Jump to content

Probleme BMW e46


andreikrp

Recommended Posts

Salut ! Am o problema la masina,la care nu-i mai dau de cap.Mai excat am schimbat radiatorul(am achizitionat unul nou) pt ca picura,dupa circa 20 km a pocnit vasul de expansiune.L-am schimbat si pe el,cu tot cu buson nou si senzor nou.Acum dupa nici o 150 km parcursi, am inceput sa pierd iarasi apa pe la rezervor,gasesc o balta in fiecare dimineata sub masina.Completez undeva la 200-500 ml apa/antigel...Am inteles ca s-ar putea sa fie garnitura la chiuluasa sau chiar chiuluasa.A mai patit cineva asa ceva,la acelasi motor ? Edited by andreikrp
Link to comment
Share on other sites

uleiul l-ai verificat? daca e nivelul crescut si ai ceva mai multa ''crema'' la joja de ulei sau la busonul pe unde bagi ulei in motor atunci sa incepi sa iti faci griji cu privire la garnitura chiulasa/chiulasa fisurata etc. Dar astea de obicei nu cedeaza asa usor doar daca mergi mai mult fara antigel destul in instalatie si cresti temp in bord la rosu. La tine tind sa cred ca totusi incep sa cedeze consumabilele din intreg sistemul de racire si rand pe rand crapa si te lasa tot cate una. Mare atentie si la aerisire,e foarte importanta etapa asta. Daca nu o faci corespunzator clar ca se face presiune prea mare in sistemul de racire si cedeaza anumite componente care si ele la randul lor sunt coapte si necesita inlocuirea. Si eu am trecut printr-o faza asemanatoare,termostat apoi vas apoi radiator si un cot toate cedand pe rand dar le-am inlocuit si pana acuma e totul ok.
Link to comment
Share on other sites

nu am gasit spuma in ulei,nici la joja,nici la capac la ulei.de aeresit e aeresit sistemul.cand am schimbat radiatorul am schimbat si 2 furtune care erau aproape fisurate.caldura da bine,apa nu trece de 90,se incalzeste bine.pompa de apa e schimbata acum 2 ani,luata tot din magazin,echiparea originala a masinii...
Link to comment
Share on other sites

am rezolvat problema...am vandut masina :)))

 

aici nu sunt de acord cu tine...pune-te tu in locul aluia care a cumparat masina(poate omul si-a dorit asa de mult un E46 asa cum ti-ai dorit si tu cand l-ai cumparat si ai vrut ca totul sa fie ok cu ea)! nu mi-o lua in nume de rau, e strict o parere mai putin buna! drumuri bune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.