Jump to content

Consumator baterie


TheSorcererX

Recommended Posts

Salutare,

 

Am facut un test de cosumatori la baterie iar cosumul este intre 0,01 si 0,04. Nu e o valoare constanta, se schimba in intervalul mentionat.

Problema este ca la fiecare 2 minute si 15 secunde (sau pe acolo) consumul creste brusc la 0,20 pentru 2-3 secunde apoi revine la 0,01 - 0,04.

 

A mai avut cineva problema asta, incerc sa-mi dau seama ce ar putea fi acel consumator care la fiecare 00:02:15 fura curent din baterie.

O fi alarma non-OEM? sau ceva din electronica masinii.

 

Altceva nu prea vad ce-ar fi ca restul le am legate pe contact: senzori parcare, dispaly in bord, subwoofer, etc.

 

Doar ca mentiune, nu stiu daca are legatura, martorul placute frana e aprins, si nu mai piuie centura pentru sofer (plasa de pe scaun rupta probabil). Poate are legatura... desi nu cred.

Edited by TheSorcererX
Link to comment
Share on other sites

Ce model ai?E46? Alarma non-oem o poti deconecta si mai faci o masuratoare.Chiar daca ai luat contactul mai raman module alimentate,inchiderea centralizata,modul electroventilator,piesa cu tepi si altele...

 

Oups, am uitat sa prezint masina: BMW E46 320d 2004 fl,

Masuratoarea e facuta cand masina intra in stand-by.

 

Ma gandeam in prima faza sa scot sigurantele de la telefon ca nu mai am, sa decuplez modulul de navigatie ca nu e folosit, bec torpedo, chestii de genul, poate gasesc problema. Nu ma pricep foarte bine dar sa le iau un pic la testat.

Edited by TheSorcererX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dar asa ca si idee, daca la fiecare 2 minute si 15 secunde (sa facem calculul cu 2 minute) am 2 secunde un consumator de 0,2 amperi (masina in rest are 0,01)...

 

2 secunde -------- 2 minute

X secunde -------- 60 minute

 

X = 60 secunde pe ora (deci am consum continuu de 0,2 Amperi timp de 1 minut pe ora

 

La 48 de ore am consum continuu de 0,2 A timp de 48 de minute...

 

Este acest consum de luat in calcul sau e neglijabil? (Sau asta o fi sursa problemei mele?)

Seara bateria are 12,7V cand opresc masina seara iar dimineata o gasesc cu 12,0V. (E normal sa fie asa?)

Sa stiu daca am o problema de rezolvat sau nu :D (mi se pare ca invarte cam greu cateodata dimineatza desi bateria are 1 an)

Edited by TheSorcererX
Link to comment
Share on other sites

In primul rand schimba bateria,ia si tu una mai mare,a-l 2-lea cum spuneau si colegii mai sus, poate fi si inchiderea centralizata( partea de telecomanda),alarma (daca ai), modulul ce comanda ventilatorul,poate fi orice.Consumul se masoara in Amperi, adica 0,2 A, care inseamna 200 miliamperi si cam este consumul pentru un bec de pe plafon, sau a modulului care aprinde becurile de pe plafon.
Link to comment
Share on other sites

In primul rand schimba bateria,ia si tu una mai mare,a-l 2-lea cum spuneau si colegii mai sus, poate fi si inchiderea centralizata( partea de telecomanda),alarma (daca ai), modulul ce comanda ventilatorul,poate fi orice.Consumul se masoara in Amperi, adica 0,2 A, care inseamna 200 miliamperi si cam este consumul pentru un bec de pe plafon, sau a modulului care aprinde becurile de pe plafon.

 

Bateria e de 95Ah eu zic ca e destul de mare pentru 320d. O sa gasesc consumatorul cumva, posibil sa fie alarma, pentru ca nu e consumator continuu, se aprinde doar din 2 in 2 minute, pentru 2 secude si papa 0,2 A. Deci nu cred ca e bec ca nu e aprins mereu, doar ceva ce se executa la fiecare 2 minute.

 

Mersi,

Link to comment
Share on other sites

Daca spui ca e asa mare bateria 200mA la 2 minute, nu are cum sa descarce bateria asa mult pana la 12v ,pana a 2-a zi.Ori capacitatea bateriei a scazut foarte mult, ori masuratoarea e eronata Pentru edificare mai sigura deconecteaza o borna a bateriei, si conecteaza pe baterie un bec de la plafon si spune ce curent trece prin bec si cam dupa cat timp scade pana la vre-o 12v. Bateria ar trebui sa furnizeze 95A timp de o ora fara a scade sub 12v.asa se verifica, si apoi gandeste-te ca la curentul de 95A se poate suda foarte usor. Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.