Jump to content

Casco seria 1 vechi de 8 ani ?


GreatValue

Recommended Posts

Ma gandesc serios sa trec la un E87 vechi de 8 ani, o asemenea masina costa aprox 7000-8000 Euro, nu imi dau seama la ce suma se asigura, caci nu am avut niciodata CASCO, dar stiu ca in mare parte conteaza valoarea masinii de nou si mai putin istoricul soferului.

Deci, are cineva un E87 vechi de 5-9 ani cu CASCO sa ne putem orienta cam cat m-ar costa ? Istoricul meu e nul, fiind prima mea masina. M-am gandit la benzina, daca are vreo importanta.

As fi dispus la un 500-600 Euro / an catre CASCO, dar tare ma tem ca bate spre 1000 E.

Link to comment
Share on other sites

E60 meu din 11/2008 (deci sa zicem ca merge pe 8-9 ani) casco facut la 180.000 km (conteaza km), ma costa 54 mil pe an full casco la groupama, masina fiind evaluata la 13.500 euro (eu am cumparato cu 12.400). Conteaza si la cat iti evalueaza masina.. mai bine te duci la 2-3 asigurari si intrebi, conteaza ce fel de casco vrei sa faci, iti recomand urmatoarele asigurari in ordinea asta:

 

-allianz

-groupama

-uniqa

-omniasig

 

La altceva nu te gandi sa faci. Sunt sigur ca acelasi casco de ex la uniqa era cu vreo 1.000 lei mai ieftin, dar am vrut la groupama pentru ca acolo il cunosc pe inspectorul local din oras.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, isi merita banii sa faci casco la masinile din gama asta de pret? Te intreb pe tine win60 pentru ca banuiesc ca ai de ceva timp casco si probabil ai si avut ocazia sa faci cateva reparatii, eventual sa spui si cat ar fi costat daca ar fi trebuit sa le platesti tu.
Link to comment
Share on other sites

A intrebat cineva cu ce fel de piese se repara masina in caz de eveniment? Din ce stiu eu la masinile mei vechi de 8 ani, cine iti face CASCO nu deconteaza reparatii la reprezentanta, si nu cu piese de origine. (Mai am o Vectra C din 2005 acasa)
Link to comment
Share on other sites

Pt initiator :

Se merita casco as zice.La mine ar fi fost cca 1000E acum vreo 5 ani,am zis pas.

Cunosc insa pe cineva care a stat cu ,casco la toate masinile si le trostea in prostie.Cand nu a mai facut Casco deodata au incetat accidentele.Trageti voi concluzia.

Daca nu stii cum se scrie ,da o cautare pe google ca nu e greu.

Te rog,pt binele tau,opreste-te.Te faci de ras.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pt initiator :

Se merita casco as zice.La mine ar fi fost cca 1000E acum vreo 5 ani,am zis pas.

Cunosc insa pe cineva care a stat cu ,casco la toate masinile si le trostea in prostie.Cand nu a mai facut Casco deodata au incetat accidentele.Trageti voi concluzia.

Te rog,pt binele tau,opreste-te.Te faci de ras.

 

Nu are nicio treaba, pur noroc!

 

Eu mi-am facut casco pe 29 ianuarie 2016 cam cand am luat masina, acum o sa expire contractul, nu am facut nimic pe casco, nu mi sa intamplat nimic si nu am vrut sa fac nimic, ca idee dupa ce refac contractul vreau sa o vopsesc, inainte vroiam integral, dar acum ma mai gandesc! Nu am vrut sa ma apuc sa o vopsesc ca sa profit de reducerea pentru al doilea an la casco deoarece nu am avut evenimente. Nu e vorba daca stii sa conduci sau nu, toata lumea face greseli este in natura noastra!

Fostul Golf 5 a primit dauna totala eu fiind parcat pe marginea drumului sa coboare prietena si un sofer a adormit la volan cu un Golf 4, a trecut vreo 3 benzi pana pe partea mea si a intrat cu 120 km/h+ in mine...masina a facuto **cat, eu nu am avut nimic, decat o "arsura" mica pe mana din cauza airbagului iar restul (inca 3 oameni din masina mea) au avut vanatai, zgarieturi, etc, dar am scapat toti cu bine pana la urma. Mi-am recuperat 3750 Euro cash+ epava, iar eu am dat 8000 euro pe masina cu inscris cu tot cu 2 ani inainte, am trecut printro stare mai depresiva si de aceea am ales sa fac casco

Si eu am facut multe prostii cu masina si am avut noroc, nu mi-am schimbat stilul de mers de cand am casco in sensul ca " aa lasa ca am casco nu ma int".

Si mai e un motiv pentru care mi-am facut, lucrez cu asigurarile la daune auto in fiecare zi si imi trec tot felul de masini prin mana si cazuri de accidente, cum sa nu-ti faci casco cand pe drumuri circula inca asigurari carpatica (de astra am scapat) unde daca faci accident ai puso pana iti repari masina sau altii fara asigurari sau cu asigurari false, pe bulgaria si etc. Luna trecuta am reparat o masina care era din ianuarie 2016 in service, de abia acum BAAR-ul a trimis banii catre noi sa reparam masina proprietarului.

 

Daca nu as munci nu as face casco pentru ca nu as avea de unde sa il platesc, dar macar atat sa fac si eu avand in vedere ca masina este luata de parinti!

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.