acorde si al doilea an de garantie).

 

 

 

Alte doua reprezentnte bmw imi mareau intradevar garantia de la 1 an la 3 ani pentru 840 euro, fara absolut nici un fel de verificare tehnica la sfarsitul primului an.

 

 

 

(Cand am vazut asaceva nu am stiut ce sa cred....La un momentdat am dat la telefon peste un neamt mai amabil si desi I-am explicat ce si cum cu garantia... mi-a spus ca el SINCER nu stie de ce unii pot sa ofere o garantie mai mare de un an de zile; ca acolo unde lucreaza el , se ofera un an standard pentru garantie si nimic mai mult. (( opinia lui a fost ca unii dealeri auto ofera mai mult decat altii in cadrul aceleasi companii ( BMW) - ca este o politica personala a fiacarui dealer BMW))

 

 

 

IN FINE>>>....DIFICIL.

 

 

 

In alta ordine de idei.... ce parere avetti de acest auto....

 

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GiMa5.html#b350d917cd

 

 

Opinia mea.... (e prea ieftin pentru ce scrie in descriere ) Ori are 236 000 km, ori a fost accidentata si .... ori vreo problema mai grava.... ascunsa.

 

 

 

 

 

Astept comentariile voastre. (( Cu scuzele de rigoare, daca-s incoerent... tastez de la servici))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut. Legat de garantie, BMW ofera standard DOAR 2 ani garantie (ca de altfel oricine vinde in UE). Apoi, daca vrei, o mai poti prelungi pana la 10 ani (adica cu inca 8) in limita a 200.000Km la orice reprezentanta.

 

ATENTIE: prelungirea garantiei este posibila doar atata timp cat masina este inca in garantie si se poate face la orice dealer autorizat BMW din lume.

 

ATENTIE 2: super dealerii de la noi au obiceiul sa-ti bage pe gat si BMW Service Inclusive odata cu extinderea garantiei (astfel dubland costul)!!! Personal, recomand BMW Filaret!

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

Va multumesc ca mi-ati raspuns; Nu am mai intrat de ceva vreme pe bmwclub (si implicit pe topical meu) ca observam ca nu imi raspunde nimeni.

 

IronM - eu nu am vazut pe nicaieri pe internet nici un anunt legat de extinderea garantiei cu pana la 10 ani. ( daca ai, poti sa imi pui un link ) PLZ

 

Tzucul - care este parerea ta generala in legatura cu anuntul respective ( daca poti sa iti faci o idee cu privire la anuntul respectiv).

 

 

Multumes pentru amabilitate baieti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.